Часткова санітарна обробка при зараженні краплиннорідкими ОР і їхніми аерозолями
При зараженні краплиннорідкими ОР і їхніми аерозолями (при несвоєчасному використанні засобів захисту) обробка проводиться негайно після зараження і полягає у знешкоджуванні ОР на відкритих ділянках шкірних покровів і прилеглих до них ділянках одягу (знешкоджуються також видимі краплі ОР на одязі і лицевій частині протигаза) з використанням індивідуального протихімічного пакету (ІПП) або нетабельних засобів, що дегазують.
Якщо у момент зараження людина знаходилась у протигазі та засобах захисту шкіри, обробка проводиться після виходу з зараженого району (при знятті засобів захисту).
При проведенні обробки людини, зараженої водночас РР і ОР, у першу чергу знешкоджуються ОР, а після цього проводяться інші заходи, передбачені у випадках зараження РР.
Повна санітарна обробка населення
Повна санітарна обробка населення, поранених і хворих полягає в обмиванні всього тіла водою з милом з обов’язковою зміною білизни, а при необхідності і одягу.
Повна санітарна обробка проводиться в незаражених районах і на пунктах спеціальної обробки. Для цього використовуються дезинфекційно-душові установки різних типів. Поранені та хворі проходять повну санітарну обробку в лікарні.
При зараженні РР повна санітарна обробка приводиться обов’язково лише в тому випадку, якщо після часткової санітарної обробки рівень забруднення шкірних покровів складає 0,1 мР/год і вище. Вона полягає в ретельному обмиванні всього тіла теплою водою з милом і мочалкою, а також промиванні порожнини рота, носа і очей водою.
Після обмивання проводиться радіометричний контроль. Особистий склад, у якого після помивки залишається рівень забруднення вище 0,1 мР/год, підлягає повторній обробці, якщо ж і після повторної помивки рівень забруднення не нижче 0,1 мР/год, особистий склад береться під особливе спостереження.
Одяг, взуття належить замінити, якщо після витряхування рівень його радіоактивного забруднення складає 0,5 мР/год і вище. При зараженні краплиннорідкими ОР і їхніми аерозолями у випадку вчасного проведення часткової санітарної обробки немає необхідності у проведенні повної санітарної обробки, але вона може проводитися з гігієнічною метою для змивання продуктів дегазації і надлишку дегазатора не пізніше 8–10 год з моменту зараження. Заражені одяг і взуття повинні бути замінені у можливо короткі терміни.
Дезактивація
Дезактивація - знищення радіоактивних речовин із заражених поверхонь до припустимих норм зараження, безпечних для людини.
Метод дезактиваціївибирається залежно від виду зараження.Суть дезактивації полягає в тім, щоб відірвати р/а (радіоактивні) частки з поверхні й видалити їх з оброблюваного об'єкта.
Дезактивація споруджень (сховищ) проводиться обмиванням водою. Обмивання починається з даху й ведеться зверху вниз. Особливо добре обробляються вікна, двері, карнизи й нижні поверхи будинків.
Дезактивація внутрішніх приміщень і робочих місцьпроводиться за допомогою дезактивіруючих розчинів, водою, обмітання мітлами й щітками, а також протиранням. Починати дезактивацію треба зі стелі. Стелі, стіни, майно протирають вологими ганчірками, підлога миється теплою водою з милом.
Дезактивація території,яка має тверде покриття, може проводиться змиванням р/а пилу струменем води під тиском за допомогою поливомиєчних машин або змітанням РВ прибиральниками. Ділянки території, які не мають твердого покриття, дезактивуються шляхом зняття шару зараженого ґрунту, товщиною 5-10 см, дорожніми машинами (бульдозерами, грейдерами), засипанням заражених ділянок шаром чистого ґрунту товщиною 8-10 см; переорюванням зараженої території плугом на глибину до 20 см.; збором снігу й льоду. Щоб зменшити перенесення р/а пилу з одного місця на інше , використаються в'язкі рецептури, які створюють плівку, що зменшує пилоутворення.
Дезактивація водипроводиться декількома способами: фільтруванням; перегонкою; за допомогою іонообмінних смол або водовідстаюванням колодязів, шляхом багаторазового відкачування з них води й очищенням ґрунту із дна, а ділянка місцевості, що прилягає до колодязя в радіусі 15-20 м, дезактивується шляхом зняття шару ґрунту товщиною 5-10 см с наступним засипанням незараженим піском.
Дегазація
Дегазація - знезаражування об'єктів шляхом розкладання (нейтралізації) або знищення отруйних речовин.
Дегазаціяможе проводитися хімічним, фізико-хімічним, фізично-механічним способом.
Хімічний спосіб дегазації базується на взаємодії хімічних речовин з ОР, у результаті чого утворяться нетоксичні речовини. Даний спосіб дегазації здійснюється протиранням зараженої поверхні розчинами, що дегазують, або їхню обробку водними кашками ДТС - 2ДО (хлорного перекису).При відсутності штатних розчинів, що дегазують, можна використати промислові відходи, які містять у собі речовини лужного характеру, або лужно-хлорируючого. Відходи, які містять речовини лужного характеру, одержують:
• при очищенні нафтопродуктів;
• при обробці льону, віскози;
• при митті скла з під пива, вина й безалкогольних напоїв;
• при знежиренні металевих поверхонь;
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 834;