Фактори, що визначають небезпеку ураження електричним струмом
Кінцевий результат дії електричного струму на людський організм залежить від цілого ряду факторів:
· електричного опору тіла людини;
· прикладеної напруги;
· величини та тривалості протікання струму;
· роду і частоти струму;
· індивідуальних особливостей людини;
· умов зовнішнього середовища.
Коротко опишемо кожний з них:
1) Електричний опір людини складається із опору шкіри і внутрішніх тканин. Верхній шар шкіри (епідерміс товщиною ~ 0,2 мм) володіє значним опором від 2000 Ом до 2 МОм, внутрішні тканини лише – 300-500 Ом, причому їх опір залежить від стану шкіри. Середній опір тіла людини, який приймається при технічних розрахунках – 1000 Ом.
2) З підвищенням напруги, прикладеної до тіла людини (50 В і вище), можливий пробій ороговілого шару шкіри, що приводить до різкого зменшення опору людини. Згідно СНіП пониженою називається напруга 42 В і менше.
3) Величина струму, що проходить через тіло людини, являється основним фактором, що визначає степінь ураження.
а) 0,6-1,5 мА (при f = 50 Гц) – пороговий відчутний струм;
б) 10-15 мА – пороговий невідпускаючий;
в) 20-25 мА – дія струму розповсюджується на м’язи грудей, що приводить до затруднення дихання або припинення дихання. При дії такого струму більш, ніж 3-4 хвилини може наступити смерть внаслідок припинення роботи легенів;
г) 100 мА – струм здійснює безпосередню дію на м’язи серця, викликає зупинення серця або його фібріляцію, тобто швидке, хаотичне скорочення волокон серцевого м’яза (фібріла), в результаті припиняється кровообіг – наступає смерть.
Тривалість протікання струму через тіло людини впливає на результат ураження внаслідок того, що з часом різко зростає струм за рахунок зменшення опору тіла та накопичення негативних наслідків дії струму на організм. Опір тіла людини зменшується за рахунок місцевого нагріву шкіри, що в свою чергу підвищує потовиділення.
4)Рід і частота струму також суттєво впливають на степінь ураження. Найбільш небезпечним для ураження є змінний струм з частотою від 20 до 1000 Гц. Постійний струм менш небезпечний. При постійному струмі пороговий відчутний струм підвищується до 6-7 мА, а пороговий невідпускаючий до 50-70 мА. Змінний струм більш небезпечний за постійний, але це характерно для напруг до 300 В, а при більших напругах дуже небезпечним є як змінний струм, так і постійний струм.
5) Індивідуальні особливості людини – стан здоров’я, підготовленість до роботи, стан нервової системи – мають велике значення на результат ураження електричним струмом. Підвищеним сприйняттям до дії електричного струму володіють люди, які страдають хворобами шкіри, серцево-судинної і нервової системи, легенів і т.д. Тому до роботи з електричними установками допускаються люди, які пройшли медичний огляд і спеціальне навчання.
6) Умови зовнішнього середовища суттєво впливають на опір тіла людини, а тому і на ступінь ураження електричним струмом.
Згідно правил улаштування електроустановок (ПУЕ) всі приміщення діляться за ступенем небезпеки ураження людей електричним струмом на три класи (або категорії):
1. Приміщення без підвищеної небезпеки – це сухі, безпильні приміщення з нормальною температурою повітря та ізолюючою (наприклад, дерев’яною) підлогою, тобто приміщення, в яких відсутні умови, властиві приміщенням з підвищеною небезпекою і особливо небезпечним приміщенням.
2. Приміщення з підвищеною небезпекою характеризуються наявністю однієї із наступних ознак: сирістю, коли відносна вологість перевищує 75%; високою температурою повітря, яка перевищує +350С; струмопровідного типу; струмопровідної підлоги (залізна, земляна, залізобетонна, цегляна і т.д.); можливості одночасного торкання людиною до металоконструкцій будівлі, технологічних апаратів і механізмів, які мають з’єднання з землею з одного боку, і до металічних корпусів електрообладнання – з іншого.
3. Особливо небезпечні приміщення характеризуються наявністю однієї із трьох умов: особливої сирості, коли відносна вологість повітря близька до 100%; хімічно активного середовища, коли складові парів або утворювані відкладення діють руйнуюче на ізоляцію і струмоведучі частини електрообладнання; двох або більше ознак одночасно, властивих приміщенням з підвищеною небезпекою.
Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 781;