Глава 2. ВИРОБНИЦТВО ЧАВУНУ
4. Матеріали для виробництва чавуну
Чавун виплавляють із залізних руд пірометалургійним способом у доменних печах, використовуючи для цього тверде паливо (кокс) і флюси.
1. Залізні рудимістять залізо у вигляді оксидів, гідратів оксидів, карбонатів. Пустою породою в цих рудах, як правило, бувають кварцит або пісковик, глинясті речовини.
До основних залізних руд належать:
магнітний залізняк з масовою часткою 45...70 % заліза у вигляді оксиду Fe3O4. Руда багата залізом, але важко відновлюється;
червоний залізняк з масовою часткою 50...60 % заліза у вигляді оксиду Fe2O3. Ця руда має незначний вміст сірки та фосфору, легко відновлюється, тому належить до кращих залізних руд;
бурий залізняк у вигляді водного оксиду Fe2O3 • 3Н2О містить до 35 % заліза; пуста порода звичайно забруднена сіркою і фосфором, але руда легко відновлюється;
шпатовий залізняк з масовою часткою 30...40% у вигляді карбонату FeCO3. Руда відзначається добрим відновленням і малим вмістом сірки і фосфору.
2. Паливопід час виплавки чавуну виконує роль не тільки пального, а й відновлювача заліза з руди. Цим вимогам найкраще задовольняє тверде паливо - кокс.
3. Флюсамипри виплавці чавуну в доменній печі є вапняк СаСО3 або доломітизований вапняк, який складається з MgСО3.
5. Підготовка руд до плавки
Доменний процес вважається раціональним, якщо масова частка заліза в шихті становить не менш як 60 %. Тому важливим етапом у металургійному виробництві є підготовка руд до плавки. З цією метою руди подрібнюють, сортують і збагачують.
1. Збагаченняполягає у збільшенні різними способами вмісту заліза в руді. Так, промивання водою дає змогу видалити частину піщано-глинястої породи. Цієї ж мети досягають гравітацією (відсадкою) - відділенням руди від легкої породи при пропусканні під тиском води крізь дно вібрувального сита, на якому шаром лежить руда. Магнетитові руди збагачують способом магнітної сепарації, який ґрунтується на різниці магнітних властивостей залізовмісних мінералів та частинок пустої породи.
Магнітний сепаратор шківного типу (рис. 1.1) складається з двох стрічкових конвеєрів. Усередині верхнього конвеєра є електромагніт. Куски руди 1, які надходять на живильну стрічку 2 нижнього конвеєра, проходячи крізь магнітне поле, намагнічуються і прилипають до збиральної стрічки 3 верхнього конвеєра, а куски пустої породи (немагнітна фракція 5) вільно падають зі стрічки нижнього конвеєра. У результаті збагачення мають концентрат 4 - продукт з підвищеним вмістом заліза.
Для поліпшення плавки збагачену руду (концентрат) переробляють у кускові матеріали агломерацією або обкатуванням.
2. Агломераціяполягає у спіканні руди (40...50 %), вапняку (15...20 %), дрібного агломерату і коксу в спеціальній агломераційній машині.
Агломераційна машина стрічкового типу (рис. 1.2) складається з великої кількості візків з боковими бортами і колосниками замість дна, що рухаються напрямними рейками. У завантаженому візку після запалювання газовими пальниками починається горіння палива, причому горіння поширюється зверху вниз. Повітря просочується крізь шар шихти завдяки дії спеціальних вакуумних пристроїв. Температура в шарі шихти становить 1300... 1600 °С. При цьому з руди видаляється частина домішок, розкладаються карбонати і утворюється пористий офлюсований матеріал - агломерат. Застосування офлюсованого агломерату дає змогу підвищити продуктивність доменних печей на 10...25 % та зменшити витрати коксу на 10...20 %. Крім того, в процесі спікання майже повністю вигоряє сірка і видаляється у вигляді сірчистого газу.
У металургії звичайно використовують офлюсований агломерат, для чого в шихту додатково вводять вапняк.
Рис. 1.1. Схема магнітного
сепаратора шкірного типу
Рис. 1.2. Схема агломераційної машини:
1 — візки; 2 - шихтовий бункер; 3 - пальник; 4 - вакуум камери; 5 – агломерат
3. Обкатуванняполягає в окусковуванні подрібнених концентратів. Для цього концентрат, флюси і паливо зволожують і завантажують у нахилену чашу (гранулятор), що обертається, або в пустотілий барабан, де і утворюються обкотки - кульки діаметром 25...30 мм. Готові обкотки сушать і обпалюють при температурі 1200... 1300 °С. Використання обкотків, як і агломерату, поліпшує доменну плавку, підвищує продуктивність доменної печі, зменшує витрату палива.
6. Будова і робота доменної печі
Чавун виплавляють у доменних (шахтних) печах.
Більшість діючих доменних печей мають корисний об'єм, зайнятий завантаженими в піч матеріалами і продуктами плавлення, 1300...2300 м3 та висоту близько 30 м. У таких печах за добу виплавляють до 2000 т чавуну.
1. Доменна пічз допоміжними обладнаннями - досить складна інженерна споруда масою (при об'ємі 2700 м3) близько 200 тис. т. Піч працює безперервно 4...8 років.
Щоб виплавити чавун, у домну завантажують шихту - суміш певного співвідношення руди, палива і флюсів. Окремі порції шихти називаються колошами. Колоші із бункера 1 (рис. 1.3) подаються вагонетками 2 скіповим підіймачем 8 (на сучасних печах - конвеєром) в приймальну воронку 9 засипного апарата. При опусканні малого конуса 10 шихта попадає в чашу 11 і при опусканні великого конуса 12 - в колошник 13 і далі в шахту 14 печі. Поперемінне відкриття конусів запобігає виходу газів із печі в атмосферу. Шихта завантажується в домну періодично у міру того, як згоряє паливо і виходять чавун та шлак.
Найбільша циліндрична частина домни називається розпаром 7. Нижче містяться заплечики 6 у вигляді зрізаного конуса і горн 4, обмежений подом 19. У нижній частині горна розміщено льотки для випускання чавуну 3 і шлаку 18.
Для підтримання горіння палива в доменну піч крізь ряд (14...24) розміщених по обводу фурм 5 вдувається повітря під тиском до 0,3 МПа. Витрата повітря на виплавлення 1 т чавуну в сучасних доменних печах становить до 3000, а на великих печах - до 7000 м3/хв.
Для інтенсифікації виплавлення і більш економної витрати палива повітря нагрівають до 1000... 1200 °С у повітронагрівниках регенеративного
типу. Повітронагрівник - це футерований цеглою сталевий циліндр діаметром 6...8 і 30...40 м, який всередині має камеру згоряння 15 і насадку 20 із вогнетривкої цегли. Біля кожної домни є 3...4 повітронагрівники.
У повітронагрівник Б крізь отвір 17 подається очищений колошниковий газ і крізь отвір 16 - необхідне для згоряння газу повітря. Продукти згоряння газу з камери /5 проходять вертикальними каналами насадки 20, нагрівають її і виходять крізь отвір 21 у димову трубу 22. Коли насадка повітронагрівника Б досягне потрібної температури, подачу газу в нього припиняють і в зворотному напрямі подають повітря, яке проходить каналами розжареної насадки, нагрівається до температури 1000...1200 °С і після цього вдувається в доменну піч. Коли повітронагрівник Б нагрівається, працює повітронагрівник А, попередньо нагрітий, за розглянутою схемою.
Значним удосконаленням доменного процесу є збагачення повітряного дуття киснем (до 30 %), а також часткова заміна коксу природним газом.
2. Доменний процес.Доменна піч працює за принципом протипотоку: шихтові матеріали рухаються зверху вниз, а назустріч їм піднімається потік гарячих газів - продуктів згоряння палива. При цьому горить паливо, відновлюється і насичується вуглецем залізо, відновлюються інші елементи, утворюється шлак.
У зоні повітряних фурм вуглець коксу взаємодіє з киснем дуття, згоряє, внаслідок чого температура в цій зоні печі досягає 1800...2000 °С. У таких умовах вуглекислий газ СО2 взаємодіє з вуглецем коксу і утворює оксид вуглецю CO, який і стає головним відновником заліза. Трохи вище, в зоні печі з температурою 700...450 °С, частина оксиду вуглецю розкладається з утворенням сажистого вуглецю.
Шихтові матеріали, опускаючись назустріч потоку розжарених газів, нагріваються, з них випаровується волога, виділяються леткі речо-
Рис. 1.3. Схема роботи доменної печі
вини. При досягненні температури 750...900 °С у шихті відновлюється залізо:
3Fe2O3 + CO = 2Fe3O4+CO2;
Fe3O4 + CO = 3FeO+CO2;
FeO + CO = Fe+CO2.
Частина оксиду FeO опускається до розпару і заплечиків і відновлюється вуглецем коксу.
У відновленні заліза беруть участь також сажистий вуглець і водень.
У результаті цих реакцій утворюється тверде губчасте залізо. При температурі 1000... 1100 °С губчасте залізо насичується вуглецем:
3Fe +2CO = Fe3C +CO2;
3Fe + C = Fe3C.
Вуглець зменшує температуру плавлення залізовуглецевого сплаву, тому при опусканні в нижню частину шахти сплав починає плавитись, додатково насичується вуглецем та іншими елементами, які відновлюються із руди, - манганом, силіцієм, фосфором, сіркою.
Манган міститься в руді у вигляді оксидів і частково відновлюється твердим вуглецем. Силіцій є в пустій породі у вигляді кремнезему SiO2 і також відновлюється твердим вуглецем. Невідновлені оксиди мангану і силіцію переходять у шлак.
Фосфор міститься в руді в основному у вигляді сполуки Р2О5 • 3СаО, відновлюється оксидом вуглецю та твердим вуглецем і майже повністю переходить у сплав.
Сірка потрапляє в доменну піч у складі руди і коксу у вигляді сполук FeS2, FeS, CaSO2, CaS. Значна частина сірки видаляється у вигляді летких сполук (SO2, H2S), інша переходить у сплав (FeS) або шлак (CaS).
Таким чином, унаслідок відновлення заліза, мангану, силіцію, фосфору та сірки і розчинення їх у залізі в горні печі збирається шлак - сплав пустої породи, флюсів, попелу палива, а також частина невідновлених оксидів. У міру того як утворюються і накопичуються чавун і шлак, їх випускають із печі: чавун через 3...4 год по льотці 3 (див. рис. 1.3), а шлак - через 1...1,5 год по льотці 18.
Чавун стікає по жолобу в ковші місткістю до 1000 т і залізницею направляється на розливальну машину або зливається у спеціальні опалювальні накопичувачі - міксери для переробки в сталь. Витримування у міксері сприяє також вирівнюванню хімічного складу чавуну.
Основними техніко-економічними показниками роботи доменної печі є:
а) коефіцієнт використання корисного об'єму печі - КВКО:
КВКО = V/P.
де V- корисний об'єм печі, м3; Р- середня добова продуктивність печі, т; для доменних печей КВКО = 0,5...07;
б) питома витрата коксу:
К = А/Р,
де А - витрата коксу за добу.
Питома витрата коксу на передових підприємствах становить 470...490 кг і є важливим показником роботи доменної печі, оскільки вартість коксу становить близько 50 % вартості чавуну.
Поліпшити техніко-економічні показники роботи доменних печей можна удосконаленням їхньої конструкції, кращою підготовкою шихтових матеріалів, інтенсифікацією плавлення, збагаченням повітряного дуття киснем.
Значний економічний ефект дають будівництво та експлуатація великих доменних печей. Тому нині експлуатуються в основному печі об'ємом 2300 і 2700 м3. На Криворізькому металургійному заводі введено в дію піч об'ємом 5000 м3. Печі такого об'єму виплавляють за добу понад 10 тис. т чавуну. Продуктивність праці при виплавці чавуну в таких печах майже на ЗО % вища, а металомісткість печей на 12 % менша, ніж у печах об'ємом 2700 м3.
Поряд із збільшенням об'єму доменних печей велике значення має вдосконалення систем механізації і автоматизації керування процесом виплавки чавуну, включаючи АСП. Збільшенню виплавки чавуну і зменшенню витрат коксу сприяють підвищення ефективності збагачення руд, застосування офлюсованого агломерату і обкотків.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1677;