Ефекти соціальної перцепції

Для створення сприятливих психологічних умов для взаємодій людей велике значення має знання і розуміння таких специфічних соціально-психологічних понять як ефекти спілкування, або ефекти перцепції. До таких ефектів спілкування належать:

«ефект перебування у полі зору»

ефект атрибуції

ефект ореолу

ефект первинності

ефект новизни

ефект стереотипізацій

Також важливими психологічними ефектами є «ефект перебування у полі зору» - це тенденція відчувати більшу симпатію незнайомі суб’єкти та об’єкти після їх перебування у полі зору. Символ Парижа, Ейфелева вежа колись дуже не подобався парижанам. Р. Зайонц дослідив, що люди які постійно перебувають у нас в полі зору викликають у нас позитив нішу оцінку ніж ті яких ми бачимо вперше. Що на думку автора має адаптивну функцію, оскільки саме через це стародавні люди могли ділити людей на своїх та ворогів.

Ефект атрибуції – тобто пристосування один одному дій, вчинків, поведінки, статей і властивостей. Наприклад, приписування людині незаслуженого нею успіху, або неуспіху.

Ефект ореолу – проявляється як вплив загального уявлення про людину, на сприйняття і оцінку конкретних її властивостей. Наприклад, якщо загальне враження про людину позитивне, то її позитивні якості переоцінюються, а негативні виправдовуються. І навпаки, загальне враження негативне, то навіть благородні вчинки не помічаються або перекручуються.

Ефект первинності – проявляється в тому, що при зустрічі з незнайомою людиною найбільше значимою є первинна інформація про неї, сила першого враження про людину.

Ефект новизни – полягає в тому, що по відношенню до знайомої людини найбільш значимо є остання, тобто найбільш нова інформація про неї.

Ефект у перенесенні якостей групи на особистісність і особистості на її найближче соціальне оточення, що зумовлене дефіцитом правильної чи правдивої інформації.

Стереотип скорочує процес пізнання іншої людини або групу. Наприклад, всі люди похилого віку консерватори, або ж математики педанти. Стереотипи спрощують образ партнера, а іноді його спотворюють.

 

Висновок до 3-го питання: Отже, соціальна перцепція − це процес сприйняття іншої людини, її зовнішніх ознак, співвіднесення їх з її особистісними характеристиками та інтерпретація й прогнозування на цій основі її вчинків. До основних механізмів міжособистісного сприйняття відносяться: стереотипізація, рефлексія, ідентифікація, емпатія, егоцентризм, атракція, атрибуція. Ефектами міжособистісного сприйняття є: ефект ореолу, перебування в полі зору, первинності, новизни, краю, стререотипізації.

Висновок до лекційного заняття:Таким чином,студенти ознайомилися з основними характеристики спілкування. Спілкування – складний процес взаємодії між людьми, що полягає в обміні інформацією, а також у сприйнятті і розумінні партнерами один одного. Людина, що передає інформацію, називається коммунікатором, що одержує її – реципієнтом. Спілкування складається з таких сторін: комунікативної перцептивної та інтерактивної. До основних видів спілкування відносять: безпосереднє спілкуваннята опосередковане спілкування, бажане спілкування та небажане спілкування, міжособистісне та масове спілкування; монологічне спілкування та діалогічне спілкування. Розглянули комунікативну сторону спілкування. Комунікативна сторона (комунікація) полягає в обміні інформацією між індивідами, що спілкуються. Комунікацію поділяють на вербальну та невербальну. Розглянули перцептивну сторону спілкування, яка полягає у сприйнятті іншої людини, її зовнішніх ознак, співвіднесення їх з її особистісними характеристиками та інтерпретація й прогнозування на цій основі її вчинків. Також ознайомилися з основними механізмами та ефектами сприйняття людьми один одного.

 








Дата добавления: 2015-12-08; просмотров: 3491;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.