Манометри з тензоперетворювачами. Загальна теорія та конструкція тензометричних перетворювачів.

Принцип дії тензометричних перетворювачів грунтується на, так званому, тензоефекті - зміні їхнього активного опору провідника за пружних деформацій. Самий поширений варіант використання тензоефекту - це розтягування дроту або стрічки з тензочутливого матеріалу. Такі перетворювачі використовують для вимірювання невеликих переміщень, деформацій, або інших механічних величин, що пов’язані з деформаціями.

Як матеріали для тензоперетворювачів використовуються константан, сплави міді й нікелю, нікелю й хрому. Поряд з металевими тен­зоперетворювачами дедалі ширше застосовуються напівпровідникові, які відзначаються значно вищою чутливістю, меншими габаритами і масою.

Найбільш розповсюджені металеві тензорезистори (рис. 5.6), які виготовля­ються із зигзагоподібно укладеного та при­клеєного до основи 1 (з паперу або пластма­си) манганінового дроту 2 діаметром 0,01 ...0,05 мм. До кінця дроту приварюються вивідні провідники З діаметром 0,5 мм. Часто замість дроту вико­ристовується металева фольга завтовшки 0,001 ...0,01 мм, із якої методом витравлюван­ня одержують зигзагоподібну решітку. Зверху перетворювач покривається захисною водостійкою плівкою 4. Тензоперетворювач наклеюють на пружний елемент, що перебуває під дією вимірюваного зусилля, пропорційного тиску. Останнє приводить до деформації пружного елемента і одночасно до зміни розмірів тензорезистора (змінюється довжина дроту і його поперечний переріз) і, як наслідок, змінюється електричний опір R перетворювача за формулою:

R = n ( ) , де - питомий опір матеріалу; L – база перетворювача (довжина прямолінійних ділянок дротинки); S – площа перерізу дротинки; n – кількість укладених зигзагоподібно ділянок.

1

2 виводи

 

 


Рис. 5.6. Спрощена схема тензорезистора.

Найчастіше цей опір вимірюється за допомогою мостової схеми. Для зменшення впливу зміни температури навколишнього середовища на точність вимірювань застосовуються спеціальні схеми термокомпенсації.

 

 

9.10.ПЕРВИННИЙ ПРЕТВОРЮВАЧ ТИСКУ ТИПУ «САПФИР»

Температурної похибки немає у схемі, де використовується чотири однакових тензорезистори, які розміщуються на мембрані або консолі, до яких підводиться вимірюване зусилля або тиск. Під дією тиску чи зусилля Р (рис. 5.7) вигинається пружна консоль 1, деформація якої вимірюється за допомогою чотирьох дротяних або фольгових тензорезисторів (згори R1,R4, знизу R2,R3).

 

R1 С R2

R1;R4 1

       
 
   
 

 


R2,R3 Р

A В B

R3 R4

Рис. 5.7. Варіант використовування тензорезисторів на консолі.

Резистори ввімкнені у незрівноважену мостову схему. Напруга нерівноваги підсилюється або перетворюється в відповідний цифровий код, який опрацьовується і використовується далі в системі. Схема має підвищену чутливість до вимірюємого зусилля , так як одночасно змінюються від деформації всі чотири резистори, причому два R1, R4 в сторону розтягування, а R2, R3 – в сторону стискування, збільшуючи тим самим Ucd.

На такому принципі працюють прилади для вимірювання тиску типу «Сапфір» і їхні модифікації, а також фірми «Siemens» типу Sitrans P, PZ , дифманометри типу DS.

Структурна схема первинного вимірювального перетворювача (ПВП) "Сапфір" для вимірювання надлиш­кового тиску показана на рис. 5.8.

В цьому випадку тензорезистори наносяться у вигляді монокристалічної плівки кремнію на сапфірову мембрану (рис.5.8,б). А сам первинний вимірювальний перетворювач складається з тензомодуля і вмонтованого електронного підсилювача ЕП (рис. 5.8,а). Тензомодуль – це корпус 1, в якому розміщується двошарова мембрана – нижня 2 металева, та верхня 3 із сапфіру, що закріплюється на металевій мембрані 2. На сапфіровій мембрані розміщується чотири однотипних тенезорезистори, які вмикаються за мостовою схемою. Сапфір – це мінерал (різновид корунду, підклас простих окислів алюмінію), який виготовляють синтетично і який являє собою кристал синього чи голубого кольору з домішками заліза та титану. Окремі резистори з’єднані так , що за прогину мембрани опори резисторів R1 та R3 зростають, а R2 та R4 зменшуються.


ЕП БЖ ВП

                   
         


1 3


P а) R1 R2 Uвих

2

R1 Uж

+

R4 R4 R3

- R2 -

 


R3 в)

+ б)

 

Рис. 5.8. Варіант виконання тензомодулю типу "Сапфір .

Напруга у вимірювальній діагоналі мостової схеми дорівнює:

. (5.11)

При зростанні тиску рівновага мосту порушується і виникає різниця напруги у вимірювальній діагоналі, яку сприймає перетворювач.

Максимальне значення напруги Uвих = 0,1 В, тому напругу підсилюють в ЕП , який розміщують в цьому ж корпусі. Сигнал вимірювальної інформації подається за двопровідною схемою до блоку живлення БЖ , де перетворюється в уніфікований сигнал по струму, який подається на вторинний прилад.

Вимірюючи перетворювачі «Сапфір» забезпечують вимірювання тисків до 100мПа, розрідження – до 10-5 мПа, різниці тисків від 2,5Па до 16мПа. За класом точності бувають: 0,1; 0,25; 0,5. Переваги : надійність, так як використовуються незначні деформації чутливих елементів; стабільність, високий клас точності – 0,1 , дистанційна передача інформації.

 

9.11. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ МАНОМЕТРИ

Відмінною особливістю манометрів фірми «Siemens» - є висока ступінь інтеграції електронних схем обробки сигналів ПВП, наявність вбудованого мікпропроцесорного пристрою цифрової обробки, пам’яті EEPROM, яка зберігає у цифровому коді константи заводського налаштування ППВ при його метрологічній атестації. Структурна схема приладу, загальний вигляд та основні складові перетворювача SITRANS Р серії ZDприведені на рис.5.9.

СВДЗ СВДЧ РКД

 

 


Рис.5.9.Структурна схемаSITRANS Р серії ZD

Sitrans P надлишкового тиску складається з вимірювальної комірки; плати електроніки, яка розміщена поряд в тому ж в корпусі, та вбудованого цифрового індикатора. У деяких приладів Sitrans P, вимірювальна комірка і плата виготовляються, як єдине ціле.

Вимірювальна комірка складається із розподільчої мембрани 1, що виготовлена із нержавіючої сталі, наповнюючої рідини (силіконове масло), що передає зусилля, та безпосередньо вимірювальної мембрани, в якості якої використовується тонка керамічна плівка з нанесеними на неї тензорезисторами (тензомодуль - Р).Розподільча мембрана 1 із нержавіючої сталі захищає перетворювач від дій агресивних середовищ. Вимірювальна комірка забезпечена також схемою температурної компенсації. Під дією цієї сили, що діє на розподільчу мембрану 1, вона прогинається і передає зусилля через силіконове масло на вимірювальну мембрану Р, що теж прогинається. При цьому чотири встановлені на ній за мостовою схемою тензорезистори змінюють свою величину. Зміна опорів приводить до розбалансування мосту і появи напруги у вимірювальній діагоналі, яка підсилюється у вимірювальному підсилювачі та надходить на аналого-цифровий перетворювач (АЦП) А/D та перетворюється в цифрову форму.

На платі електроніки Sitrans P розміщені:

- A/D - аналого-цифровий перетворювач (АЦП);

- D/A - цифроо-аналоговий перетворювач (ЦАП);

- 3 клавіші конфігурування параметрів;

- EEPROM – енергонезалежна пам’ять для всіх параметрів;

- U/ I – перетворювач напруги ЦАП в струм (стабілізатор струму);

- ЕМV - вихідний каскад с захистними компонентами, що

поєднуює струм споживання та уніфікований вихідний;

I - - вихідний уніфікований сигнал по струму (4…20мА), який

дорівнює струму, що споживає перетворювач;

U - контрольна(зразкова) напруга стабілізатора струму;

РКД - рідинно-кришталевий дисплей вимірюваних параметрів;

СВД З – зелений світло діод - індикація виходу тиску за нижню межу діапазону;

СВД Ч - червоний світло діод-індикація виходу тиску за верхню межу діапазону;

C - функціональний мікропроцесорний контролер.

Інформація в цифровій формі аналізується в мікропроцесорі , коректується в відповідності із температурною характеристикою і характеристикою лінійності, та перетворюється у цифро-аналоговому перетворювачі ЦАП) D/А у напругу постійного струму. Далі напруга перетворюється в стабілізаторі струму U/I в уніфікова-ний вихідний аналоговий сигнал по струму, а вихідний каскад ЕМV, що вміщує в собі і компоненти захисту від короткого замикання, поєднує уніфі-кований інформаційний струм та струм споживання.

Основною перевагою перетворювачаSitrans P є двопровідна схема живлення, в якій виконано об’єднання ланцюга живлення перетворювача, з одночасним передаванням по ньому сигналу вимірювальної інформації - вихідного уніфікованого аналогового сигналу по струму в межах 4…20 мА, який відповідає значенню вимірюваного тиску. Тобто, при налаштованому початковому значенні вимірюваного тиску, схема перетворювача споживає струм 4 мА напругою постійного струмі в межах 12…30В. В кінці діапазону – перетворювач споживає струм 20 мА при тих же межах напруги живлення.

Для передавання інформації про значення вимірюваного тиску немає необхідності в додаткових лініях зв’язку. Для отримання цієї інформації достатньо в двопровідний ланцюг підведення живлення, ввімкнути опір навантаження величиною 500 Ом та отримати на ньому, на необхідній відстані місця вимірювання, спад напруги, який маже бути використаний, наприклад, для перетворення в аналого-цифровому перетворювачі (АЦП) мікропроцесорного контролера системи керування технологічним процесом..

[ 3, с.: 120…1141; 4, с.: 43…46; 6, с.: 55…71]

Контрольні запитання до розділу 5

1. Приведіть класифікацію манометрів.

2. Схема та принцип дії рідинних манометрів.

3. Будова та принцип дії деформаційних манометрів.

4. Принцип дії електричних манометрів.

5. Поясніть структурну схема приладу SITRANS Р серії ZD.

 

РОЗДІЛ 10








Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 2011;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.023 сек.