Передумови моделі Солоу
Модель Солоу ґрунтується на низці передумов. Серед них головними є такі:
1. Об’єктом моделювання слугує приватна закрита економіка, рівновага в якій визначається за формулою Y = C + I.
2. Цільовою функцією моделі є зростання не загального
обсягу продукту, а збільшення його обсягів на одного працівника, тобто зростання продуктивності праці. Тому в моделі Солоу абревіатура будується за допомогою малих букв, які відображують відповідні параметри в розрахунку на одного працюючого:
продуктивність праці — y = Y / L;
капіталоозброєність — k = K / L;
інвестиції — i = I / L.
Врахуємо ще два параметри: s — норма заощаджень, яка є похідною від норми споживання, тобто s = 1 – c; d — норма амортизації, що відображує частку капіталу, яка щорічно зношується в процесі його використання.
3. Продуктивність праці залежить від її капіталоозброєності. Це положення реалізується на основі перетворення простої виробничої функції: Y = f(K, L). Якщо обидві частини рівняння виробничої функції поділити на L, то отримаємо:
(10.4)
У формулі (10.4), Y / L = y, а f(K / L, L / L) = f(k). Звідси виробнича функція в моделі Солоу набирає такого вигляду:
(10.5)
Графічну інтерпретацію модифікованої виробничої функції наведено на рис. 10.3.
Рис. 10.3. Виробнича функція в моделі Солоу
Виробнича функція, що представлена на рис. 10.3, демонструє, як капіталоозброєність (k) впливає на продуктивність праці (y). Нахил кривої виробничої функції є граничним продуктом капіталу (МРК), який показує на скільки одиниць збільшується продуктивність праці (y) у разі зростання капіталоозброєності (k) на одиницю. Зі збільшенням (k) крива виробничої функції стає пологішою, що свідчить про зменшення швидкості зростання граничного продукту капіталу.
4. Капіталоозброєність ставиться в залежність від трьох чинників: нагромадження капіталу, приріст населення, технічний прогрес.
5. Інвестиції дорівнюють заощадженням. Тому i = s × y, або i = s × f(k).
На підставі наведених передумов визначається вплив окремих чинників на капіталоозброєність і, як наслідок, на економічне зростання, тобто продуктивність праці.
Дата добавления: 2015-11-01; просмотров: 695;