Праця як основа розвитку суспільства і фактор виробництва
Зміст лекційного курсу
Змістовий модуль І.
Праця як основа розвитку суспільства і фактор виробництва
Лекція 1– 2 год; самостійна робота – 6 год; індивідуальна – 0 год
Тема.Праця як об’єкт вивчення дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини». Трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства
Мета:ознайомитись із поняттям «праця». Розглянути характеристику населення України, засвоїти поняття трудові ресурси та трудовий потенціал суспільства. Вивчити фази відтворення трудових ресурсів.
План
1. Праця як об’єкт вивчення дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини».
2. Характеристика населення
3. Трудові ресурси:сутність і зміст
4. Трудовий потенціал населення с.р.
1. Праця як об’єкт вивчення дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини»
Праця – це складне і багатоаспектне явище, яке відіграє в житті суспільства і окремої людини особливо важливу роль, оскільки саме це поняття є невіддільним від людського життя.
Працю слід розглядати як свідому цілеспрямовану діяльність; докладання людиною розумових та фізичних зусиль для одержання корисного результату у задоволенні своїх матеріальних та духовних потреб; як процес перетворення природних ресурсів в цінності та блага; як вияв людської особистості.
Особливості праці як об’єкта дослідження і вивчення полягають у тому, що, по–перше, праця – це доцільна діяльність людей із створення благ і послуг, яка повинна бути ефективною, раціональною, економічно організованою, по–друге, вона є однією з основних умов життєдіяльності не тільки окремого індивіда, а й усього суспільства в цілому, фактором функціонування будь-якої організації (підприємства); по–третє, вона не може розглядатися як товар, оскільки товаром є не вона сама, а послуга праці, і, нарешті, в процесі праці формується система соціально-трудових відносин, що складають стрижень суспільних відносин на рівні народного господарства, регіону, фірми й окремих індивідів.
В умовах корінних змін у системі суспільних відносин найбільш істотні перетворення відбуваються в соціально-трудовій сфері, викликаючи закономірне в таких випадках протистояння основних суб’єктів цих відносин. Ймовірно, саме тому жодна зі сфер економічного життя нашої держави не критикується так жорстко, як соціально-трудові відносини. Оскільки праця – явище багатогранне, під час її класифікації застосовують різні ознаки (табл. 1.1.1).
Таблиця 1.1.1
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1041;