Особливості екологічного аудиту та екологічного маркетингу
Це своєрідна екологічна експертиза, контроль за екологічною діяльністю на рівні підприємств та інших організацій (безпосередньо екологічна експертиза – це прерогатива державних природоохоронних органів). Екологічний аудит – це екологічне обстеження діяльності підприємств на предмет визначення: відхилень від норм й вимог природоохоронного законодавства, або державних і міжнародних стандартів; необхідних природоохоронних заходів для поліпшення екологічної діяльності підприємства; шляхів підвищення екологічної інвестиційної привабливості підприємства і т.п. Екологічний аудит, як і будь-який інший, повинен бути незалежним, конфіденційним, об‘єктивним, комплексним і компетентним. Тобто він повинен відповідати цілям, що визначаються замовником при укладенні договору на проведення аудиту. Згідно з міжнародними стандартами, екологічний аудит є складовою частиною екологічного менеджменту. Він є незалежним від державної екологічної експертизи. Для його функціонування необхідне створення відповідних аудиторських організацій. В нашій країні подібна система ще не створена.
Обов‘язковим екологічний аудит є у випадках: приватизації державних підприємств, при екологічному страхуванні, при розробленні планів природоохоронних заходів, при наданні фінансової екологічної допомоги, при отриманні знаку високої екологічної якості продукції підприємства.
Розрізняють таки види екологічного аудиту:
– екологічна експрес-оцінка інвестиційних ризиків;
– оцінка екологічного стану ділянки території зайнятої підприємством;
– екоаудит продукції на стадії маркетингових досліджень;
– технічний екоаудит на стадії виробництва;
– аудит системи екоменеджменту підприємства.
Екологічний аудит сприяє зменшенню витрат на проведення екологічної діяльності підприємств, підвищенню ефективності виробництва, поліпшенню репутації та ринків збуту продукції підприємства.
Екологічний маркетинг – це дослідження ринку екологічно чистої продукції, технологій і послуг, енерго- і ресурсозберігаючих технологій, відходів і вторинної сировини і т.п. Це також складова загальної системи менеджменту підприємства, яка охоплює екологічні аспекти його діяльності.
функції екологічного маркетингу у сфері виробництва:
– вивчення попиту на екологічно безпечну продукцію, екологічне ціноутворення;
– планування екологічно безпечного асортименту, збуту і торгівлі продукції;
– екологічна модернізація виробництва і вивчення пропозицій на більш досконалі екотехнології;
– екологічно безпечне збереження і пересування продукції;
– організація екологічно безпечного обслуговування споживачів;
функції екологічного маркетингу у сфері природокористування:
– освоєння природних ресурсів;
– встановлення платежів і цін на товари та послуги екологічного призначення;
– розвиток всебічних форм торгівлі товарами та послугами екологічного призначення;
– поділ ринків збуту екологічних товарів і послуг відповідно до природно-географічних територій;
– залучення до екологічного ринку іноземних інвесторів;
– освоєння природних ресурсів і створення на їх основі конкурентноспроможної екологічної продукції;
– удосконалення мотивування екологічних потреб потенційних покупців на екологічному ринку і т.п. (Запольський, Салюк, 2001, С.327–331).
В більш широкому розумінні екологічний маркетинг – це формування і розвиток ринку товарів і послуг екологічного призначення. Для сучасного етапу розвитку людства характерно створення масштабної екоіндустрії– спеціальної галузі, що виробляє прилади та обладнання для спостереження і знешкоджування шкідливих речовин і відходів, екологічно чисту тару і упаковку, екологічно чисту техніку і технології і т.п. Перший міжнародний екологічний ярмарок, в якому прийняли участь 64 країни світу, був проведений у 1990 р. у м. Ванкувері (Канада). Екобізнес поступово стає одним з шляхів вирішення екологічних проблем. За наявними відомостями, у світі щорічно виробляється продукції і послуг в галузі екології понад 200 млрд. дол. (Соколенко, 1999, С. 470).
5. Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП)
В Україні функціонує багаторівнева СУОП, функціональними ланками якої є відповідні структури державної законодавчої і виконавчої влади різних рівнів, управлінські структури підприємств і організацій, трудових колективів.
Залежно від спрямування вирішуваних завдань всі ланки СУОП можна розділити на дві групи:
· ланки, що забезпечують вирішення законодавчо-нормативних, науково-технічних, соціально-економічних та інших загальних питань охорони праці;
· ланки, до функціональних обов'язків яких входить забезпечення безпеки праці в умовах конкретних організацій, підприємств.
До першої групи належать органи державної законодавчої ініціативи та органи державного управління охороною праці:
– Верховна Рада України;
– Кабінет Міністрів України;
– Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України);
– міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади;
– Фонд соціального страхування від нещасних випадків і профзахворювань;
– місцева державна адміністрація, органи місцевого самоврядування.
Управлінські структури підприємств забезпечують в умовах конкретних виробництв реалізацію вимог законодавчих і нормативних актів про охорону праці з метою створення безпечних і нешкідливих умов праці, попередження виробничого травматизму і професійних захворювань, вирішують весь комплекс питань з охорони праці, пов'язаних з даним виробництвом. У своїй діяльності стосовно охорони праці управлінські структури підприємств взаємодіють з комісією з питань охорони праці підприємства (за наявності такої), з профспілками підприємства та уповноваженими трудових колективів.
Завдання Системи менеджменту охорони праці і промислової безпеки (СМОПіПБ)
Система менеджменту охорони праці і промислової безпеки створює основу для здійснення заходів з охорони праці і здоров'я на виробництві, що забезпечує підвищення їх ефективності й інтеграцію в загальну діяльність підприємства.
Системи менеджменту охорони праці і промислової безпеки базуються на стандартах, які чітко визначають процес досягнення безперервного поліпшення роботи з охорони праці і здоров'я, а також виконання вимог законодавства. СМОПіПБ відповідно до вимог OHSAS 18001 – це система менеджменту, що дозволяє оцінити виробничі небезпеки, ідентифікувати пов'язані з ними ризики і ефективно управляти ними. Унаслідок впровадження СМОПіПБ можливості виникнення аварійних ситуацій зводяться до мінімуму, знижуються виробничі ризики, забезпечується належний рівень охорони здоров'я персоналу і дотримання техніки безпеки на робочих місцях. Консалтингові компанії пропонують розробити, впровадити і сертифікувати СМОПіПБ за визнаною у всьому світі специфікацією ОHSAS 18001.
Сертифікація дозволяє:
• зменшити ризики;
• отримати конкурентну перевагу;
• діяти відповідно до вимог законодавства;
• підвищити ефективність роботи в цілому;
• полегшити процедуру контролю з боку державних органів;
• підвищити рівень задоволеності персоналу.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 967;