Політика як соціальне явище її взаємодія з іншими суспільними сферами.
Лекція 1. Політологія як система знань про політику
Автор: кандитат політичних наук, доцент
кафедри гуманітарних дисциплін ЛДУФК Скочиляс Л.С.
ПЛАН.
Політика як соціальне явище її взаємодія з іншими суспільними сферами.
Становлення і розвиток політології.
Структура політології як науки і навчальної дисципліни
Взаємодія політології з іншими науками
Методи , функції та завдання політичної науки.
Теми рефератів
- Структура і функції політики
http://pidruchniki.com/18060203/politologiya/politika_suspilno-istorichne_yavische_tipologiya_struktura_zmist#140
- Сучасна українська політологія
http://pidruchniki.com/18640613/politologiya/zmist_osoblivosti_zavdannya_ukrayinskoyi_politologiyi
- Політичний процесс
http://posibnyky.vntu.edu.ua/politolog/22..htm
Політика як соціальне явище її взаємодія з іншими суспільними сферами.
Політологія — наука про політику.Для розуміння предмету потрібно з'ясувати суть поняття "політика".
Стосовно розуміння цього поняття можна виділити декілька аспектів:
1. Політика як державне, регіональне і муніципальне управління;
2. Політика як партійна діяльність в процесі розподілу політичної влади;
3. Політика як діяльність груп тиску, спрямована на відстоювання інтересів соціальних груп на державному рівні;
4. Політика як масова участь у політичних процесах: виборах, референдумах, мітингах, маніфестаціях, тощо;
5. Політика як сукупність політичних інститутів, які здійснюють владу й управління суспільством.
Якщо в чотирьох перших випадках акцент робиться на розумінні політики як специфічної форми суспільної діяльності, то в п'ятому — як сукупності певних структур і закономірностей їх функціонування, які можна позначити поняттям “політична система”. Отже, якщо політичні явища розглядаються в їхньому діяльному аспекті — вживається термін “політика”, якщо в структурно-функціональному — “політична, система”. Політику треба розуміти як форму суспільної діяльності, спрямовану на здобуття, використання, підтримку і повалення державної влади, реалізацію інтересів особи, соціальних груп на державному рівні.
Політика в суспільстві завжди виражає і представляє певні суспільні інтереси. Інтерес — це об'єктивно зумовлений мотив діяльності окремої людини, соціальної спільноти, суспільства в цілому, спрямований на досягнення мети. Політичний інтерес має пряме або опосередковане відношення до влади для досягнення певних цілей: задоволення матеріальних потреб, піднесення добробуту, стабілізації суспільства, забезпечення умов для безпеки і свободи особи, реалізації власних владних амбіцій, а також розв'язання соціальних проблем, піднесення престижу тощо. Політичний інтерес виявляється як інтерес окремих осіб та соціальних груп передусім у формі всезагального, тобто у формі, яка має примусову силу для всього суспільства. Тим загальним е здебільшого необхідність збереження єдності і цілісності суспільства, становлення людини як вільної, унікальної і неповторної істоти. Отже, політика є, по-перше, виявом інтересів окремих осіб, соціальних груп, їх зіткненням і протиборством; по-друге — способом певної субординації цих інтересів, підпорядкування їх найвищому началу, більш значущому й обов'язковому. Якщо у примітивних суспільствах політика слугує інструментом реалізації інтересів панування домінуючих груп, то в сучасному цивілізованому суспільстві — інструментом узгодження інтересів, підпорядкування їх більш загальному — національному інтересу, а також інтересам міжнародних спільнот і організацій. Усвідомлення політичних інтересів соціальними групами робить їх суб'єктами політики, а нерозуміння цих інтересів — об'єктами політики. Суб'єкти політики — це:
- особи і соціуми,
- спеціально створені установи й організації.
Об'єктами політики є всі явища політичного та суспільного життя, на які спрямована діяльність суб'єктів політики. Ними можуть бути елементи політичної, економічної, правової і культурно-духовної підсистем суспільства, а також соціуми й окремі особи.
Соціальні групи та особи, які не усвідомлюють своїх соціальних інтересів, не здатні виразити їх безпосередньо або через організовані форми тиску, стають об'єктами політичного маніпулювання, жертвами обману і самообману, тому що не розуміють, чиї інтереси виражає та чи інша ідеологічна течія. Наприклад, ідея про підтримку низьких цін державою за рахунок дотацій є для більшості в Україні популярною, але вигідна вона тільки монопольним структурам для власного збагачення і шкідлива для суспільної більшості, оскільки така підтримка розкручує спіраль інфляції.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 669;