VI Організація території пасовищ

 

Пасовища - це землі покриті багаторічною трав'янистою рослинністю, непридатні для сіножатей і систематично використовують для випасання худоби. Пасовища поділяються на суходільні (які розташовані на сухих місцях та зволожуються атмосферними опадами) і заболочені - на територіях надмірного зволоження.

Ефективність пасовища залежить від правильної організації його території, яка по можливості повинна бути наближеною до пунктів доїння, водопою та відпочинку тварин.

До організації території пасовища входить:

а) розробка пасовища на гуртові та отарні ділянки з закріпленням їх за гуртами та отарами;

б) розбивка гуртових та отарних ділянок на загони чергового випасання;

в) розміщення літніх таборів, кошар та стійбищ;

г) розміщення водних споруд для забезпечення водою;

д) розміщення скотопрогонів.

Гурти (великої рогатої худоби), отари (овець) формуються за породою, статтю та віком тварин. За кожним гуртом закріплюється певна ділянка пасовища.

Площа гуртової ділянки визначається з розрахунку повного забезпечення зеленою масою на весь період знаходження тварин на пасовищі. Поліпшення пасовищ може бути докорінне (переорювання дернини з залуженням і ліквідацією купин та чагарників) та поверхневе (відведення поверхневих вод, підсів трави, внесення добрив).

На віддалених пасовищах влаштовують літні табори, там розміщують навіси, легкі будівлі для житла та збереження продукції і інвентарю. Ці табори доцільно розміщати в центрі гуртових ділянок, недалеко від джерел та лісів, на місцевості ухилом до 2° для стоку поверхневих вод.

Джерела води (річки, ставки, колодязі) повинні повністю забезпечувати належну потребу в чистій воді. Віддаль до місця водопою не повинна перевищувати 2,5 км.

Для попередження витоптування травостою пасовища з'єднуються з фермами, таборами та джерелами води скотопрогонами, які не доцільно влаштовувати поблизу магістральних доріг, на заболочених місцях, пісках, крутих схилах, бровках ярів. Ширина скотопрогонів магістральних - для великої рогатої худоби 20-25 м, для овець 30-35 м.

Під час устрою території пасовищ дотримуються вимог:

- безперебійне забезпечення різних видів і груп тварин зеленими кормами протягом всього пасовищного періоду;

- систематичне відновлення і підвищення продуктивності пасовищ,

- призупинення процесу ерозії ґрунту;

- усунення далеких перегонів тварин;

- скорочення витрат на перевезення зеленого корму до місця його споживання;

- створення умов для оздоровлення і нагулу тварин, високої їх продуктивності;

- мінімальні капітальні витрати на будівництво таборів, зрошувальних споруд, огорож, скотопрогонів та інше.

Проектні рішення щодо устрою території пасовищ включають розрахунки щодо очікуваної економічної ефективності різних варіантів в порівнянні з попереднім використанням кормового угіддя. Оновними показниками є приріст виходу кормів на одиницю площі, ефективність капітальних вкладень, додатковий чистий дохід, собівартість кормів.








Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 3065;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.