A) концепції грошей
Раціоналістична концепція – вважає гроші результатом згоди між людьми, які визначили необхідність спеціальних засобів для обслуговування мінового обороту.
Різновидом раціоналістичної концепції є державна теорія грошей, німецького економіста Г.Кнаппа. В книзі «Державна теорія грошей» він назвав гроші «продуктом правопорядку», творінням державної влади, встановленим законом платіжним засобом. Раціоналістична концепція походження грошей застосовується і в літературі кінця ХХ ст. при аналізі тих форм, яких набувають гроші.
Еволюційна концепція походження грошей вказує:
а) на товарну природу грошей;
б) на стихійне виділення їх із загальної маси товарів і на їх особливе місце в економіці.
Функціональна концепція грошей серед конкретних причин, які викликають необхідність використання грошей називають такі:
1. Неокласична школа:
а) відсутність синхронізації надходжень і платежів, яка ускладнює прямий товарообмін;
б) наявність трансакційних витрат, тобто витрат праці і ресурсів, необхідних для здійснення товарообмінних угод (гроші є засобом мінімізації витрат)
2. Кейнсіанський напрям:
а) невизначеність господарських перспектив, що змушує накопичувати залишки грошей для страхування від ризику;
б) час як невід’ємний елемент процесів виробництва і обігу товарів, який надає грошам роль з’єднувального ланцюга між сьогоденням і майбутнім.
Гроші – це будь-який товар, який функціонує як засіб обігу, розрахункова одиниця і засіб збереження вартості.
Положення про гроші, як товар, що виконує різні функції, трансформується в визначенні. Гроші – це все, що приймається в обмін на товари й послуги, а також при сплаті боргів.
Вартість товару, виражена в грошовій формі, виступає як ціна. Гроші, маючи властивість загальної обмінюваності, дають змогу стихійно здійснювати, як кількісний, так і якісний обмін затрат праці приватних товаровиробників. Цей обмін відбувається на ринку за допомогою коливання цін.
Дата добавления: 2016-02-04; просмотров: 1429;