Об’ємні показники роботи рухомого складу
Експлуатація залізниць – виробнича діяльність залізниць, їхніх підприємств і підрозділів, зв'язана з організацією і здійсненням перевізного процесу. Експлуатація залізниць поєднує і реалізує діяльність всіх елементів і підсистем залізничного транспорту.
До експлуатаційної роботи в широкому розумінні відноситься вся робота залізниць, зв'язана з перевізною діяльністю: вантажна і технічна робота станцій, організація руху потягів, усі види робіт, зв'язані з організацією пасажирських перевезень, зміст і обслуговування рухомого складу і постійних пристроїв залізничного транспорту.
У більш вузькому змісті під експлуатаційною роботою розуміють тільки роботу рухомого складу.
Розрізняють технічну експлуатацію, що включає організацію руху потягів, експлуатацію залізничних станцій і вузлів, організацію пасажирських перевезень, а також комерційну експлуатацію, що містить організацію вантажної і комерційної роботи, фірмове обслуговування клієнтури.
Для характеристики роботи рухомого складу, визначення потреби в матеріальних, грошових і трудових ресурсах, розрахунку потрібних парків вагонів і локомотивів застосовують об'ємні (кількісні) і якісні показники.
Об'ємні показники експлуатаційної роботи можна підрозділити на три групи: показники, що відбивають виконання циклу роботи; пробіги рухомого складу; витрати часу вагонами і локомотивами.
До показників першої групи відносять: число навантажених вагонів, кількість прийнятих вагонів від сусідніх доріг і здачі їх на інші дороги. Сума навантажених і прийнятих від сусідніх доріг навантажених вагонів характеризує роботу дороги. Робота станцій визначається не тільки числом навантажених вагонів, але і числом вивантажених і перероблених транзитних вагонів.
До показників другої групи відносять пробіги вагонів і локомотивів. Пробіг вагонів виміряється вагоно-кілометрами і підрозділяється по видах руху, типам вагонів і стану (навантажений, порожній). Це – один з найважливіших показників, що визначають витрати вагонного господарства на перевезення. Пробіг локомотивів обчислюють у локомотиво-кілометрах. Підрозділяється він по роду тяги, виду руху і виконуваній роботі. Для характеристики роботи локомотивів застосовують показник тонно-кілометри брутто, що визначається по виду руху і роду тяги. Так само, як самостійний кількісний показник, розраховують поїздо-кілометри.
До показників третьої групи відносять вагоно-години і годинник, по яких визначають потрібні парки вагонів і локомотивів. Розраховують ці показники по виду руху, роду тяги й елементам перевізного процесу.
На об'ємні показники експлуатаційної роботи впливають розміри і характер перевізної роботи, а також рівень експлуатаційної роботи, що характеризується якісними показниками використання рухомого складу.
Якісні показники експлуатаційної роботи відбивають рівень організації праці колективів, технологічні параметри виробництва, а також технічні й управлінські характеристики, ступінь освоєння науково-технічного прогресу. Їх можна підрозділити на наступні групи:
1. Показники використання рухомого складу по потужності і вантажопідйомності вагонів і силі тяги локомотивів:
середня вага потяга (брутто і нетто);
середнє навантаження вагонів (статичне і динамічне).
2. Показники використання рухомого складу у часі:
швидкості руху потягів, локомотивів (дільнична, технічна);
середній час простою вагонів на вантажних і технічних станціях;
середній час простою локомотивів у депо;
середньодобові пробіги вагонів і локомотивів;
3. Показники, що відбивають частку непродуктивної робіт рухомого складу:
коефіцієнти порожнього пробігу вагонів;
ряд коефіцієнтів допоміжного пробігу локомотивів (одиночне проходження, простої);
4. Узагальнюючі, чи синтетичні якісні показники:
повний час обороту вагонів, локомотивів;
продуктивність вантажного вагона і поїзного локомотива.
Ці показники відбивають якість всієї експлуатаційної роботи.
Якісні і кількісні показники використання рухомого складу утворять єдину систему і можуть бути розраховані і перевірені за допомогою формул і співвідношень. Розрізняють два види формул:
об'ємні, у яких рівень якості оцінюється через обсяги роботи з використанням норм експлуатації;
аналітичні, де показник визначається через інші якісні показники.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1833;