І засновані на заліку взаємних вимог
Вексель(від нім. Wechsel – обмін) – письмове боргове зобов’язання встановленої законом форми, що видається позичальником (векселедавцем) кредитору (векселеотримувачу), що надає останньому право вимагати від позичальника сплати у визначений термін суму грошей, що вказана у векселі.
Примітка 3. Векселедавець – особа, яка передає вексель векселеотримувачу; зобов’язаний виплатити суму грошей, на яку виданий вексель.
Векселеотримувач – власник векселя, який має право на отримання вказаної в ньому суми грошей.
При вексельній оплаті отриманих ресурсів або продукції, що продається (виконання робіт, надання послуг) можуть використовуватися прості і перевідні векселі.
Простий вексель – письмове боргове зобов'язання однієї сторони (векселедавця) сплатити певну суму грошей по настанні терміну платежу іншій стороні (векселеотримувачу) по проведених торгових операціях або за виконані роботи (надані послуги). У ньому вказують місце і дату видачі, суму зобов'язання загалом або виділення зобов'язань по оплаті процентів, термін і місце платежу, найменування одержувача, підпис векселедавця. Перевідний вексель (тратта) виписується кредитором (трасантом) і містить наказ дебітору (трасату) сплатити вказану у векселі суму третій особі (ремітенту) або пред'явнику. Цей документ перетворюється на боргове зобов'язання після його акцепту трасатом. За допомогою передавального напису (індосаменту) вексель може використовуватися неодноразово, тим самим виконуючи функцію універсального кредитно-розрахункового документа. Використання тратт істотно пришвидшує оборот коштів і облік (дисконтування) векселів у банках. Векселеотримувач за допомогою індосаменту передає вексель банку до настання терміну платежу і отримує вексельну суму за вирахування облікового процента на користь банку, який називається дисконтом.
Примітка 4. Трасант (від нім. Trassant – кредитор) – векселеотримувач перевідного векселя (тратти). Відповідає за акцепт і платіж по векселю.
Tracam (від нім.Trassat – переводити по векселю) – платник (боржник) по перевідному векселю (тратти).
Ремітент (від лат. remittens – що відсилає) – особа, на користь якої виписаний перевідний вексель (витратти).
Індосамент (від лат. in – на і dorsum – спина) – передавальний напис на цінних паперах, векселях, чеках, коносаментах, який підтверджує перехід права по вказаних документах до іншої особи. Індосамент проставляється на зворотній стороні документа або на додатковому аркуші.
Дисконт векселів (від англ. Diskount - рахую) – сума, що її отримують кредитні установи при купівлі векселів до закінчення її терміну дії; вид банківської кредитної операції, яка полягає у скуповуванні векселів до терміну їх погашення.
Неоплачені в термін векселі вважаються відмовними. Для офіційного задоволення неотримання платежу по векселю у встановлений термін вексель опротестовують в нотаріальній конторі по місцю знаходження платника до 12 год. дня, що наступає через день після закінчення терміну платежу.
Після того, як вексель опротестований, подають позов у суд на погашення боргових зобов'язань векселедавцями та індосантами, які несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями.
При розрахунках, заснованих на заліку взаємних вимог, вимоги і зобов'язання боржників і кредиторів один до одного гасяться в рівновеликих сумах і лише на різницю проводиться платіж у встановленому порядку. Взаємні розрахунки можуть бути разовими і постійними, між двома організаціями або їх групою. Терміни і порядок розрахунків встановлюються за угодою сторін між організаціями по узгодженню з установою банку.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 518;