ЛЮДИНИ ЯК ЧАСТКИ ЛЮДСТВА; 2 страница
вроджений, складний акт поведінки,
загальний для всіх представників виду,
заснований на безумовних рефлексах
НАУЧІННЯ - накопичення в процесі
онтогенезу индивідуального досвіду,
що має форму вироблених умовних
зв’язків і відбивається в зміні інстинк-
тивної поведінки
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ
- вияв алгоритму поведінки на основі
моделювання невипадкових залежнос-
тей між явищами довколишнього се-
Середовища
Рис. 1.2. Етапи розвитку психіки
Предмети і явища зовнішнього об’єктивного світу, впливаючи на людину, її органи чуття, відбуваються в корі головного мозку у вигляді образів цих явищ і предметів. За умов взаємодії людини з оточуючим світом, предметами і явищами цього оточуючого світу, відбувається перенос (інтеріорізація)властивостей об’єктів зовнішнього світу у внутрішній, суб’єктивний світ людини та формування суб’єктивних образів, зокрема у вигляді образів наглядного сприйняття. В результаті роботи кори головного мозку і виникають сенсорно-перцептивні образи, образи уяви, мнемічні образи, поняття, символи, орієнтири, логіка відносин і ін.
Отже, відображення людським мозком об’єктивної дійсності є пізнання цієї дійсності. В результаті процесу відображення дійсності виникають і формуються почуття, прагнення і дії, якості особистості, потреби, інтереси, здібності, характер, складається життєвий досвід.
Усі психічні явища, тобто всі форми відображення виникають при активній взаємодії людини із зовнішнім світом. А механізм відображення полягає в здатності відповідати на зовнішні впливи.
Відображення людини є єдність суб’єктивного (залежного від людини, властивого їй) і об’єктивного (не залежного від людини).
Відображення є об’єктивним, оскільки воно є результатом впливу об’єктивного світу і дає людині достовірні уявлення про оточуючий світ. Але одночасно відображення має суб’єктивний характер, про це свідчить те, що: 1) відображає конкретна людина, суб’єкт, особистість з усіма її особливостями і своєрідністю; 2) людина, відображаючи навколишній світ, не залишається лише спостерігачем того, що відбувається в її свідомості, у неї існує певне ставлення до предметів і явищ оточуючого світу.
Існують різні визначенняПСИХІКИв залежності від того, хто дає таке визначення, але скільки б їх не було, всі вони в цілому мають спільні характеристики. Розглянемо деякі з них:
ПСИХІКА – це внутрішній суб’єктивний світ людини.
ПСИХІКА – це суб’єктивний образ об’єктивного світу, який складається у мозку та на підставі і за допомогою якого відбувається регуляція поведінки і діяльності.
ПСИХІКА – це здатність живих істот активно відображати об’єктивний світ у вигляді суб’єктивного образу цього оточуючого світу і саморегулювати на цій основі свою активність та поведінку.
ПСИХІКА – це властивість мозку як високоорганізованої матерії відзеркалювати об’єктивну дійсність і на основі психічного образу, який при цьомц формується, цілеспрямовано регулювати діяльність суб’єкта і його поведінку.
ПСИХІКА – властивість висоорганізованої матерії; полягає в активному відображенні суб’єктом об’єктивного світу, в побудові суб’єктом невідчуджної від нього картини цього світу і регуляція на цій основі поведінки і діяльності.
Сучасна психологія розглядає ПСИХІКУ як властивість особливої форми організованої матерії, як суб’єктивний образ об’єктивного світу, як ідеальне відображення реальної дійсності в мозку.
ПСИХІКА – форма активного відображення суб’єктом об’єктивної реальності, виникає в процесі взаємодії високоорганізованих живих істот із зовнішнім світом і здійснює в їх поведінці (діяльності) регулятивну функцію.
Отже, в межах матеріалістичної психології психіка розуміється як особлива властивість високоорганізованої матерії – мозку. Із цього випливає, що:
- це саме властивість, а не речовина, субстанція;
- це особлива властивість, яку не можна звести лише до фізіологічних процесів;
- це властивість високоорганізованої матерії, тобто її має не вся матерія взагалі, а матерія на певному етапі розвитку.
Ця властивість мозку полягає в здатності відображати предмети і об’єкти зовнішнього об’єктивного світу.
Психічне відображення, як властивість кори головного мозку, детермінована зовнішньою дійсністю, при цьому має такі властивості:
- воно не є дзеркальним, механічним, пасивним копіюванням оточуючого світу (як дзеркало або фотоапарат);
- воно пов’язане з пошуком, вибором, оскільки в психічному відображенні інформація підлягає специфічній обробці тому є активним відображенням світу у зв’язку із певними потребами;
- воно є суб’єктивним і вибірковим, оскільки належить суб’єкту, поза суб’єктом не існує та залежить від суб’єктивних властивостей організму.
О.М. Леонтьєв визначає два критерія психіки: чутливість і здатність до навчання.На думку О.М. Леонтьєва, елементарною формою психіки є відчуття, що відбивають зовнішню об’єктивну дійсність та її окремі властивості.
За гіпотезою О.М. Леонтьєва стосовно виникнення психіки, психічне відображення проходить такі стадії або етапи розвитку в процесі еволюції живих істот:
I. СТАДІЯ ЕЛЕМЕНТАРНОЇ СЕНСОРНОЇ ПСИХІКИ
РІВНІ | ОСОБЛИВОСТІ ПОВЕДІНКИ | ВИДИ ЖИВИХ ІСТОТ |
А. Нижчий рівень. Примітивні елементи чутливості. Розвиток подразливості | Чіткі реакції на біологічно значущі властивості середовища через зміну швидкості і напрямку руху. Елементарні форми рухів. Слабка пластичність поведінки. Несформована здатність реагування на біологічно нейтральні властивості середовища. Слабка нецілеспрямована рухова активність. | Найпростіші. Нижчі багатоклітинні організми, які живуть у водному середовищі. |
Б. Вищий рівень. Наявність відчут- тів. Поява органу маніпулювання – щелеп. Формування елементарних умовних рефлексів | Чіткі реакції на біологічно нейтральні подразники. Розвинена рухова активність. Здатність уникати несприятливих умов середовища, вести активний пошук позитивних подразників. Індивідуальний досвід і навчання відіграють невелику роль. Головне значення в поведінці мають жорсткі вроджені програми. | Вищі (кільчасті) черви, брюхоногі молю- ски, деякі інші без- хребетні. |
II . СТАДІЯ ПЕРЦЕПТИВНОЇ ПСИХІКИ
РІВНІ | ОСОБЛИВОСТІ ПОВЕДІНКИ | ВИДИ ЖИВИХ ІСТОТ |
А. Низький рівень. Відображення зовнішньої дійсності у формі образів предметів. Інтеграція, об’єднання впливових властивостей в цілісній образ. Основний в цілісній образ. Основний орган маніпулювання – щелепи. | Формування рухових навичок. Перева жають сталі, генетично запрограмовані компоненти. Рухові здібності складні і різноманітні (пірнання, повзання, ходьба, біг, стрибки, лазіння, політ тощо). Активний пошук позитивних подразни ків, уникнення негативних (шкідливих), розвинена захисна поведінка. | Риби й нижчі хребетні, деякі вищі безхребетні (членоногі і головоногі, молюски, комахи). |
Б. Середній рівень. Елементарні форми мислення (розв’язування завдань). Складення певної „картини світу”. | Високорозвинені інстинктивні форми поведінки. Здатність до навчання. | Вищі хребетні (птахи і деякі ссавці) |
В. Вищий рівень. Виділення в практичній діяльності особливої, орієнтовно-дослідної фази. Здатність розв’язувати одне й те ж завдання різними методами. Здатність переносити один раз знайдений принцип вирішення завдання в нові умови. Створення і використання в діяльності примітивних знарядь. Здатність до пізнання оточуючої дійсності незалежно від наявних біологічних потреб. Безпосередній розсуд і врахування причинно-наслідкових зв’язків між явищами в практичних діях (інсайт). | Виділення спеціалізованих органів маніпулювання: лап і рук. Розвиток дослідницьких форм поведінки з широким використанням раніше набутих знань, умінь і навичок. | Мавпи, деякі вищі хребетні (собаки, дельфіни, слони). |
Таким чином, зазначене вище свідчить про те, що виникнення первісної психіки пов’язане з переходом від допсихічних форм регуляції поведінки – так званих таксисів (тропізмів), властивих рослинним і найпростішим тваринним організмам – до власне психічних, сигнальних форм регуляції поведінки тварин. На найвищих щаблях еволюції тварин певного значення в їх життєдіяльності набувають такі форми розвитку психіки, як научіння та інтелектуальна діяльність.
НАУЧІННЯ ЯК ІНДИВІДУАЛЬНО-НАБУТІ ФОРМИ ПОВЕДІНКИ
Чим вище в еволюційному ряду стоїть тварина, На означеному етапі формування
тим більш складними можуть стати вироблені більш складних форм пластичної
умовні зв’язки, тим більш пластичними вони індивідуальної поведінки, засно-
виявляються ваної на самостійному виробленні
нових критеріїв поведінки
Аналіз і синтез Навички – дії тварин, в основі яких Інтелектульні
предметних ситуацій лежать умовні зв’язки і які функціо- дії
нують автоматично
Засвоєні твариною навички можуть Одні навички можуть суттєво відріз-
переноситися в нову ситуацію нятись від інших
В одному випадку за автоматизмом навич- В інших випадках навички наближаю-
ки наближаються до інстинктів ться до інтелектуальних проявів
III. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ПОВЕДІНКА
Це тип поведінки, який є вершиною розвитку тварин і виявляється в умінні тварин розв’язувати деякі наочно-дійові завдання
Інтелектуальна поведінка тварин Інтелектуальний Інтелектуальні дії тварин, на
характеризується “винаходом” нових характер носять відміну від людських, не вип-
способів вирішення завдань, викори- перш за все дії ливають із знання об’єктив-
станням зовнішніх предметів (зна- людиноподібних них законів, не усвідомлюю-
рядь), обходом перешкод, вирішенням мавп ться ними і не передаються
двофазних завдань, явищем інсайту “людськими” способами (че-
(раптового знаходження рішення) рез мовлення, знаряддя, про-
дукти праці)
Інтелектуальні дії навіть вищих Особливість поведін- Інтелектуальна поведін-
мавп елементарні за своїм харак- ки вищих тварин, їх ка є вершиною психічно-
тером і не виходять за межі кола наслідування, за го розвитку тварин. Для
завдань, які виникають в приро- якою наслідується не неї характерна здатність дних умовах їх життя дії, а сама дія переносити засвоєне, але
відсутнє узагальнення
способу рішення
Весь розвиток психіки тварин підпоряд- Інтелект мавп якісно
кований біологічним законам (спадковий, відрізняється від мис-
природний відбір) лення людини
Зауважимо, що у вищих тварин, особливо у мавп, спостерігається не тільки використання різних предметів, наприклад, гілок, кісток, каміння, але й маніпулювання ними, що передує їх вживанню як знарядь праці, що притаманно тільки людині.
ПСИХІКА ЛЮДИНИ ТА ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ
Хоча психіку мають усі живі істоти, але психіка людини має суттєві відмінності. Так, до складу психіки людини входять такі її механізми як нетваринне відображення, проектування та упредметнення, що мають такий зміст:
ВІДОБРАЖЕННЯ: 1)у людини воно має активний характер, пов’язаний з пошуком та вибором адекватних умовам середовища способів дій; 2) психічне відображення має випереджувальний характер, забезпечує функцію, передбачену в діяльності та поведінці; 3) кожний психічний акт є результатом дії об’єктивного через суб’єктивне відображення, через людську індивідуальність, що накладає відбиток своєрідності на її психічне життя; 4) у процесі діяльності психічне відображення постійно поглиблюється, вдосконалюється й розвивається.
ПРОЕКТУВАННЯ:1) основною функцією проектування є впорядкування і гармонізація змістів відображення відповідно до мети дій чи діяльності людини; 2) проектування як процес означає сукупність і послідовність розумових або психомоторних дій, внаслідок яких створюються образи, схеми чи знакові системи.
УПРЕДМЕТНЕННЯ -це елемент свідомості й доцільної діяльності людини. Ця діяльність має три основні форми: 1) матеріальна – до якої входять виробництво, фізична праця тощо, робота, якою людина перетворює і втілює себе в довкілля; 2) психічна – виробництво та інтерпретація змісту відображення, добір цінностей, розумових операцій, переживання і т.ін., що виступає конструктивними елементами будь-якого виробництва; 3) творіння себе самого – розвиток душевних і духовних потенцій, а також усунення різних форм відчуження.
ВИНИКНЕННЯ ПСИХІКИ ЛЮДЕЙ
Етап, на якому виникла психіка людини, пов’язаний зі змінами в поведінці людиноподібних мавп та прадавніх людей, що відбулися кілька мільйонів років тому. Це було, як можна собі зараз уявити, тоді, коли наші найдавніші пращури злізли з дерев і зайнялись сумісним мисливством. Тоді ж таки вони навчились видобувати та зберігати вогонь і виробляти прості знаряддя праці. Виник принципово новий процес поведінкової адаптації – пристосування до навколишнього середовища за допомогою праці. Для цього вже були сформовані біосоціальні передумови – здатність до маніпулювання предметами, стереоскопічний зор, скоординований з рухами передніх кінцівок, розвинена шкіром’язова чутливість та набуті навички сумісної діяльності. Все це зумовило якісно новий етап в розвитку психіки майбутньої людини.
Виготовлення знарядь праці в умовах групи пов’язане з передбаченням їх використання та суспільним поділом процесу їх виготовлення, що стимулювало розвиток інтелекту та понятійної мови. Інакше кажучи, трудові дії набували свого сенсу тільки тоді, коли вони були пов’язані з діяльністю інших людей. Це, в свою чергу, зумовило виникнення свідомих дій, відірваних від наявної біологічної мети, дій, що були пов’язані з розумом та волею людини, яка почала моделювати різні відношення між речами, прогнозувати їх зміни та регулювати на цій основі свою поведінку.
В праці розвинулись психомоторика та інтелектуальні якості людини, удосконалювалась її сенсорна чутливість, збільшилась кількість якостей різних предметів, що відображаються, покращалась координація рухів. Це викликало інтенсивний розвиток сенсорної та моторної зон кори головного мозку, а також лобної її частини, що відповідає за інтелект.
Завдяки мові психіка людини почала обумовлюватись загальнолюдським досвідом. Виник феномен соціальної ідентифікації – ототожнювання людини з соціумом. Потяги індивіда починають орієнтуватись на потяги та інтереси інших людей, на основі чого формується загальноприйнятна система суспільних цінностей та норм, виникає здатність виконувати моральні вчинки.
Вже на початкових етапах історії людства система моральних заборон взяла під свій захист усіх членів первісної громади, завдяки чому виникло усвідомлення залежності їх громадської взаємозалежності. Це навчило наших пращурів додержуватись визначених соціально-рольових функцій та контролювати їх виконання іншими людьми.
Таким чином в процесі соціоантропогенезу сформувався суспільний фактор детермінації людської психіки, а саме поведінка людини стала регулюватись не природними імпульсами її організму, а суспільними вимогами. Що, в свою чергу, сформувало свідомість людини як вищої форми психіки. Змістом свідомості є категоріальне та ціннісноосмислене відображення дійсності.
Якщо порівняти психіку тварин та людей, то в загальному вигляді відмінності між ними мають такий зміст:
СУТНІСТЬ ВІДМІННОСТЕЙ ПСИХІКИ ТВАРИНИ І ЛЮДИНИ
ОСОБЛИВОСТІ “ДІЯЛЬНОСТІ” ТВАРИНИ | ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ |
Поведінка тварини інстинктивно-біологічна | Діяльність спрямовується пізнавальною потребою та потребою в спілкуванні |
У тварин не існує суспільства, немає спільної діяльності | Кожна дія набуває для людей значення лише в міру того місця, яке вона займає в їх спільній діяльності |
Тварини керуються наочними враженнями | Людина абстрагує, проникає в зв’язки та відносини речей, встановлює причинно-наслідкові залежності |
У тварини типові, спадково закріплені програми поведінки | У людини передача й закріплення досвіду здійснюється через соціальні засоби спілкування (мова та інші системи знаків) |
У тварини зачатки діяльності за допомогою знарядь не призводить до виконання принципово нових операцій | Людина виготовляє знаряддя праці |
Суттєво також зазначити, що в тваринному світі процес спілкування здійснюється за допомогою першої сигнальної системи. Перша сигнальна система характеризується тим, що сигнальну функцію виконують предмети і явища зовнішнього світу, їх різноманітні властивості, які безпосередньо діють на рецептори. Ця система існує і у людей. Але головною для них є друга сигнальна система, яка взаємодіє з першою. Друга сигнальна система – це система тимчасових нервових зв’язків, що утворені за участю мови як засобу спілкування людей. Це означає, що другу сигнальну систему складає слово, яке може без обмежень відображати усі аспекти об’єктивної дійсності.
Мова як друга сигнальна система почала виконувати ще одну свою функцію, що існує тільки у людей. Вона стала формою існування свідомості.
До виникнення мови поведінка в тваринному світі обумовлювалась впливом двох джерел: спадково закріпленою програмою та власним досвідом. З появою мови виникло і третє джерело, що формує діяльність людини, – трансляція та засвоєння суспільного досвіду. Тобто, за допомогою мови стало можливим поширювати суспільний досвід серед людей, поширювати без обмеження як в часі, так і в просторі.
IV. СВІДОМІСТЬ ТА САМОСВІДОМІСТЬ ЛЮДИНИ
СУСПІЛЬНО-ІСТОРИЧНА ПРИРОДА СВІДОМОСТІ ЛЮДИНИ
Свідомість як особливий рівень психіки виникає тільки в умовах суспільних відносин. В свою чергу, передумовою й результатом розвитку цих відносин є трудова діяльність людини, повне значення якої виглядає наступним чином.
б.Спеціалізація руки як органу в.Дія працюючих рук г.Вплив функціонування
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 667;