Поняття оборотних фондів та оборотних коштів підприємства
Оборотні фонди - частина виробничих фондів підприємства, яка повністю споживається в кожному технологічному циклі виготовлення продукції та повністю переносить свою вартість на вартість цієї продукції.
Речовинним змістом оборотних фондів є предмети праці, а також засоби праці (які мають вартість меншу, ніж 100 одиниць національної валюти або термін служби менше 1 року).
Для того, щоб краще зрозуміти сутність оборотних фондів розглянемо їх структуру.
До оборотних фондів входять такі елементи, що описані нижче.
1. Виробничі запаси, які необхідні для забезпечення процесу виробництва сировиною та матеріалами. До виробничих запасів належать:
– основні матеріали, сировина, конструкції та деталі, які безпосередньо братимуть участь у процесі виробництва та саме з яких виготовлятиметься продукція;
– допоміжні матеріали, конструкції, деталі, які на відміну від основних не пов’язані безпосередньо з виготовленням продукції, але необхідні для виробничого процесу (паливо, запасні частини до устаткування тощо);
– малоцінний інвентар та інструменти, що швидко зношуються.
2. Незавершене виробництво – предмети праці, які ще не пройшли всі стадії обробки. У вартісному виразі незавершене виробництво охоплює витрати на придбання матеріалів, запасних частин, конструкцій, сировини, заробітну платню та інші грошові кошти, необхідні для завершення виробничого циклу, але на кінець звітного періоду такий цикл не встигає бути завершеним.
3. Витрати майбутніх періодів – це нематеріальні елементи оборотних фондів, які включають витрати на підготовку та освоєння нової продукції, які здійснюються в поточному році, але на собівартість продукції будуть віднесені в наступному році.
Оборотні фонди обслуговують сферу виробництва, а сферу обігу – фонди обігу. До них відносяться:
1. Готова продукція на складах підприємства.
2. Готова продукція, що відвантажена та знаходиться в дорозі.
3. Кошти на розрахунковому та інших рахунках.
4. Кошти в незавершених розрахунках.
5. Готівка в касі.
Іншими словами, фонди обігу – це ті оборотні засоби, які в грошовій або речовій формі перебувають на підприємстві та які в будь-який момент можуть стати вільними коштами підприємства.
Сукупність оборотних фондів і фондів обігу підприємства є його оборотними коштами.Склад оборотних коштів підприємства наведено на рис. 2.4.
Рисунок 2.4 – Склад оборотних коштів підприємства
Структура оборотних коштів підприємства характеризується співвідношенням їх окремих елементів у загальному обсязі оборотних коштів, що виражається у відсотках. Ця структура може бути досить різноманітною залежно від галузі, до якої відноситься підприємство, але в цілому по промисловості 23 оборотних коштів - оборотні фонди, а 13 - фонди обігу.
Оборотні кошти підприємства класифікують за такими ознаками:
– місцем та роллю в процесі виробництва;
– джерелом утворення;
– способами планування або нормування.
За місцем та роллю в процесі виробництва оборотні кошти поділяють на оборотні фонди та фонди обігу, про які мова йшла вище.
Джерелами формування оборотних коштів підприємства є власні і позичені. Власними є засоби, що були придбані підприємством під час його створення для забезпечення нормального функціонування.
За способами планування та нормування оборотні кошти поділяються на нормовані та ненормовані. Нормовані оборотнікошти є тим їх мінімумом, який необхідний для забезпечення безперебійного функціонування підприємства. До нормованих відносять всі оборотні фонди та готову продукцію на складах підприємства. До ненормованих оборотних коштів відносяться відвантажена готова продукція та наявні й безготівкові кошти підприємства.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 1518;