Причини ураження електричним струмом і основні міри захисту

Основні причини:

1. Випадкове доторкання і наближення до струмопровідних частин, які знаходяться під напругою.

2. Поява напруги на металічних частинах, в результаті пошкодження ізоляції та інших причин.

3. Поява напруги на вимкнених струмопровідних частинах в результаті помилкового ввімкнення установок.

4. Виникнення крокової напруги в результаті замикання струму на землю.

Основні міри захисту:

1. Забезпечення недоступності до струмопровідних частин, що знаходяться під напругою (ізоляція, огородження, блокування, попереджувальні надписи і т. п.).

2. Захисне розділення мережі – розділення протяжної електричної мережі на окремі електрично поділені малі ділянки за допомо-гою роздільних трансформаторів.

3. Застосування по можливості малих напруг (особливо для ручного електроінструменту і переносних освітлювальних ламп).

4. Використання захисних заземлень і вирівнювання потенціалу на поверхні грунту.

5. Занулення.

Зануленням називається приєднання до неодноразово заземленого нульового дроту живлячої мережі корпусів та інших конструктивних металевих частин електрообладнання, які в звичайних нормальних умовах не знаходяться під напругою, але внаслідок пошкодження ізоляції або інших причин можуть опинитися під напругою.

Принципова схема занулення показана на рис. 3.10.

 

Рис. 3.10. Принципова схема занулення: 1 – корпус; 2 – прилади захисту від струмів короткого замикання (плавкі запобіжники, автоматичні вимикачі й т. п.); R0 – опір заземлення нейтралі джерела струму; RП – опір повторного заземлення нульового дроту; ІК – струм короткого замикання

 

Задача занулення така сама, як і у захисного заземлення: усунення небезпеки ураження людей струмом при пробої напруги на корпус. Вирішується ця задача автоматичним вимкненням ушкодженої установки від мережі.

 
Принцип дії занулення – перетворення пробою на корпус в однофазне коротке замикання (тобто замикання між фазовим та нульовим дротом) з метою створення великого струму, здатного забезпечити спрацювання захисту. Таким захистом являються: плавкі запобіжники або автоматичні вимикачі, які встановлюються перед споживачами енергії для захисту від струмів короткого замикання.

Швидкість вимкнення ушкодженої установки, тобто час з моменту появи напруги на корпусі до моменту відключення установки від мережі складає 5-7 с при захисті запобіжниками і 1-2 с – автоматичними вимикачами.

Область застосування занулення – трьохфазні чотирьохдротові мережі напругою до 1000 В з глухозаземленою нейтраллю.

Як видно з рис. 3.10 схема занулення потребує наявності в мережі нульового дроту, заземлення нейтралі джерела струму і повторного заземлення нульового дроту.








Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 959;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.