Підприємство, його основні ознаки та принципи функціонування

 

Метою суспільного виробництва будь-якої держави є задоволення потреб громадян, що проживають на його території. Для досягнення цієї мети суспільство організує матеріальне виробництво. Первинною ланкою матеріального виробництва є підприємство. Саме підприємства є основними виробниками товарів і послуг, основним ринковим суб'єктом, що вступає в різні відносини з іншими суб'єктами.

Організаційно-правові форми та статус підприємства визначаються умовами економічного розвитку, законодавчими і правовими актами тієї чи іншої держави. У Законі України “Про підприємства” визначено, що підприємство - основна ланка народного господарства України. Підприємствоє самостійним господарюючим уставним суб'єктом, яке володіє правами юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).

Для здійснення своєї діяльності підприємство має розпоряджатися певними матеріальними, трудовими та фінансовими ресурсами й засобами. Планомірне комбінування та використання цих факторів виробництва, організація виготовлення та виготовлення продукції є основою для отримання доходу (прибутку), досягнення цілей підприємства та задоволення економічних інтересів його власників.

Підприємство являє собою виробничо-технологічну, організаційну та економічну єдність. Тому поняттю підприємство притаманні економічні, юридичні та організаційні ознаки. Деякі з них не залежать від типу економічної системи, а деякі специфічні для планової та ринкової економік.

Загальними ознаками підприємства є наступні:

– проведення підприємницької діяльності, тобто самостійна, ініціативна, систематична діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг та їх реалізація з метою одержання прибутку;

– єдність і цілісність майнового комплексу, як правило, із замкненою технологічною структурою;

– визначена самостійність у прийнятті господарських рішень;

– порівняння доходів і витрат, ведення автономного бухгалтерського обліку та складання балансу;

– володіння правами юридичної особи, ознаками якої є відокремлене майно, можливість від свого імені здобувати майнові права і нести зобов'язання, бути позивачем і відповідачем у суді.

Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а промислове підприємство – також товарний знак. Підприємство не може мати в своєму складі інших юридичних осіб. Підприємство здійснює будь-які види господарської діяльності, не заборонені законодавством України.

Підприємство як організаційна одиниця, яка здійснює господарсько-фінансову діяльність, існує в усіх економічних системах та типах економічних відносин. Проте характер функціонування підприємства та його організаційно-правовий статус суттєво розрізняються.

Узагальнюючу характеристику розрізнювальних особливостей функціонування підприємства за різних економічних систем наведено в табл. 1.1.

Закон України «Про підприємства» законодавчо закріпив нові принципи функціонування підприємств, які відповідають умовам ринкової економіки, повністю змінивши їх права та повноваження щодо всіх аспектів життєдіяльності підприємства. Відповідно до закону підприємство самостійно робить такі дії [14]:

а) планує свою діяльність і визначає перспективи її розвитку, виходячи з попиту на свою продукцію (послуги), рівня конкурентоспроможності, а також необхідності забезпечення виробничого та соціального розвитку підприємства, підвищення доходів;

б) здійснює матеріально-технічне забезпечення власного виробництва через систему прямих контрактів (договорів) з постачальниками та посередницькими організаціями, на товарних біржах;

в) реалізує свою продукцію, інші матеріальні цінності на основі прямих договорів зі споживачами, на основі бартерних угод, державного замовлення, через товарні біржі, мережу власних торгових підприємств;

г) самостійно або на договірній основі встановлює ціни на свою продукцію, послуги, майно (крім випадків державного регулювання цін на особливо важливі види продукції);

д) визначає чисельність та структуру працівників, обирає форми та системи оплати та стимулювання їхньої праці;

ж) здійснює (за наявності відповідної ліцензії) зовнішньоекономічну діяльність;

Таблиця 1.1 – Розрізнювальні особливості функціонування підприємства за різних економічних систем

 

Розрізняльна ознака Економіка
планова ринкова
Переважна форма власності Державна, обмежено-колективна Приватна, колективна (переважно в корпоратив-ній формі)
Статус підприємства Одиниця єдиного народногосподарського комплексу Самостійний суб’єкт підприємництва
Основний метод регулювання Директивне планування Ринкова саморегуляція
Мотивація діяльності Виконання планових завдань Одержання та максимізація прибутку
Організація управління Вертикальна, галузева з підпорядкованістю знизу до верху. Підприємство - об'єкт управління Повна автономія та самостійність. Управління в рамках підприємства
Ступінь державного втручання Дуже висока Мінімально необхідна
Відповідальність за результати господар-ської та фінансової діяльності Розділена між влас-ником-державою та підприємством. Ризик мінімальний Ризик великий, відпові-дальність повна аж до особистого майна

 

 

з) проводить різноманітні операції з цінними паперами;

к) визначає напрямки та обсяги використання отриманого прибутку.

У системі національної економіки підприємство є основною ланкою, що визначається наступними обставинами, описаними нижче.

1. Оскільки на підприємствах виготовляється продукція, виконуються роботи, послуги, що складають основу життєдіяльності як людини, так і суспільства в цілому, то від того, яку продукцію випускає підприємство, які несе витрати залежить і рівень життя людей, і благополуччя держави.

2. Підприємство – це форма життєдіяльності кожної людини та суспільства в цілому. Тут працівник одержує винагороду за свою працю, матеріально забезпечуючи себе та членів своєї родин.

3. Підприємство виступає головним суб'єктом виробничих відносин, що складаються в процесі виробництва та реалізації продукції між різними учасниками.

4. Підприємство – не тільки економічна, але й соціальна організація, де відбувається розвиток кожного працівника як особистості.

5. Підприємство впливає на навколишнє природне середовище, визначаючи сфери життя людини.

6. На підприємствах переплітаються інтереси суспільства, власника, працівників та зважуються їхні протиріччя.

 

 








Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 2581;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.