Об'єднань підприємств

Сучасна теорія корпоративних фінансів — один з найважливіших і найскладніших розділів фінансової теорії, її основними питаннями є питання про витрати на створення капіталу й оцінку вартості фірми. У ній відображається більшість проблем економічної теорії: питання ризику й доходу, порівняння вартості в часі, асиметричної інформації, відносин замовник-агент, оцінки умовних вимог тощо.

Теорія корпоративних фінансів виділяє дві основні фори фі­нансування корпорації: використання власних коштів акціонерів (власний капітал) і запозичення (випуск боргових зобов'язань). Від­повідно до традиційних поглядів борг є дешевшим від власний коштів через фактор оподаткування прибутку й більшу ризикованість інвестицій в акції. Однак збільшення боргу у відсотках до власного капіталу підвищує ризик фінансової чи платіжної неспроможності, призводить до збільшення витрат запозичення. Традиційна теорія корпоративних фінансів припускає існування оптимальної структу­ри капіталу.

Згідно із цією теорією вартість акцій корпорації — це сумарна дисконтована вартість забезпечуваних цими акціями доходів чи диві­дендів. Збільшення розміру дивідендів збільшує вартість корпорації.

Проблема корпорації з точки зору рівноваги на фінансовому ринку розглядається в теорії Модільяні-Міллера. Згідно із цією тео­рією середньозважені витрати капіталу й вартість корпорації не за­лежать від структури капіталу (фінансового левериджа), а розмір ди­відендів не впливає на вартість корпорації. Основні постулати теорії зводяться до того, що:

а) існує безризикова ставка відсотка, за якою фірми й інвестори
можуть позичати й інвестувати кошти;

б) ринки капіталів абсолютно конкурентні, відсутні операційні ви­
трати, усі інвестори мають однаковий і повний доступ до ін­
формації про ризик і прибутковість інвестицій;

в) не існує витрат, пов'язаних з банкрутством, під якими розумі­ють втрату частини активів фірми;

г) відсутні податки;

д) фірми можна класифікувати за ступенем ризику й розмірами та
ймовірністю доходів.

Вартість компанії можна розрахувати як суму вартості боргу й власного капіталу:

(8.1)

де V — вартість компанії;

В - сума вартості боргу;

S - вартість власного капіталу.

 

Припустімо, що компанія буде ліквідована в певний момент ча­су. Нехай X — ліквідаційна вартість активів корпорації. Якщо В — величина боргу, то вимоги кредиторів будуть цілком задоволені за умови, що X > В, власники акцій отримають X - В. Якщо вартість активів менша від розмірів боргу, акціонери згідно з принципом за­лишкових вимог не отримають нічого. Кошти, отримані в результаті ліквідації активів, буде спрямовано на задоволення вимог кредиторів.

Вартість акцій на момент ліквідації компанії визначається як величина платежів кредиторам:

(8.2)

Використовуючи принцип неможливості арбітражу, матимемо, що поточна вартість фірми — це очікувана приведена вартість боргу й власного капіталу на момент ліквідації:

(8.3)

де к - ставка дисконтування, яка показує прибутковість альтерна­тивних інвестицій з таким же ступенем ризику (необхідна при­бутковість);

t - час до ліквідації;

Е — оператор математичного очікування.

Це означає, що вартість фірми визначається очікуваною лікві­даційною вартістю її активів і величиною ризику, тобто ступенем впевненості в правильності оцінки ліквідаційної вартості, що вира­жається коефіцієнтом дисконтування.

Вартість капіталу фірми — це дисконтована вартість чистих грошових потоків (прибутку), які він генерує. Якщо вартість V із зміною структури капіталу В/S не змінюється, незмінними мають бути і витрати капіталу. Витрати капіталу в теорії Модільяні-Міллера визначаються так:

(8.4)

де — середньозважені загальні витрати капіталу;

RS — прибуток, який виплачується власникам у розрахунку на одиницю вартості капіталу;

Кb — прибуток, який виплачується кредиторам у розрахунку на одиницю вартості боргу.

Теорія Модільяні-Міллера заперечує традиційне положення про існування оптимальної структури капіталу корпорації, що міні­мізує витрати. Прямі витрати банкрутства відносно невеликі й не повинні істотно впливати на вартість запозичення. Оптимального рівня фінансового левериджа для окремої корпорації не існує.

Дивіденди, які виплачує фірма своїм акціонерам, як правило, оподатковуються. Прибутковість інвестицій в акції має перевищува­ти безризикову прибутковість з державних цінних паперів як міні­мум на величину податку. Традиційну точку зору, згідно з якою ін­вестори віддають перевагу фірмам з більш високими дивідендами, теорія Модільяні-Міллера заперечує. Інвестори з низьким рівнем доходу (за невисокої ставки оподаткування) віддадуть перевагу отриманню дивідендів, що збільшують їхнє поточне споживання. Ін­вестори з високими доходами можуть віддати перевагу вищим тем­пам зростання вартості акцій.

Одним з основних підходів, що пояснює невідповідність теорії корпоративних фінансів практиці фінансової діяльності ТНК, є тео­рія асиметричної інформації.

Асиметрична інформація та різні форми агентських відносин є типовими для фінансового ринку: вони наявні у взаємовідносинах позичальників і кредиторів, власників і управителів, акціонерів і по­зикодавців. Під наявністю асиметричної інформації розуміють жор­сткість дивідендної політики й незначну роль зовнішніх джерел фі­нансування.

В основу теорії асиметричної інформації покладено той факт, що одна із сторін економічних відносин часто інформована краще, ніж інша. Однією із ситуацій, що найчастіше зустрічаються в реаль­ному житті, є модель відносин «замовника» й «агента», коли дії од­нієї зі сторін приховуються від іншої. Ця модель найбільш повно ілюструє суть асиметричної інформації.

Асиметрична інформація може істотно впливати на рішення кредиторів і власників фірми. Якщо інформація про дії фірми не є повністю доступною для кредиторів, може виникнути проблема мо­рального збитку: адже власники компанії зацікавлені в діях, що су­перечать інтересам кредиторів. Наприклад, інтересам власників ком­паній відповідає зниження вартості активів корпорації (через випла­ту дивідендів або викуп акцій), а це знижує розміри компенсації кредиторам у разі фінансової неспроможності компанії. Позицію власників можна пояснити тим, що вони мають залишкові вимоги на активи компанії і нічого не отримають у разі банкрутства, тому й не зацікавлені в забезпеченні адекватності вартості активів існуючому обсягу боргових зобов'язань.

Кредитори, стикаючись з ризиком, спричиненим асиметричною інформацією, можуть підвищувати вартість запозичень. Ключовим фактором, який пояснює існування відмінностей між країнами в спо­собах фінансування капіталу й у системі корпоративного управління, є структура власності. Для англо-американської моделі характерний високий рівень розподілу акцій серед безлічі дрібних інвесторів, що пояснюється істотною роллю фондового ринку. Основним засобом забезпечення ефективного фінансування є поглинання. Тому англо-американська модель має назву «зовнішня система корпоративного управління». Континентальна модель, навпаки, заснована на концент­рації власності та внутрішньому контролі за ефективністю.








Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 581;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.