Форми організації роботи щодо ознайомлення дітей з природою
Не менш важливим питанням, ніж вибір методів, є питання щодо форм організації навчання дошкільнят, в тому числі і в ході ознайомлення їх з природою. В методиці питання форм організації роботи щодо ознайомлення з природою досліджено досить детально, хоча слід відмітити, що порівняно з проблемою методів, воно розкрито дещо менше. Переважно цей аспект розглядається дотично інших питань, хоча психологи зазначають, що саме від правильно обраної вихователем форми навчально-виховної роботи залежить її ефективність. Л.С. Виготський писав, що якщо школяр навчається за програмою, запропонованою йому дорослим, то дошкільня приймає цю програму лише у тому разі, коли вона стає його власною програмою.
Як же досягнути того, щоб дитина прийняла нашу програму? Обов'язковою умовою цього в використання таких форм навчання, котрі ґрунтувались би на привабливих для дитини видах діяльності, найбільше відповідали її віку.
Якщо мова йде про ознайомлення дітей з природою, їх екологічне виховання та освіту, при виборі форми організації цієї роботи мають бути враховані також особливості природничого матеріалу, екологічного знання, в першу чергу його складного, багатогранного, міждисциплінарного характеру, взаємозв'язку з іншими напрямками навчально-виховної роботи.
Сучасна методика ознайомлення дітей з природою пропонує вихователю використовувати у роботі з дітьми різноманітні форми роботи. Ця різноманітність викликана необхідністю врахування вікових можливостей дітей та специфіки природничого матеріалу.
В ознайомленні з природою використовують цілий ряд форм, традиційних для дошкільної дидактики, тобто таких, котрі розроблені спеціально для навчання дошкільнят, пристосовані до умов життя дитини в дитячому садку, відображають вікову специфіку навчальної діяльності дітей нього віку. Разом з тим, останніми роками в практику дошкільної освіти ввійшов ряд цікавих та різноманітних форм екологічної освіти, які можна вважати новаторськими. Більшість з них передбачає використання таких методів, які забезпечують високий рівень пізнавальної активності дітей, розвиток інтересу до пізнання довкілля, тому використовувати їх можна, лише у єдності з іншими формами, де діти отримують перші уявлення про природу, оволодівають навичками самостійного пізнання природи.
Класифікуючи форми організації роботи по ознайомленню дітей з природою, в першу чергу відштовхуються від кількості дітей, з якими одночасно працює вихователь. При цьому будь-яку форму роботи можна віднести до однієї із трьох груп:
§ Фронтальніформи роботи /при цьому вихователь одночасно працює з усіма вихованцями групи/;
§ групові формироботи /до них залучається лише частина вихованців/;
§ індивідуальні форми роботи.
До першої групи належать такі форми роботи, як:
- колективні /фронтальні заняття/;
- екскурсії /особливий вид занять, що проходять безпосередньо у природі/;
- щоденні та цільові прогулянки на майданчику дошкільного закладу;
- свята у природі та пізнавальні розваги-змагання /КВК, "Поле чудес"/;
- екологічні акції /подорожі екологічними стежками, вікторини, акції, у яких дошкільнята беруть участь разом із старшими дітьми тощо/.
Серед групових форм роботи значне місце займають такі, котрі об’єднують дітей у відповідності до їх інтересів, спрямовані на поглиблене пізнання природи:
- екологічні студії та гуртки;
- екологічні міні-музеї та екологічні вистави;
- підгрупові заняття.
В третю групу входять:
- індивідуальні заняття;
- індивідуальні завдання дітям, пов’язані з доглядом за живими істотами, природоохоронною діяльністю.
Кожна з названих форм роботи має свої педагогічні функції та місце у педагогічному процесі. Відповідно до цього їх можна класифікувати, виділивши такі групи:
§ постійні або систематичні формироботи /які проводяться щоденно і обов'язково повинні являти собою певну систему/:
- заняття;
- щоденні прогулянки.
§ періодичні /які проводяться теж у певній системі, однак повторюються не щодня, а з певного періодичністю - 1-2 рази на місяць чи квартал/:
- цільові прогулянки;
- екскурсії;
- гуртки та студії;
- свята в природі;
§ епізодичніформи роботи плануються та проводяться час від часу /2-3 рази на рік/: екологічні акції, індивідуальні завдання тощо.
Найбільшого значення у навчанні дошкільнят надають систематичним формам роботи, оскільки саме вонидозволяють повною мірою реалізувати загально дидактичні принципи /систематичності, послідовності тощо/.
Серед систематичних форм роботи основне місце у дошкільній дидактиці посідають заняття.
Заняття – це форма колективного навчання дітей,що організовується вихователем у відведений для нього режимом час за попередньо розробленим планом і має чітку структуру.
Значення занять у ознайомленніз природою, як і у дошкільній дидактиці взагалі, надзвичайно велике. Основною перевагою занять є можливість формувати у дошкільнят систематичні знання. Поряд з цим вони дозволяють підтримувати дитячу допитливість і формують на її основі пізнавальний інтерес, виховувати морально-вольові якості, важливідля пізнавальної діяльності /наполегливість, ретельність, старанність, відповідальність/, а також доброзичливе та поважне ставлення до тих, хто навчається поряд. Діяльність дітейна занятті проходить в оточенні однолітків. На думку О.П. Усової, це створює можливостідля активного впливу дітей один на одного. Тому освітній та розвиваючий ефект колективних занять є значно більшим, ніж тоді, коли дорослий працює з однією дитиною. Але це можливо лише тоді, коли дорослий ставить перед дитячим колективом такі навчальні завдання, котрі об'єднують зусилля дітей, викликають спільні переживання і тим самим спонукають дітей до активності.
В методику дошкільного виховання заняття введені О.П. Усовою, якою розроблені структура та дидактичні вимоги до проведення занять з різних розділів програми. При цьому дослідниця спиралася на аналіз особливостей навчальної діяльності, яка починає формуватися у дошкільників. Заняття, як форма роботи, повинно сприяти поступовому формуванню навчальної діяльності дітей. Обов'язковою формою навчання дітей заняття стали на початку 60-х років, що було зафіксовано у „Програмі дитячого садка” 1962 року. В наступні періоди удосконалювалась методика проведення занять по ознайомленню дітей з природою /дослідження П.Г. Саморукової, Н.Ф. Яришевої,Н.Ф. Виноградової, С.М. Ніколаєвої та ін./.
Важливою особливістю заняття як форми навчання дітей єсталість його загальної структури, у якій відображаються психологічні закономірності навчальної діяльності дошкільнят.
Загальна структура заняття розроблена О.П. Усовою. Вона включає такі компоненти:
1. Вступна частина /початок заняття/. Її мета – організувати початок навчальної діяльності дітей, зосередити їх увагу, зацікавити майбутньою діяльністю на занятті, ввести їх у зміст того, що буде вивчатись, поєднати матеріал нового заняття з тим, що вивчалось напопередніх заняттях та в ході інших форм роботи.
2. Основна частина. В ній вирішуються основні навчально-виховні завдання. В залежності від обраних вихователем методів та прийомів роботи, поставлених на занятті конкретних завдань, основна частина має різнуструктуру. Найчастіше на заняттях по ознайомленню з природою у основній частині поєднуються фронтальна робота дітей з вихователем, самостійна індивідуальна, робота дітей /спрямована на закріплення знань, вправляння у їх застосуванні або самостійне розв'язання пізнавальної проблеми/, робота у підгрупах.
3. Заключна частина /підсумок заняття/. Її мета – узагальнити знання, отримані на занятті, зробити аналіз навчальної діяльності дітей, дати їй оцінку, а також організувати перехід від навчальної діяльності д побутової чи ігрової.
Свій підхід до заняття як форми організації навчання дітей та його структури має К. Крутій.
Вона підкреслює, що заняття — це форма навчання дошкільнят, яка передбачає роботу педагога з усією групою, підгрупою або індивідуально у визначений режимом час, що полягає в організації та спрямуванні пізнавальної діяльності вихованців з урахуванням індивідуальних, вікових можливостей та освітніх потреб кожного з них. Заняття (як і урок у школі) є дидактичною одиницею процесу навчання.
Пропоновану нею послідовність діяльнісних кроків названо комунікативно-діяльнісною технологією навчання(далі — КДТ). Під комунікативно-діяльнісною технологією мається на увазі не сукупність методів, а покрокову діяльність, яка приводить до бажаного результату, що можливо лише з опорою на об'єктивні стійкі зв'язки різних аспектів освітнього процесу.
Реалізація КДТ дає достатньо високу гарантію позитивного результату; опис досвіду в тому вигляді, який можна перенести в умови роботи з дітьми (незалежно від досвіду вихователя, його освіти тощо).
Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 7943;