Класифікація систем розробки (СР) проф. М.Г. Новожилова
Клас СР | Групи СР |
I. Безтранспортні | 1. Проста безтранспортна. 2. Ускладнена безтранспортна. |
II. Транспортно-відвальні | 3. З застосуванням консольних відвалувачів. 4. З використанням транспортно-відвальних мостів. |
III. Транспортні | 5. З використанням залізничного транспорту. 6. З використанням автомобільного транспорту. 7. З використанням конвеєрного транспорту. 8. З використанням комбінованого транспорту. |
IV. Комбіновані | 9. Для нижнього уступу - СР I та II класів; для верхніх уступів – СР III классу. |
Основний недолік даної класифікації полягає в тому, що вона більш призначена для горизонтальних та пологих родовищ неглибокого залягання та меншою мірою враховує специфіку роботи крутоспадних та похилих родовищ, в процесі освоєння яких робоча зона поступово знижується зі збільшенням поточної глибини кар’єру. Тому в даному випадку доцільно враховувати в якості основної класифікаційної ознаки конструкцію та динаміку робочої зони кар’єрів.
Залежно від форми розвитку робочої зони виділяють два підкласи систем розробки суцільний (з постійною висотою робочої зони, що характерне для горизонтальних та пологих родовищ) і поглиблювальний (зі змінною висотою робочої зони, що характерне для похилих та крутоспадаючих родовищ).
Залежно від розташування фронту робіт у плані і напрямку його переміщення, класи і підкласи поділені відповідно на:
– групи (поздовжні, поперечні, віялові та кільцеві);
– підгрупи (однобортові, двобортові, центральні, розсереджені, периферійні (рис.).
Основна перевага паралельного переміщення фронту робіт (група поздовжніх та поперечних) – однакова ширина заходок і площадок, що значно полегшує проведення буровибухових, екскаваторних і шляхових робіт. Основний недолік цього способу полягає в необхідності перенесення криволінійної частини дороги.
Віялове переміщення переважно застосовується при використанні багатоковшевих екскаваторів з великим числом залізничних колій. У цьому випадку поворот колій відбувається навколо постійної точки, завдяки чому відпадає необхідність пересування криволінійних дільниць робочих шляхів. Змінна ширина заходки не ускладнює гірничих робіт, тому що багатоковшеві екскаватори застосовують переважно в м’яких породах, де виймання проводиться без буровибухових робіт. Пересування колій також не викликає утруднень, тому що воно здійснюється колієпересувачем безперервної дії.
Кільцеве переміщення фронту робіт характерне для інтенсивного розвитку гірничих робіт від центра кар’єрного поля з використанням автомобільного транспорту та розкриттям ковзними з’їздами.
Системи розробки також характеризуються місцем розташування відвалів (внутрішні або зовнішні), напрямком виймання у профіль (горизонтальні, похилі або крупними шарами) та іншими додатковими ознаками.
Залежно від гірничо-геологічних умов, значення тієї чи іншої ознаки може змінюватися, що мусить знаходити відповідне відображення в найменуванні системи розробки для даного родовища. Для того, щоб уникнути односторонньої і через це недостатньо повної характеристики систем розробки, що має місце в кожній із указаних груп класифікацій, необхідно відобразити в її назві обидві істотні ознаки – спосіб переміщення розкриву, як головний технологічний процес гірничого виробництва, а також конструкцію робочої зони, порядок розвитку в ній розкривних і видобувних робіт як важливішу ознаку технології відкритих гірничих робіт. Таким чином може бути сформульоване найменування системи розробки, яке найбільш повно характеризує не лише спосіб переміщення розкриву, а й конструкцію робочої зони та її розвиток у конкретних гірничо-геологічних умовах, наприклад:
– безтранспортна поздовжня однобортова;
– транспортна суцільна з віяловим однобортовим фронтом і внутрішніми відвалами.
ЛЕКЦІЯ 10
Дата добавления: 2016-01-29; просмотров: 1319;