Протокол звіту містить
1. Назву, мету, завдання до роботи.
2. Основні терміни та визначення з теми.
3. Порівняльний аналіз характеристик виробничого шуму виробничого обладнання у відповідності з діючими номами безпеки праці.
4. Результати розрахунків технічних характеристик шуму та експлуатаційних вимог обладнання, робота яких спричиняє даний шум, та порівняння з відповідними вимогами правил техніки безпеки праці робочого місця.
5. Висновки аналізу шумових характеристик та рекомендації до використання шумоізоляційних матеріалів.
Контрольні запитання
1. Охарактеризуйте основні поняття та фізичні параметри шуму.
2. Дайте поняття рівнів інтенсивності звуку, звукового тиску та гучності, співвідношення між ними та одиниці вимірювання.
3. Які методи визначення результуючого рівня інтенсивності від декількох джерел шуму Ви знаєте?
4. У чому сутність та переваги методу попарного й послідовного сумування рівнів інтенсивності звуку від різних джерел?
5. Які характеристики джерел шуму Ви знаєте? (Звукова потужність, рівень звукової потужності, фактор направленості, показник направленості. Їх визначення та одиниці вимірювання).
6. Які умови використання та суть методу вільного звукового поля
7. У чому проявляється вплив шуму на організм людини? Що таке аудіометрія?
8. Які методи нормування шуму Ви знаєте? Проведіть їх порівняльну характеристику.
9. У чому суть та особливості нормування шуму за граничним спектром?
10. У чому суть та особливості нормування шуму за рівнем звуку в дБА?
11. Який порядок акустичного розрахунку у випадку відкритого простору? Задачі акустичного розрахунку.
Список рекомендованої література
1. Основи охорони праці: Підручник / За ред. К.Н. Ткачука і М.О. Халімовського. – К.: Основа, 2003. – 472 с.
2. Сивко В.Й. Розрахунки з охорони праці: Навчальний посібник. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 152 с.
ВІБРАЦІЯ, ЇЇ ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ, МЕТОДИ ЗАХИСТУ
Вібрація
Вібрація – це коливання тіл з частотами від десятих часток Гц до сотень Гц (0,1-4 000 Гц). Джерелами вібрації здебільшого є динамічно неврівноважені механізми.
Ступінь шкідливої дії вібрації визначається величинами коливальних швидкостей та коливальних прискорень. При малих амплітудах (до 2∙10-5 м) та частотах більше 15 Гц головну роль при дії вібрації на людину відіграє коливальна швидкість, тобто максимальна із значень швидкостей точки, яка коливається,
, (6.1)
де – амплітуда коливання. При малих амплітудах та малих частотах більш суттєвим є коливальне прискорення, тобто максимальне із значень прискорення точки, яка коливається,
. (6.2)
При значних амплітудах (>2∙10-5 м) суттєве значення при дії вібрації на людину відіграє як коливальне прискорення, так і коливальна швидкість.
У практиці вібродосліджень, аналогічно як і в акустиці, весь діапазон частот розбивають на октавні діапазони, середньо геометричні частоти яких стандартизовані і складають: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 63, 125, 250, 500, 1000, 2000 Гц.
, (6.3)
де, – нижня, – верхня границя частот октавного діапазону, причому .
Враховуючи, що абсолютні значення параметрів, які характеризують вібрацію змінюються в широких межах, в практиці дослідження вібрацій також використовують поняття рівня параметра вібрації (логарифм відношення абсолютної величини параметра до його порогового значення), який вимірюється в дБ.
Рівень коливальної швидкості в дБ визначається виразом
, (6.4)
де м/с – порогове значення коливальної швидкості, встановлене міжнародною угодою. – діюче (середньоквадратичне) значення віброшвидкості, яке дорівнює середньоквадратичному миттєвих значень коливальних швидкостей за час усереднення :
, (6.5)
вибирають з урахуванням характеру зміни віброшвидкості в часі.
Спектри рівнів коливальної швидкості є основними характеристиками вібрації.
Розрізняють загальну та локальну (місцеву) вібрації.
Загальна – викликає струс всього організму.
Локальна – втягує в коливальні рухи окремі частини тіла.
Загальна вібрація з частотою менше 0,7 Гц (так звана качка) викликає неприємні відчуття, але до віброхвороби не призводить а призводить лише до так званої морської хвороби (після припинення дії качки симптоми морської хвороби зникають).
Різні внутрішні органи людини можна розглядати як окремі коливальні системи, які з’єднані між собою “пружинами” і які володіють рядом резонансів (коли власні частоти співпадають з частотами зміни збурюючої сили).
Для більшості внутрішніх органів власні частоти лежать в межах 6-9 Гц. Тому коливання робочих місць з вказаними частотами дуже небезпечні, так як можуть викликати механічні пошкодження та навіть розрив цих органів.
Найнебезпечнішою є частота 7 Гц (як для інфразвуку, так і для вібрації), так як можливе її співпадання з альфа ритмом біострумів мозку, при цьому людина втрачає розум. Інфраколивання з »5 Гц, які виникають перед бурею в океані, викликають у людини гнітючий стан. Для голови найнебезпечніші загальні коливання з =25-30 Гц, бо вона співпадає з власною частотою голови відносно плечей.
Систематична дія загальних вібрацій веде до змін в діяльності нервової, судинної та скелетної систем.
Локальна вібрація викликає спазми судин, які починаються з кінцевих фаланг пальців, розповсюджуються на всю руку, передпліччя а потім захоплюють судини серця. У результаті чого відбувається порушення периферійного кровопостачання. Одночасно спостерігається дія вібрації на нервові закінчення, м’язові та кісткові тканини, що призводить до порушення чутливості шкіри, окостеніння сухожилля, м’язів, болей та відкладанню солей у суглобах. Одночасно спостерігаються порушення діяльності центральної нервової системи, як і при загальній вібрації.
Віброхвороби ефективно виліковуються лише на ранніх стадіях, а запущена хвороба може призвести до повної втрати працездатності, до інвалідності.
Більш загальна класифікація виробничої вібрації наведена на рис. 6.1.
Рис.6.1. Класифікація виробничої вібрації
Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 564;