Поняття якості продукції. Показники якості продукції
За сучасних умов стійкість положення підприємства на ринку товарів та послуг визначається рівнем конкурентоспроможності. У свою чергу конкурентоспроможність пов’язана з двома показниками - рівнем ціни та якості продукції.
Якість як економічна категорія - це сукупність властивостей продукції, що зумовлюють ступінь її придатності задовольняти потреби людини відповідно до свого призначення.
Поряд з якістю існує поняття технічного рівня продукції - відносної характеристики якості, основаної на порівнянні показників, що визначають технічну досконалість продукції, котра оцінюється, з відповідними базовими показниками.
Рівень якості - кількісна характеристика ступеня придатності того або іншого виду продукції для задоволення конкретного попиту на неї порівняно з відповідними базовими показниками за фіксованих умов споживання. Існує чотири рівні якості:
1. Абсолютний – визначається шляхом обчислення обраних для його виміру показників без їх порівняння з відповідними показниками аналогічних виробів.
2. Відносний – визначається шляхом порівняння показників якості виготовленої продукції з показниками кращих аналогічних зразків виробів.
3. Перспективний – відображає пріоритетні напрямки та темпи розвитку науки та техніки.
4. Оптимальний – це рівень, при якому загальна величина суспільних витрат на виробництво та використання продукції у визначених умовах її споживання була б мінімальною.
Залежно від кількості властивостей, які характеризуються, показники якості поділяються на:
1. Одиничні - характеризують окремі властивості товару. До них відносять:
а) показники призначення (характеризують пристосованість виробів до використання та область використання);
б) показники надійності та довговічності;
в) показники технологічності (характеризують ефективність конструкцій машин та технологій їх виготовлення);
г) ергономічні показники (враховують комплекс гігієнічних, антропометричних, фізіологічних властивостей, вимоги техніки безпеки);
д) естетичні показники (характеризують відповідності стилю та моді, оригінальність, гармонійність);
е) показники стандартизації та уніфікації, що відбивають ступінь використання у виробі стандартизованих та уніфікованих виробів та вузлів;
ж) економічні показники (відображають витрати на розробку, виготовлення та експлуатацію виробу).
2. Комплексні, за допомогою яких вимірюється група властивостей виробу. Згідно цих показників продукцію поділяють на сорти, марки, класи.
3. Узагальнюючі, які характеризують якість усієї сукупності продукції підприємства. До них відносяться:
а) коефіцієнт оновлення асортименту;
б) частка сертифікованої продукції;
в) частка продукції, призначеної для експорту;
г) обсяг товарів, реалізованих за зниженими цінами під час сезонного розпродажу.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 784;