Бетонні і залізобетонні вироби
За призначенням збірні залізобетонні вироби поділяють на 4 основні групи: для житлових і громадських будівель, для промислових будівель, для інженерних споруд та різного призначення.
Для фундаментів і підземних частин будівель застосовують фундаментні плити, фундаментні блоки, палі та інші вироби. Фундаментні плити є основою фундаменту. Їх виготовляють з важких бетонів марок М 200, М 250 та М 300 та армують. Фундаментні блоки виготовляють суцільними та порожнистими з важкого бетону М 100 та М 150 довжиною до 2,5 м, товщиною до 500 мм та висотою 700 мм. На торцях блоків є пази, які заповнюються розчином під час монтажних робіт.
Палі для палевих фундаментів виготовляють з бетону М300 з квадратним поперечним перерізом 300 х 300 мм і довжиною 6 – 12 м.
Каркаси будівель можуть виготовлятись із залізобетонних колон, ригелів та інших елементів з важкого бетону марок М 200 – М 500.
Для перекриття між поверхами застосовуються панелі (якщо перекриваєть- Рис.4.5. Фрагмент одноповерхової промислової будівлі
1 – фундамент; 2 – колони зовнішнього ряду; 3 – фундаментна балка;
4 – елементи стін; 5 – консолі колон; 6 – підкранова балка;
7 – панелі покрівлі; 8 – балки покрівлі; 9 – торцеві колони;
10 – колони внутрішнього ряду
ся ціла кімната) та плити. Плити перекриття за конструкцією можуть бути плоскими суцільними, плоскими з круглими чи овальними порожнинами, а також ребристими. Порожнини знижують масу плит, підвищують звукоізоляцію та знижують витрати бетону. Плити виготовляють з важкого бетону марок М 200 та М 300 із звичайним та з попередньо напруженим армуванням.
При спорудженні промислових будівель часто застосовуються колони, підкранові балки, ферми, балки перекриття та арки.
Колони проектуються суцільними та решітчастими з квадратним, прямокутнім і тавровим перерізом з важкого бетону М 200 – М 500. Для установки підкранових балок колони мають одну чи дві консолі. Колони виготовляють з попередньо напруженою арматурою.
Підкранові балки таврового перерізу з бетону М400, М500 довжиною 12 м призначені для прокладання рейкових шляхів мостових кранів.
Балки даху виконують одно- чи двохскатними прямокутного, таврового або двотаврового перерізу з бетону М 400 та М 500 з попередньо напруженою арматурою довжиною 6, 9, 12 і 18 м.
Для перекриття прольотів 18 і 24 м. застосовують ферми з бетону М 400 – М 600.
Збірні залізобетонні вироби широко застосовуються при будівництві мостів, труб великих діаметрів, ліній електропередач електрифікованих залізниць, шпал тощо.
Якість залізобетонних виробів в значній мірі залежить від процесу виготовлення і якості форми. В масовому виробництві застосовують металеві форми. Перед заповненням бетоном форму змащують емульсіями для запобігання прилипання бетону до стін форми. Укладений в форму бетон ущільнюють, частіше всього вібраційним способом. Труби, опори ліній електропередач та ін. ущільнюють на центрифугах.
Для прискорення твердіння бетону свіжо сформовані вироби піддають тепловологій обробці: пропарюванню при нормальному тиску і температурі 70 – 100 ºС, контактному підігріванню при 100 ºС, пропарюванню в автоклавах при 170 – 190 ºС і тиску 0,8 – 1,2 МПа та ін. Така обробка проводиться протягом 8 – 16 годин. В автоклавах частіше оброблюють вироби на вапняно-піщаних, вапняно-шлакових сумішах та при виготовленні виробів з пористих чи порожнистих бетонів.
Після виготовлення залізобетонні вироби підлягають контролю. Перевіряється зовнішній вид, лінійні розмірі, розміщення арматури та закладних деталей, міцність бетону і відповідність проектній міцності. З кожної партії виробів беруться зразки і випробовуються на міцність, жорсткість та тріщиностійкість. Кожний виріб маркується.
Тема 4.8. Будівельні розчини
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 949;