Характеристика членів фондової біржі

 

Членом біржі є той, хто приймає участь у створенні її статутного фонду чи робить вклади чі інші цільові внески в майно біржі та став її членом у встановленому порядку.

Членом біржі може бути як фізична так і юридична особа, але тільки професіональний учасник ринку цінних паперів.

К професіональним учасникам ринку цінних паперів відносяться комерційні банки, як правило вони і є самими активними членами біржі, але в деяких країнах комерційним банкам заборонено займатися біржовою діяльністю, чи навпаки ни них робиться основний наголос.

Число членів біржі обмежено, воно залежить від розміру статутного фонду та номінальной вартості однієї акції чи паю, а також від кількості акцій, якими може володіти один член біржи. Акція (пай) дає змогу використовувать права члена біржі. Вони визначають вартість “місця” на біржі. Місце- це власність члена біржі. Воно може продаватися, коли член біржі виходить з списку членів, або може сдаватися в аренду. Вартість місця визначає Біржовий комітет, вона залежить від попиту та пропозиції.

Після того як біржа зареїстрована і усі місця розподілені, стати її членом можно тільки купивши членство у одного з членів біржі.

В зарубіжній практиці виділяють різні категорії членів біржі. Наприклад фірми-члени на Лондонській біржі поділяються на три групи:

1. відносяться члени біржі котрі можуть бути дилерами, чи брокерами, або дилерами та брокерами одночасно. Коли член біржі займається дилерською діяльністю, він може зареєструватися на біржі у ролі організатора ринка- “маркет-мейкера”. Як правило, такі функції беруть на себе тільки великі фірми. Основна їх функція це активна покупка (продаж) цінних паперів у визначений період який називається обов’язковий період котирувань.

2. до другої категорії відносяться междилерські брокери, це фірми які надають посередницькі послуги тим установам ринку, які бажають взаємодіяти один з одним анонімно. Використання междилелерських брокерів дозволяє організаторам ринку приховувати від конкурентів свої поточні позиції по цінним паперам.

3. категорію членів представляють грошові брокери. Їх функція - запозиченняцінних паперів для організаторів ринку.

Біржа дає змогу своїм членам:

 

1. брати участь у загальних зборах біржі та в управлінні її справами;

2. обирати та бути обраним в органи управління та контролю;

3. використовувати майно біржі, інформацію та послуги які надає біржа;

4. торгувати у залі біржи як від свого ім’я та за свій рахунок (виконуючи функції дилера), так і від імені так і за рахунок клієнта ( виконувати функції брокера)

 

Обов’язки членів біржи:

 

1. додержуватися статуту біржі та іншіх внутрішньобіржових нормативних документів;

2. вносити вклади та додаткові внески у порядку, розмірі, які відображені у статуті та нормативній документації;

3. сприяти біржі у її діяльності, реалізації цілей та задач біржі у подальшому розвитку;

Прийняття до членів біржі визначається її статутом. Як правило статут вказує на то що права та обов’язки члена біржі здобуваються після повної оплати вступного внеску чи повної оплати акції. Прийняття нового члена, потребує надання 2-3 рекомендацій дійсних членів біржи, представлення статутних документів, підтвердження стійкого фінансового становища, деякої практики роботи з тим або іншим біржовим товаром.

В зарубіжній практиці новому члену біржі на протязі першого року після прийняття не дозволяється виконувати брокерські функції. Для цього треба пройти додаткове навчання та здати іспит.

 

Питання для самоконтролю:

1. Визначте необхідність створення біржової торгівлі.

2. Опишіть етапи становлення біржового ринку в Україні.

3. Дайте характеристику типам фондових бірж.

4. Дайте характеристику типам фондових бірж що діють в Україні

5. Дайте визначення поняттю безперервний аукціон.








Дата добавления: 2016-02-02; просмотров: 684;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.