Напрями пошуку роботи
Після визначення з урахуванням нахилів і здібностей бажаної професії та роботи, після встановлення поточних та перспективних цілей щодо власного працевлаштування та формування кар'єри можна приступати безпосередньо до пошуку роботи з використанням усіх можливостей та шляхів влаштування на роботу. Розглянемо основні з них.
Для початку варто сповістити якомога більшу кількість своїх знайомих (передусім тих, що працюють в хороших організаціях) про те, що ви шукаєте роботу. При цьому потрібно чітко викласти свої побажання та можливості. Однак цей спосіб пошуку роботи, як і всі інші, має поряд з перевагами низку недоліків. Так, ви здобуваєте зацікавлених у вашому працевлаштуванні помічників та маєте змогу отримати інформацію з перших рук, проте може статися так, що ви витратите багато часу на проходження безперспективних співбесід лише тому, що вам не зручно було відмовити людині, яка потурбувалась про вас. Також у друзів та родичів можуть бути абсолютно інші уявлення про роботу, яка вам потрібна, є загроза потрапити після влаштування через знайомих у дуже незручну ситуацію через змішування різних стосунків тощо. Тому, обравши цей шлях пошуку роботи, потрібно бути готовим до цього та ретельно зважувати пропозиції.
Доцільно також звернутись до посередницьких фірм, які займаються питаннями працевлаштування громадян, зокрема до кадрових агенцій. Такі агенції поділяються на дві групи за принциповою різницею в організації співробітництва. Так, перша група підприємств — це агенції з працевлаштування, які беруть плату з людей, що шукають роботу; друга група — рекрутингові агенції, які виконують замовлення компаній з питань підбору персоналу, відповідно саме роботодавці оплачують їхні послуги. Агенції обох типів часто виступають під назвою кадрових агентств, однак саме від їх типу будуть залежати умови співпраці.
Агенції з підбору персоналу (рекрутингові агенції) виконують замовлення фірм, тому послуги для людей, що шукають роботу, є безплатними. Ці агенції підшукують підходящу кандидатуру під певну вакансію фірми-замовника.
В більшості рекрутингових агенцій є база даних кандидатів, і щоб потрапити в цю базу даних, достатньо надіслати чи безпосередньо принести своє резюме. Необхідно чітко вказати вакансію, на яку ви претендуєте, та номер телефону; уточнити у співробітників; хто з менеджерів буде вести вакансію, що вас зацікавила, протягом якого строку буде розглядатись ваше резюме, коли можна отримати остаточну відповідь. Запрошення на зустріч в агентство можна вважати початком працевлаштування, тому потрібно поставитись до цього серйозно та добре підготуватись до співбесіди.
Пошук роботи через агенції — процес завжди ймовірнісний незалежно від солідності самої агенції чи професійної компетентності претендента. Рекрутери лише представляють кандидатуру претендента, а все інше залежить головним чином від того, як він проявить себе на співбесіді, від думки роботодавця тощо.
Агенції з працевлаштування відрізняються тим, що вони шукають вакансію під конкретну людину, а не навпаки, тому послуги таких агенцій платні для претендента. Шанси влаштуватись на роботу через агенції цього типу вищі, оскільки вони заробляють на тому, що знаходять вам роботу. Скористатись послугами цього типу агенцій варто в тих випадках, коли ви не маєте досвіду, не вмієте правильно скласти резюме або не можете розіслати його факсом чи через мережу Internet, розмістити міні-резюме в газетах з працевлаштування тощо. Щодо оплати послуг агенцій з працевлаштування потрібно зазначити, що чим вищий початковий внесок за внесення вас у базу даних, тим менш зацікавлена агенція у вашому працевлаштуванні.
Обираючи агенцію з працевлаштування, варто врахувати такі аспекти, що характеризують її надійність.
· Стабільна реклама протягом певного строку без зміни рекламних видань.
· Конкретність та реальність вакансій (без передруковування з номера в номер), які відображають реальну структуру попиту.
· Бажано зв'язатись з агенством та дізнатись про умови обслуговування.
· При відвідуванні агенції зверніть увагу на те, чи не є ви єдиним клієнтом, на кількість співробітників (мінімально необхідна кількість — близько чотирьох чоловік), їхню завантаженість (у співробітників активно працюючої агенції не може бути часу на сторонні заняття).
· Зверніть увагу на такі моменти в оформленні договору: бажано, щоб договір був безстроковим; не обмежував кількість вакансій, що пропонуються; не передбачав би оплати в тій чи іншій формі за кожне направлення. Важливо обумовити повернення коштів у тих чи інших ситуаціях.
· Дізнайтесь про репутацію цієї агенції, наявність позитивних відгуків колишніх клієнтів.
Пошук роботи за допомогою видань з працевлаштування приносить успіх багатьом, однак далеко не всім. Потрібно ретельно оглянути видання, якщо вашій професії приділена рубрика або підрубрика, варто скористатись цією газетою. Ще одна можливість пошуку роботи через газету — дати власне оголошення. Коротке газетне оголошення дає змогу акцентувати увагу на сильних сторонах претендента та упустити інформацію про деякі слабкі сторони, які неодмінно розкриваються в резюме.
Це підвищить ваші успіхи в пошуку роботи, оскільки оголошення читають співробітники служб з управління персоналом, керівники фірм, рекрутери кадрових агенцій, тобто саме ті люди, що займаються набором персоналу.
Пропозицій у вас буде значно більше, однак е і недоліки, які проявляються у прийомі значної кількості телефонних дзвінків, відвідуванні не завжди корисних співбесід тощо. Цих недоліків можна уникнути, якщо серйозно поставитись до складання власного міні-резюме та обмежити кількість нечітких і неоднозначних формулювань.
Участь у днях кар'єри та ярмарках вакансій корисна перш за все для молоді, яка щойно закінчила навчання або ще його продовжує. У визначений час та у визначеному місці збираються представники різних фірм та претенденти, відбуваються презентації фірм, заповнення анкет студентами біля стендів найбільш привабливих фірм. Переваги такого способу пошуку роботи полягають у тому, що претенденти мають можливість отримати додаткову інформацію про компанію через безпосереднє спілкування з її представником, а фірма з самого початку розуміє, що у більшості претендентів немає досвіду роботи, тому це не стане "вузьким місцем" резюме кандидата. Також претендент на роботу може залишити свої дані одразу в декількох фірмах. Однак недоліком даного способу пошуку роботи може бути те, що в заходах такого рівня бере участь обмежена кількість фірм, сезонність їх здійснення тощо. Як правило, такі заходи влаштовуються двічі на рік — восени і навесні. Про конкретні дати їх проведення ви можете дізнатися по телефону у районному відділенні Державної служби зайнятості.
Пряме звернення до роботодавця — це спосіб пошуку роботи, який є досить ефективним та не досить поширеним. Для того, щоб його використання виявилося результативним, потрібні певні передумови. Так, якщо фірма широко не оприлюднює інформацію про наявність вакансій, ці відомості можуть бути отримані кандидатами з розмов із знайомими, новин по телебаченню, в спеціальній періодиці тощо. Якщо претенденту стала відома інформація про наявність вакансії, досить ефективним буде пряме звернення до роботодавця. Для цього претендент має ретельно підготуватись до телефонного дзвінка на фірму, сформулювати ціль звернення, продумати початок та завершення розмови, відповіді на найбільш імовірні запитання тощо. Саме від даної телефонної розмови буде залежати ймовірність запрошення на співбесіду та подальшого працевлаштування.
Цей спосіб має ряд переваг. Серед них те, що він демонструє, що кандидат слідкує за ситуацією на ринку праці та здатен аналізувати її. Кандидат телефонує не за оголошенням, тому імовірно, що він е першим і вигідно виділяється з потоку інших претендентів, ним зацікавляться, його запам'ятають. У разі вдалої розмови, навіть якщо такий спеціаліст зараз не потрібний, про такого кандидата згадають, коли виникне нагода. Однак, звичайно, є можливість довгого очікування, відмови тощо. Використання цього способу пошуку роботи потребує від претендента низки якостей: здатності швидко приймати рішення, завойовувати та утримувати увагу співрозмовника, швидкості адаптації.
Пошук роботи через використання ресурсів мережі Internet дає можливості користування значно більшими обсягами інформації та різними способами її пошуку, що значно економить час та полегшує процес, забезпечуючи найсвіжішою інформацією.
В мережі Internet досить велика кількість сторінок, що стосуються проблеми працевлаштування, більшість з них згруповані у відповідних розділах пошукових та інформаційних сайтів. Усі сторінки можна поділити на декілька груп: сторінки агенцій з підбору персоналу, сторінки друкованих видань з працевлаштування, спеціалізовані сторінки із розташуванням наявних вакансій та резюме претендентів.
Окрім вищезазначених сторінок ознайомитись з інформацією про працевлаштування також можна на так званих дошках приватних оголошень та на сайтах підприємств-роботодавців.
У багатьох випадках ефективним шляхом пошуку роботи може бути звернення до державної служби зайнятості. Державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки громадян, які тимчасово не працюють.
До складу державної служби зайнятості, окрім усієї сукупності центрів зайнятості, належать також навчальні заклади професійної підготовки незайнятого населення, інформаційно-обчислювальні центри, спеціалізовані та територіальні бюро зайнятості, центри реабілітації безробітних, підприємства, установи та організації, підпорядковані службі зайнятості. Послуги із забезпечення зайнятості населення надаються державною службою безоплатно. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, передбачених на ці цілі, тобто за кошти усіх громадян — платників податків. Вона існує не лише для безробітних, а для забезпечення продуктивної зайнятості усього населення. Багато корисних послуг (консультаційних, профорієнтаційних, інформаційних тощо) ця служба може надати тим, хто шукає роботу або підробіток, хоча при цьому й не зареєстрований як безробітний. У багатьох розвинених країнах випускники шкіл обов'язково відвідують державну службу зайнятості з метою визначитися зі своїми професійними нахилами, зорієнтуватися у попиті на ту професію, яку планують обрати, у рівні оплати праці за цією професією і т. ін.
Серед прав, якими володіє державна служба зайнятості, варто зазначити такі: направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності за наявності там вакантних посад громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до їх рівня освіти та професійної підготовки; направляти безробітних громадян за їхнім бажанням на оплачувані громадські роботи; оплачувати вартість професійної підготовки осіб, працевлаштування яких потребує здобуття нової професії; встановлювати їм на період навчання стипендії у відповідних розмірах тощо.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 601;