Теорія термічної обробки сталі
Термічною обробкою сталіназивають процес її нагрівання до визначеної температури, витримування при цій температурі і подальше охолодження із заданою швидкістю з метою зміни структури та властивостей у бажаному напрямі.
Термічно обробляють заготовки, отримані відливанням, куванням, прокатуванням, волочінням або пресуванням, зварні вироби, деталі машин та інструменти різного призначення. Термічну обробку застосовують або як проміжну операцію для поліпшення технологічних властивостей (оброблюваності тиском чи різанням), або як прикінцеву технологічну операцію для досягнення певних експлуатаційних властивостей матеріалу.
На результат термообробки впливають швидкість (час) нагрівання, температура нагрівання, тривалість (час) витримування при цій температурі та швидкість (час) охолодження, тобто основними факторами є час і температура.
Перетворення, що відбуваються у сталях під час нагрівання
Якщо нагрівати дуже повільно, то всі фазові перетворення у вуглецевих сталях описує ліва частина діаграми залізо-вуглець. Критичні температури цих перетворень позначають буквою Аз певними індексами. Зокрема, температуру лінії РSК позначають через А1, температури лінії GS— через А3,а температури лінії SЕ — через Аст. До цих позначень додають індекс св разі охолодження або індекс r— при нагріванні, наприклад: Аc1, Асст , Аr3 . Відхилення від рівноважних умов спричинює тепловий гістерезис, тобто розбіжність критичних температур нагрівання та охолодження.
Структура доевтектоїдної сталі при невисокій температурі — ферит і перліт. При температурі АС1 (лінія РSК) перліт перетворюється в аустеніт. Вище від цієї лінії буде двофазова структура: ферит + аустеніт. В інтервалі температур Ас1…Ас3 ферит поступово розчиняється у аустеніті і при Ас3 зовсім зникає.
В евтектоїдній сталі структура перліту зберігається до температури Ас1, при якій перліт повністю перетворюється в аустеніт.
У заевтектоїдній сталі з перлітно-цементитною структурою при температурі Ас1 перліт перетворюється в аустеніт, а в проміжку температур Ас1…Асст вторинний цементит поступово розчиняється в аустеніті.
Отже, в результаті описаних перетворень у сталях формується однофазова аустенітна структура, яка займає частину діаграми вище лінії GSЕ аж до лінії солідус.
У виробничих нерівноважних умовах нагрівання температура перетворення перліту в аустеніт дещо перевищує Ас1 залежно від швидкості охолодження.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 555;