Методи розрахунку прибутку від реалізації продукції

Управління формуванням прибутку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) передбачає розрахунок його планового обсягу. Планування, прогнозування суми прибутку суб'єктів господарювання необхідні для складання поточних і перспективних фінансових планів.

Визначення суми прибутку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) має певні особливості залежно від сфери діяльності суб'єкта господарювання: виробничої сфери, торгівлі, сфери послуг.

У виробничій сфері є особливості при розрахунках прибутку від реалізації продукції промисловими і сільськогосподарськими підприємствами, будівельними організаціями, підприємствами транспорту. У сфері послуг будуть особливості визначення прибутку від надання послуг комерційними банками, страховими компаніями, інвестиційними фондами, підприємствами торгівлі.

На підприємствах виробничої сфери може бути використано три методи розрахунку прибутку від реалізації продукції: прямого розрахунку, за показниками витрат на одну гривню продукції, економічний (аналітичний) метод.

Метод прямого розрахунку. Прибуток розраховується за окремими видами продукції, які виробляються і реалізуються. Для розрахунку необхідні такі вихідні дані:

1 Перелік і кількість продукції відповідної номенклатури (асортименту), що планується до виробництва і реалізації.

2 Собівартість одиниці продукції.

3 Ціна одиниці продукції (ціна виробника).

Приклад 1

Підприємство планує реалізувати 400 виробів. Собівартість одного виробу 12 грн. Ціна виробу – 15 грн.

1-й варіант розрахунку. Прибуток від реалізації одного виробу 3 грн (15 грн – 12 грн). Прибуток від реалізації всіх виробів 1200 грн (400 * 3 грн.).

2-й варіант розрахунку. Обсяг реалізації всіх виробів 6000 грн (400 * 15 грн). Собівартість реалізованих виробів 4800 грн (400 * 12 грн). Прибуток від реалізації виробів 1200 грн (6000 грн - 4800 грн).

Цей метод розрахунку застосовується до відносно невеликого асортименту продукції. Метод достатньо точний, але вельми трудомісткий, якщо реалізується великий асортимент продукції. Крім того, він не дає можливості визначити вплив на прибуток окремих чинників.

Розрахунок прибутку на підставі показника витрат на 1 грн продукції. Це укрупнений метод. Може застосовуватися по підприємству в цілому при розрахунку прибутку від випуску, реалізації всієї продукції. Передбачається використання даних про виробничі витрати і реалізацію продукції за попередній період, а також очікуваних змін, які прогнозуються в наступному періоді.

Приклад 2

Витрати на 1 грн продукції, яка реалізується у звітному періоді, - 82 к. (розраховується діленням собівартості продукції на обсяг реалізації в оптових цінах). Планується зниження витрат на 1 грн продукції, яка буде реалізована, на 2 к. Обсяг реалізації продукції в періоді, який планується, в оптових цінах - 1100 тис. грн.

1-й варіант розрахунку. Витрати, які плануються на 1 грн реалізованої продукції, - 80 к. (82 к. - 2 к.). Собівартість продукції, яка буде реалізована в плановому періоді, - 880 тис. грн (1100 * 0,80). Прибуток від реалізації продукції у плановому періоді - 220 тис. грн (1100 тис. грн - 880 тис. грн).

2-й варіант розрахунку. Витрати, які плануються на 1 грн реалізованої продукції, - 80 к. (82 к. - 2 к.). Прибуток на 1 грн продукції, яка буде реалізована в плановому періоді, - 20 к. (100 к. - 80 к.). Прибуток від реалізації продукції у плановому періоді 220 тис. грн (1100 * 0,20).

 

Цей метод розрахунку також не дає можливості визначити вплив окремих чинників на обсяг прибутку, його зміну.

Економічний (аналітичний) метод. Може використовуватися для розрахунку прибутку від випуску (реалізації) продукції. Він відрізняється від уже розглянутих методів розрахунку прибутку тим, що дає можливість визначити не тільки загальну суму прибутку, а і вплив на його зміну окремих чинників: обсягу виробництва (реалізації) продукції; собівартості продукції; рівня оптових цін і рентабельності продукції; асортименту і якості продукції.

Розрахунок прибутку цим методом здійснюється окремо за порівнянною і непорівнянною продукцією в плановому періоді. Порівнянна продукція - це продукція, яка вироблялася в попередньому періоді. Непорівнянна продукція - це продукція, яка не вироблялася на підприємстві в попередньому періоді.

Розрахунок прибутку за порівнянною продукцією здійснюється в такій послідовності:

1) визначається очікуваний базовий прибуток і базова рентабельність продукції;

2) порівнянна продукція планового періоду визначається за собівартістю періоду, який передував плановому;

3) виходячи з рівня базової рентабельності продукції розраховується прибуток за порівнянною продукцією у плановому періоді;

4) розраховується вплив окремих чинників на зміну прибутку в періоді, що планується.

Розрахунок базового прибутку здійснюється на підставі звітних або очікуваних даних за попередній період. Базовий прибуток - це прибуток від випуску (реалізації) продукції у періоді, який передував плановому. За його розрахунком здійснюється коригування звітного, очікуваного прибутків з урахуванням чинників, які на нього вплинули тоді, але не діятимуть у періоді, який планується: зміна оптових цін, припинення випуску окремих видів продукції, зміна рентабельності окремих видів продукції, зниження їх собівартості. Від точності розрахунку базового прибутку залежить точність всіх подальших розрахунків.

 

Приклад 3

Прибуток періоду, який передує плановому, склав 30000 грн. Собівартість продукції 150000 грн. Собівартість порівнянної продукції в планованому періоді - 160000 грн. Зниження собівартості продукції в планованому періоді - 1%.

Базова рентабельність визначається діленням базового прибутку (30000 грн) на очікувану собівартість продукції за період, який передує плановому (150000 грн). Базова рентабельність становитиме 20% (30000 / 150000 * 100%).

Тоді собівартість порівнянної продукції у плановому періоді, виходячи з собівартості попереднього періоду, дорівнюватиме 158400 грн (160000 * (100% - 1%) / 100%). Прибуток від зниження собівартості порівнянної продукції в періоді, який планується, дорівнюватиме 1600 грн (160000 грн - 158400 грн).

Прибуток від випуску (реалізації) порівнянної продукції в періоді, який планується, виходячи з рівня базової рентабельності, становититиме 31680 грн (158400 грн * (20% : 100%).

Різниця 1680 грн (31680 грн - 30000 грн) - це збільшення прибутку від випуску (реалізації) порівнянної продукції в періоді, що планується, унаслідок впливу такого чинника, як збільшення обсягу випуску продукції.

Прибуток від випуску (реалізації) непорівнянної продукції може бути розрахований методом прямого розрахунку, якщо є відповідні вихідні дані. За браком таких прибуток розраховується для всієї непорівнянної продукції з використанням показника середньої рентабельності продукції по підприємству.

З розглянутих методів розрахунку прибутку метод прямого розрахунку практично може бути використаний на підприємствах різних сфер діяльності та галузей економіки. Щодо аналітичного методу розрахунку і методу з використанням показника витрат на 1 грн продукції, то методологія і окремі положення можуть бути застосовані також і на підприємствах сфери послуг.

Відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку визначення фінансових результатів від операційної діяльності підприємства в цілому можна здійснити за такою схемою (тис. грн).

 

1 Дохід (виручка) від реалізації

продукції (товарів, робіт, послуг) 6300

2 Відрахування з доходу:

- податок на додану вартість 1050

- акцизний збір 320

- рентні платежі -

- інші відрахування 250

3 Чистий дохід (виручка) від реалізації

продукції (робіт, послуг) 4680

4 Собівартість реалізованої продукції

(товарів, робіт, послуг) 3000

5 Валовий прибуток (збиток) (3 - 4) 1680

6 Інші операційні доходи

7 Адміністративні витрати 950

8 Витрати на збут 220

9 Інші операційні витрати 660

10 Фінансові результати (прибуток)

від операційної діяльності

(5 + 6 - 7 - 8 - 9) 1090

 








Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 1385;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.