Захист органів дихання
Основними засобами захисту органів дихання є ізолюючі та фільтруючі протигази, а також респіратори. Для захисту органів дихання населення може використовувати і найпростіші засоби – маски проти пилу із тканини і ватяно-марлеві пов’язки.
У фільтруючому протигазі дихання людини забезпечується за рахунок зовнішнього повітря, очищуючи його від більшості домішок, шкідливих для людини. В ізолюючому протигазі органи дихання повністю ізолюються від навколишнього повітря, і дихання відбувається за рахунок кисню, вироблюваного в регенеративному патроні протигаза, а також за рахунок очищення видихуваного повітря від вуглекислого газу й вологи.
Ізолюючі протигази мають універсальні захисні властивості, тобто захищають від всіх отруйних речовин, радіоактивного пилу й біологічних аерозолів. Однак, вони мають істотні недоліки, основними з яких є: короткочасність дій регенеративного патрона , відносна складність пристрою й експлуатації (наявність пускового брикету й гофрованої трубки) і ще велика вага й габарити. Тому, найбільше поширення отримали фільтруючі протигази, які і є основним засобом (у міжнародному плані) захисту органів дихання.
Фільтруючі протигази забезпечують захист органів дихання, очі і шкіру обличчя від радіоактивного, хімічного і бактеріального зараження.
Основні з них:
- протигаз ГП-5 – призначається для дорослого населення;
- протигази ГП-5М та ГП-7 (ГП-7В) – призначається для командного складу невоєнізованих формувань ЦЗ, а також для особового складу, який працює з переговорними апаратами;
- протигази ДП-6, ДП-6М, ПДФ-7, ПДФ-Д і ПДФ-Ш – призначені для дітей (від 1,5 року і старше).
- дитяча захисна камера КЗД-4 (КЗД-6) – призначена для дітей у віці до 1,5 років.
- загальновійськові фільтруючі протигази МО-4у, РШ-4, ПМГ і ПМГ-2.
Протигазові респіраториРПГ-67, РУ-60М і РУ-60МУ використовуються в промисловості для захисту органів дихання від СДОР у вигляді пари і газів при їх концентрації не більше, ніж 10-15 ГДК.
Фільтруючі саморятівники СПП-2 (СПП-4) використовуються для захисту органів дихання від окислу вуглецю, пилу і диму при пожежах на шахтах і в рудниках.
СаморятівникиСПП-2 (СПП-4) – це прибори разової дії і призначені тільки для виходу із загазованої зони. Використання їх допускається в повітрі з об’ємною долею кисню не менше 17% і об’ємною долею окислу вуглецю не більше 1%.
Респіратори, що знаходяться на забезпечення цивільного захисту (Р-2 і Р-2Д) і в промисловості (ШБ-1, “Астра-2”, Ф-62П та інші), використовуються для захисту органів дихання від радіоактивного пилу, ґрунтового і промислового пилу та ряду аерозолів.
Ізолюючі дихальні апарати (ІДА) забезпечують органи дихання людини необхідною кількістю чистого повітря і можуть використовуються незалежно від складу навколишньої атмосфери.
До них відносяться:
- автономні дихальні апарати, що забезпечують органи дихання людини дихальною сумішшю із балонів зі стисненим повітрям або стисненим киснем, або за рахунок регенерації кисню за допомогою продуктів, що затримують кисень;
- шлангові дихальні апарати, за допомогою яких чисте повітря подається до органів дихання за допомогою шлангу від повітродувок або від компресорних магістралей.
ІДА поділяються на дві групи: протигази з хімічно зв’язаним киснем (ИП-4, ИП-46, ИП-46М) та зі стисненим киснем (КИП-8).
Ізолюючий дихальний апарат ИП-4 призначається для захисту органів дихання, шкіри обличчя і очей від будь-якої шкідливої домішки в повітрі, незалежно від її концентрації, при виникненні робіт в умовах нестачі або відсутності кисню.
Протигази ИП-4 і ИП-46 використовуються на суші, ИП-46М – для проведення легких робіт під водою.
Киснево-ізолюючий протигаз КИП-8 призначається для захисту органів дихання при газорятувальних роботах від шкідливої дії непридатної для дихання атмосфери, яка має отруйні речовини високої концентрації і збіднена киснем.
Шахтні саморятівники (ШСМ-1, ШСМ-7М, ШС-20М) призначені для захисту органів дихання робітників вугільної, хімічної, металургійної промисловості при аваріях, вибухах і пожежах.
Ізолюючі респіратори призначені для захисту органів дихання від шкідливої дії непридатної для дихання атмосфери при виконанні гірничорятувальних і технічних робіт в вугільних шахтах і кар’єрах.
Дихальні апарати ВЛАДА і АСВ-2 призначені для захисту органів дихання при роботі в атмосфері, яка має високий рівень концентрації шкідливої речовини і збіднена киснем. Вони відносяться до типу резервуарних апаратів з запасом стисненого повітря і відкритою схемою дихання.
Протигаз шланговий ПШ-1 є засобом захисту безнапірного типу і призначається для одного працюючого.
Протигаз шланговий ПШ-2 є засобом захисту з примусовою подачею чистого повітря і призначається на одночасне забезпечення захисту органів дихання двох працюючих на відстані 20 м від повітродувки або одного працюючого на відстані 40 м. В апараті передбачена подача повітря за допомогою електродвигуна, а також шляхом обертання повітродувки вручну.
Шланговий апарат ДПА-5 аналогічний апарату ПШ-2, відрізняється тільки конструкцією повітродувки.
ПневмокостюмиЛГ-4 і ЛГ-5 призначаються для ремонтних і аварійних робіт при значному забрудненні повітря і обладнання приміщень радіоактивними і токсичними речовинами. Вони забезпечують ізоляцію органів дихання і поверхні тіла працюючого від зовнішнього середовища.
Протипилова тканинна маска захищає органи дихання й очі від радіоактивного пилу й бактеріальних аерозолів. Повітря очищається всією поверхнею маски в процесі проходження його через тканину, складову корпусу маски, при вдиху. Від парів і аерозолів ОР маска не захищає.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 1039;