Основні види пиломатеріалів та виробів з деревини
Пиломатеріали виготовляють шляхом поздовжнього розпилювання колод дерева. Основними пиломатеріалами є дошки, брус та бруски.
Дошки виготовляються товщиною 13 – 100 мм з відношенням товщини до ширини більше 2. Дошки за обробкою бокових кромок поділяють на необрізні та обрізні. За якістю деревини та за обробкою дошки випускаються п’яти сортів (вищий, 1, 2, 3 і 4).
Брус має товщину 100 – 250 мм при відношенні товщини до ширини менше 2. Брус може бути обрізаним з двох або з чотирьох сторін.
Бруски мають товщину до 100 мм з відношенням товщини до ширини менше 2. Часто бруски мають форму наближену до квадрата.
Будівельна фанера складається з трьох, п’яти і більше склеєних між собою шарів шпону. Товщина фанери від 1,5 до 19 мм. Шпон, товщиною 0,35 – 1,15 мм, отримують на лущильних верстатах шляхом зрізування шару деревини (берези, ялини, сосни, горіха, бука тощо) з попередньо розпареної колоди, що обертається. Шпон склеюють фенолоформальдегідними, карбамідними чи іншими клеями так, щоб волокна двох суміжних шарів були взаємно перпендикулярні. Залежно від виду клею і його водостійкості фанера буває підвищеної, середньої та обмеженої водостійкості. Шпон застосовується також для оздоблення меблів, виготовлення деревинних шаруватих пластиків, оздоблення ДСП тощо.
Деревиноволокнисті та деревиностружкові плити виготовляють з відходів деревини, костриці, соломи та інших органічних матеріалів. Такі плити мають високі тепло- та звукоізоляційні властивості. Процес їх виготовлення складається з подрібнення сировини, насичення її в’яжучими речовинами на основі формальдегідних смол, формування і термічної обробки. До складу плит вводять антипірени – для зниження горючості, та парафінові, масляні чи смоляні емульсії – для підвищення водостійкості.
Добрі теплоізоляційні властивості мають фібролітові та арболітові плити. Фіброліт виробляють з лущеної деревини шляхом змішування з цементним тістом, пресуванням в формах, пропарюванням плит в камерах і сушінням. Щільність фібролітових плит становить 250 – 500 кг/м3. Плити виготовляють товщиною 30 – 150 мм.
Арболіт виробляють з суміші цементу, органічних наповнювачів, хімічних добавок і води. Органічними наповнювачами є тирса деревини, костриця льону і конопель, січка соломи, очерету та кукурудзи. Арболіт має щільність менше 700 кг/м3, теплостійкий, морозостійкий, добре обробляється і погано горить.
Тема 4.6. Мінеральні в’яжучі речовини
Мінеральними в’яжучими речовинами називають тонкоперемелені порошки, які утворюють при змішуванні з водою пластичне тісто, що під дією фізико-хімічних процесів переходить в каменеподібний стан. Ця властивість в’яжучих речовин використовується для приготування на їх основі розчинів, бетонів, необпалюваних штучних кам’яних матеріалів та виробів.
Мінеральні в’яжучі матеріали поділяють на повітряні та гідравлічні. Повітряні в’яжучі речовини твердіють, довго зберігають і підвищують свою міцність тільки на повітрі. До них відносяться гіпсові та магнезійні в’яжучі, повітряне вапно і кислотостійкий цемент. Гідравлічні в’яжучі речовини здатні твердіти і довго зберігати свою міцність не тільки на повітрі, а й у воді. До гідравлічних в’яжучих речовин відносяться портландцемент і його різновидності, пуццоланові і шлакові в’яжучі, глиноземний і розширюючийся цементи, гідравлічне вапно та романцемент.
Наряду з цим є в’яжучі речовини, які ефективно тверднуть тільки в автоклавах.
Будівельне вапно
Будівельне вапно отримують шляхом обпалювання кальцієво-магнієвих гірничих порід – крейди і вапняків. В результаті обпалювання при 1000 – 1200 ºС утворюється грудкове вапно (CaO, MgO). Після обпалювання проводять розмелювання грудкового вапна і отримують негашене мелене вапно або проводять гашення грудкового вапна водою і отримують гашене вапно.
Негашене мелене вапно можна застосовувати без попереднього гасіння. При цьому використовується тепло, що утворюється при гашенні вапна, збільшується міцність, водостійкість та щільність виробів. Мелене негашене вапно не можна зберігати тривалий час, тому що воно поступово гаситься вологою повітря і втрачає свою активність.
Гашення вапна проводиться водою: СаО + Н2О = Са(ОН)2. Процес супроводжується виділенням великої кількості тепла і пари. Об’єм вапна збільшується в 2 – 3 рази. Збільшуючи кількість води отримують вапняне молоко.
Вапняний розчин з піском на повітрі поступово твердне, перетворюю-чись в штучний камінь. При цьому дрібні частинки Са(ОН)2 зростаються між собою і утворюють каркас, що оточує зерна піску. Розчин твердне тим швидше, чим інтенсивніше випаровується вода.
Будівельне вапно застосовується для виробництва силікатної цегли, силікатних і піносилікатних блоків, для виготовлення будівельних розчинів і сумішей та для біління будівель і споруд. Розчини та вироби на повітряному вапні не варто застосовувати у вологих приміщеннях і при будівництві фундаментів, тому що вони не водостійкі.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 814;