ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА РИТОРИКА?

РИТОРИКА – ЦЕ РОЗКІШ ЧИ НЕОБХІДНІСТЬ?

Вступ.Напевно, кожному з вас знайомий тяжкий процес творчості, коли потрібно підготуватися до виступу на конференції чи зборах, написати курсову роботу або реферат, звернутися до кого-небудь з діловим листом, відстояти свою точку зору в суперечці. За даними психологів мовленнєве заціпеніння переживають і досить розумні , освічені, начитані особи, які володіють широким, багатим словниковим запасом. Задумайтесь, як часто в результаті викривленої або неточно висловленої думки виникає конфлікт, суперечка, розрив стосунків? До чого, зрештою, може призвести відсутність взаємо- порозуміння?

Слабкий рівень або навіть відсутність навичок спілкування, уміння слухати один одного, розуміти та домовлятися може призвести до непорозуміння, конфлікту, сварки, ворожнечі, війни. Ми часто забуваємо, що спілкування – це двосторонній процес: люди розуміють і сприймають того, хто сам уміє слухати та водночас відчувати, як його промова та вислови сприймаються іншими.

Навчитися спілкуватися можна лише відмовившись від аксіоми «Я: ПРАВИЙ», як непохитної точки зору; необхідно уміти визнавати свої помилки. Завжди, в будь-якому діалозі нам слід пам’ятати про це. А мета спілкування – рух до істини, наближення до неї всіх учасників діалогу, в котрому кожен шукає свою правду. В сучасному світі вкрай необхідно уміти знаходити шляхи до діалогу, вихід з найнебезпечніших ситуацій, уміти домовлятися, слухати, відокремлювати зерна істини від лузги амбіцій.

Уміння розуміти та переконувати, слухати та чути дається не тільки від природи або працею самовиховання. Воно досягається також і спеціальним навчанням, оволодінням цілою системою мовленнєво-розумових операцій, яким навчали всіх культурних людей з найдавніших часів. Ці завдання виконувала риторика, і вона була створена давньогрецькими філософами-риторами.

Історично склалось так, що риторика служила в основному ораторському мистецтву, а не повсякденному мовленню. Однак поняття «риторика», ширше за поняття «ораторське мистецтво» і не зводиться до нього. Воно охоплює широке коло знань, вмінь, навичок: від виникнення ідеї, задуму мовлення і до безпосереднього мовленнєвого процесу та мовленнєвої взаємодії. Тому риторика у сучасних умовах – це наука про мовленнєву доцільність, про усвідомлену та коректну повсякденну розумово-мовленнєву діяльність.

Вам доведеться жити у складному та повному протиріч суспільстві. З одного боку –це світ найновіших досягнень техніки, світ відкритих кордонів та великих можливостей для Вашого розвитку. Наприклад, мандрувати, отримувати будь-яку інформацію в Інтернеті. А з іншого боку, це світ, у якому багато людей мало спілкується, вони самотні, позбавлені звичної системи моральних цінностей, живуть бідним духовним життям. Багато випускників шкіл не можуть спілкуватися в різних життєвих ситуаціях: виступати з інформаційним повідомленням, докладом; брати участь у дискусіях, переконливо

аргументуючи свою точку зору; писати офіційні листи; виступати з публічною промовою; ввічливо попросити, відмовити, порадити, оцінити щось тощо.

Риторика як навчальна дисципліна відповідає цьому важливому соціальному замовленню. Вона вчить аналізувати різні обставини спілкування: враховувати, з ким він говорить, для чого, де, коли і як – адекватній мовленнєвій поведінці. Аналізуючи приклади успішного та неуспішного спілкування, створюючи свої власні висловлювання при рішенні риторичних задач, оцінюючи чуже і своє мовлення, Ви зможете розвивати уміння адаптуватися до умов життя, що постійно змінюються, рефлексувати з приводу своєї мовленнєвої поведінки. Так риторика допоможе Вам стати особистістю, яка здійснює менше помилок у спілкуванні, і тим самим уникнути стресів.

Риторика готує Вас до майбутнього життя – успішної роботи в колективі, коли вимагається взаємодіяти з колегами, шукати оптимальне рішення проблеми разом з співробітниками та начальством і т. ін.

Риторика вчить гуманітарному мисленню людей, які звикли ділити світ на чорне та біле, вірне і невірне – вчить шукати різні варіанти рішення однієї і тієї ж задачі. Наприклад, як відмовити, не образивши людини? Як відстояти свої переконання, не посварившись з опонентом? Таким чином, риторика вчить позитивному ставленню до людей, до світу. Крім того, вона допомагає усвідомити деякі моральні цінності, і ті, які пов’язані з спілкуванням, значенням слова у житті людини. Так, риторика вчить: будьте уважними до свого слова, допомагайте іншим і словом, і справою, спілкуйтеся так, як Ви хотіли б, щоб спілкувались з Вами.

Риторика також вчить важливим загально-навчальним умінням, які характеризують рівень функціональної грамотності, наприклад, умінню вибирати значиму інформацію з тексту; виділяти головне; інтерпретувати та переробляти інформацію, представляючи її в декількох формах (схемах, таблицях, діаграмах і т. ін.); стисло передавати зміст; реалізовувати такі тексти як відгук, реферат, доклад і т. ін.

Ні для кого не секрет, що в останній час відбувається зниження рівня мовленнєвої культури. Наприклад, ми чуємо невірні наголоси у мовленні дикторів, грубі слова у мовленні учасників теле- та радіопередач, спостерігаємо некоректну мовленнєву поведінку у найрізноманітніших сферах спілкування. Риторика багато в чому виховує неприйняття цих негативних явищ і тим самим сприяє підвищенню мовленнєвої культури ( а значить і культури взагалі). Адже культура, на думку науковців, це те, як ми спілкуємось.

Не випадково у всьому світі при модернізації освіти у центрі виявляються питання комунікативної компетенції. Від комунікативних умінь багато в чому залежать і особисті успіхи. І успіхи суспільства в цілому.

Ось чому риторика як наука про культуру спілкування, культуру мовлення ввірвалась у третє тисячоліття.

Сучасна риторика, у центрі якої людина, що спілкується, об’єднала у нерозривне ціле різні знання про людину з теорії комунікації, психології спілкування, лінгвістики, етики, соціології, логіки, семіотики тощо. Таким чином, риторика вчить спілкуванню на новому етапі розвитку суспільства, в умовах відкритості інформаційного простору, колосальних можливостей інформаційних технологій. Саме цим відрізняється сучасна риторика від тієї, якою вона була ще кілька десятиліть тому.

Як показує багаторічний досвід, комунікативні уміння формуються тільки в результаті цілеспрямованої роботи, заснованої на спеціальних методах та прийомах. Ця робота може бути реалізована тільки у межах особливого предмета зі своїм змістом, логікою викладу та технологією.

Проведіть самоаналіз своєї підготовки у вмінні вести діалог, дискусію, просто розмову. Спробуйте чесно дати відповідь на запитання:

- що Ви більше любите: говорити чи слухати?

- чому віддаєте більшу перевагу - самотності чи спілкуванню?

- на пропозицію викладача виступити перед товаришами групи Ви відмовитесь чи охоче приймете цю пропозицію?

- якщо треба дати оцінку виступу свого однокурсника, Ви спробуєте відмовчатись чи охоче дасте оціните його словесну роботу?

- у дискусії про питання, які Вас цікавлять, ви вмієте дослухати до кінця Вашого опонента чи перебиваєте його, щоб висловити свою думку?

Якщо Ви дасте відповідь на ці питання і зрозумієте, що більше любите говорити, відмовляєтесь від виступів, віддаєте перевагу самотності, не спішите дати оцінку словесній діяльності свого одногрупника, у розмові перебиваєте свого опонента, не дослухавши його до кінця, то риторика – це саме та дисципліна, яка допоможе Вам у повноцінному спілкуванні. Якщо ви дали протилежні відповіді, то вище названа дисципліна допоможе удосконалити ваші уміння та навички у комунікативній діяльності.

Успіхів Вам у вдосконаленні мовленнєвої культури для здійснення Ваших мрій у професійній діяльності!








Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 1228;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.