Визвольна війна українського народу середини XVII ст. Утворення козацької держави.
План
1. Причини, характер і рушійні сили. Основні концепції періодизації Визвольної війни.
2.Початковий етап війни (1648-1649).
2.1.Перемоги козацько-селянського війська під Жовтими Водами Корсунем, Пилявцями.
2.2Битва під Зборовом. Зборівський мир.
3.Відновлення української державності. Формування державних інституцій і активізація зовнішньополітичної діяльності уряду Б.Хмельницького.
4.Битва під Берестечком і Білоцерківський мир. Битви під Батогом і Жванцем.
5.ЗближенняУкраїни з Московією. 5.1Переяславська Рада.5.2. Березневі статті Б.Хмельницького 1654 року. 5.3.Входження України під протекторат Московії.
6.Завершальний етап Визвольної війни. Воєнні дії 1654-1657 рр.
7. Становище Гетьманщини після смерті Б.Хмельницького. Основні напрями внутрішньої та зовнішньої політики І.Виговського. Гадяцька унія. Битва під Конотопом.
8.Гетьманування Юрія Хмельницького. Поглиблення руйнівних процесів в Українській державі.
9.Історичне значення Визвольної війни українського народу. Оцінка особи Богдана Хмельницького в науковій літературі.
Навесні 1648 р. в Україні почалося козацьке повстання під проводом Богдана Хмельницького, що переросло у національно-визвольну війну. Історична література для характеристики названої події вживає терміни:
• повстання (козацьке, народне, селянське, українське); |
• війна (козацька, селянська, громадянська, польсько-козацька, визвольна, національно-визвольна); |
• революція (національна, національно-визвольна, українська). |
В умовах загострення соціальних протиріч та зростання невдоволення вирішальну роль для початку повстання мала наявність талановитого й енергійного ватажка. Цю роль гідно виконав Богдан-Зиновій Хмельницький (1596—1657). Він підняв український народ проти польсько – шляхетського гноблення став будівничим Української держави. Хмельницький належить до визначних постатей української історії , та займає гідне місце в світовій історії. У його житті чітко визначаються два етапи: до і після 1648 р. Прожиті до початку визвольної війни 53 роки можна вважати своєрідним підготовчим етапом до майбутнього високого злету. Богдан народився в родині заможного реєстрового козацького сотника Михайла Хмельницького, який отримав за свою службі хутір Суботів поблизу Чигирина (на Черкащині), зростав в україномовному козацько-селянському середовищі і мав українську душу, яку в молоді роки не могли полонити ні католики-єзуїти (підчас навчання у Львівському єзуїтському колегіумі), ні мусульмани (за час дворічного перебування в турецькому поломі після невдалої Цецорської битви 1620 р.).
Рано усвідомивши свій обов'язок перед Батьківщиною, Богдан все доросле життя прослужив у складі козацького реєстру, просунувшись від рядового козака до писаря Війська Запорозького і чигиринського сотника. Він брав участь у багатьох воєнних і дипломатичних акціях. Належачи до патріотично налаштованого козацтва, Хмельницький був учасником повстань 1630-1631 і 1637-1638 рр.
На запрошення французького уряду разом з Іваном Сірком і запорозьким козаками в 1646 р. брав участь на боці Франції у воєнних діях проти іспанських Габсбургів під час Тридцятирічної війни. Того ж року сталася подія, яка докорінно змінила його життя. За відсутності Хмельницького на Суботів напав чигиринський підстароста Д. Чаплинський, який пограбував хутір, убив його молодшого сина і викрав жінку, із якою збирався одружитися щойно овдовілий Богдан (такі вчинки були звичайною практикою шляхти в Речі Посполитій). Хмельницький намагався знайти управу на Чаплинського в польського короля але марно. У 1647 р. на таємній нараді козаків Хмельницький запропонував план повстання. Але незабаром був заарештований. Утікши з-під варти, він із загоном козаків та сином Тимошем подався на Запоріжжя, оволодів Січчю і в лютому 1648 р. був обраний гетьманом. З допомогою однодумців Хмельницький розпочав практичне здійснення плану повстання. Йому вдалося заручитися підтримкою кримського хана Іслам-Гірея III.
Рушійні сили визвольної війни
козацтво | селянство | міщанство | частина українського духівництва | дрібна та середня православна українська шляхта |
Керівна роль належала неполонізованій козацькій старшині. |
Дата добавления: 2015-12-10; просмотров: 2513;