Географічне положення та склад території.
Країни Африки, Австралії та Океанії
Історія формування політичної карти. Різноманітність країн.
На африканському континенті знаходиться 61 держави і території. У минулому майже всі вони були колоніями європейських країн (Франції, Великої Британії, Бельгії, Португалії, Німеччини, Іспанії, Італії). Незалежність змогли зберегти тільки Ефіопія, Ліберія та Південно-Африканський Союз (сучасна Південна Африка) і формально Єгипет.
В 50-70-x рр. ХХ ст. більшість держав континенту стали незалежними, у 80-90-x рр. незалежність отримали Зімбабве і Намібія. Залежними залишаються о. Св. Єлени (Велика Британія), о. Реюньйон (Франція), Сеута і Мелілья (Іспанія), Західна Сахара (Марокко) тощо. Більшість країн материка, ставши суверенними державами, фактично залишились залежними від своїх колишніх метрополій.
Між країнами Африки існує ряд відмінностей. Хоча жодна з них не належить до найбільших країн світу за розмірами території, проте кілька з них мають площу понад 2 млн км2, а саме: Судан (найбільша за площею держава Африки), Алжир, ДР Конго. Одночасно найменші країни — острівні — належать до малих держав. Їхня площа становить від кількох тисяч до кількох сот квадратних кілометрів. Проте середні розміри більшості країн Африки значні.
Для Африки характерною є наявність країн, які не мають виходу до моря (Малі, Нігер, Чад, ЦАР, Ботсвана, Зімбабве, Замбія, Ефіопія тощо).
Досить схожим є політичний устрій більшості держав. Лише три з них — Марокко, Лесото й Свазіленд — є монархіями. Решта держав — республіки, переважно президентські, причому досить часто під цим терміном маскуються диктатури.
Різноманітним є національний і релігійний склад населення африканських країн. На півночі Африки переважають однонаціональні країни (наприклад араби в населенні Тунісу становлять 98 %, Лівії та Єгипту — 90 %). Але для більшості інших країн характерна етнічна строкатість.
В Африці дуже поширені сепаратистські рухи. Це пов’язано з колоніальним минулим регіону. Сучасні суверенні держави регіону «успадкували» свої кордони від колонізаторів, які часто проводили їх по прямих лініях (наприклад по меридіанах та паралелях), а не по межах територій, на яких проживають ті чи інші народи. Як наслідок, між молодими країнами Африки існують численні прикордонні суперечки (наприклад між Сенегалом і Мавританією, Лівією та Чадом, Сомалі та Ефіопією).
Географічне положення та склад території.
Африка — другий за розмірами материк після Євразії, який приблизно посередині перетинається екватором і простягається від нього по обидві сторони — на південь і на північ — до субтропічних широт обох півкуль.Площа континенту (включаючи острови) 30, 3 млн.км²
Африку омивають Атлантичний та Індійський океани. Середземне море відокремлює її від Європи, Червоне — від Азії. До Африки належать острів Мадагаскар та дрібні острови, розташовані в Атлантичному та Індійському океанах.
Країни, що розвиваються, займають всю територію континенту за винятком його південної частини, де розташована ПАР — єдина економічно розвинута держава Африки.
До Африки належать також країни, розташовані на прилеглих островах Мадагаскар, Зелений Мис.
На розвиток країн Північної Африки вирішальний вплив має вихід до Атлантичного океану, Середземного та Червоного морів, через які проходять важливі морські шляхи з Європи в Азію та Австралію. Зв'язки країн Північної Африки з державами, що розташовані на південь від Сахари, ускладнені у зв'язку з незначною кількістю сучасних шляхів сполучення через пустелю.
На розвиток господарства країн Західної Африки впливає їхнє положення на узбережжі Атлантичного океану. Однак деякі країни регіону та країни Центральної Африки розташовані у глибині материка (Чад, Малі, Нігер та ін.), тому їх положення менш вигідне. Для країн Східної Африки зовнішні зв'язки з країнами Азії по Індійському океану є найважливішим чинником розвитку та розміщення господарства.
Країни Південної Африки межують із ПАР або оточені її територією (Лесото, Свазіленд). До 90-х років XX ст. це негативно впливало на їхній розвиток. Положення змінилося після відмови керівництва ПАР від політики апартеїду. (Апартеї́д — офіційна політика расової дискримінації та гноблення, яку впродовж 1948—1991 рр. проводили правлячі кола Південно-Африканської Республіки проти місцевого чорношкірого населення, а також переселенців з Азії).
Нині на континенті нараховується 53 незалежні країни. Збереглися колонії Іспанії (Сеута, Мелілья), заморська територія Франції — о. Реюньон.
Африку умовно ділять на два субрегіони: Північна Африка і Тропічна Африка (на південь від Сахари до Південної Африки), або на п’ять регіонів: Північна, Західна, Східна, Екваторіальна і Південна Африка.
Тропічна Африка – найвідсталіша частина в групі країн світу, що розвиваються. Це найменш урбанізований регіон світу. Північна Африка – більш розвинений регіон завдяки географічному положенню і наявності мінеральної сировини.
Південна Африка (в минулому ПАР), країна переселенського капіталізму, була утворена у 1910 р. Держава – багата на корисні копалини. За винятком нафти, природного газу і бокситів вона має всі мінеральні ресурси, що експортуються в більш, ніж 80 країн світу. ПА займає провідні позиції в світі за запасам і видобутком золота, алмазів, магнієвих, хромових і марганцевих руд, металів платинової групи, азбесту, сурми, уранових руд. Частка обробної промисловості у ВНП становить 25%. У країні переважає легка промисловість, але значною є питома вага металургії, машинобудування і металообробки, хімічної промисловості. Значного розвитку набули високотехнологічні галузі – військова та виробництво ядерних реакторів. Важливим районом гірничодобувної промисловості є Вітватерсранд – основний район видобутку золота й урану. Тут знаходиться найбільший промисловий центр країни – Йоганнесбурґ і столиця – Преторія. У цій же провінції, в районі Кімберлі видобувають алмази. Транснаціональний алмазодобувний концерн De Beers контролює алмазний ринок світу.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 1479;