Інформаційна взаємодія як специфічна форма соціальної взаємодії

 

Російський науковець В. Афанасьєв уважає, що інформаційна взаємодія — специфічна форма соціальної взаємодії. Від того, наскільки ефективно та раціонально вона організована, багато в чому залежить прогрес суспільства. «Міра налагодженості, ефективності інформаційної взаємодії — важливий показник суспільного прогресу». В. Коган називає інформаційну взаємодію «однією з необхідних та фундаментальних передумов існування людини». Отже, масова комунікація включає в себе і зміст, й організацію інформаційної взаємодії.

Інформаційна взаємодія може мати цілеспрямований і нецілеспрямований характер. Цілеспрямована інформаційна взаємодія властива лише соціуму і цивілізації. Водночас цілеспрямована взаємодія має відкритий (управління) або латентний характер (інформаційний вплив: інформаційний пресинг, агресія, сугестія (навіювання).

Сукупність інформаційних процесів, інформаційних систем і масової свідомості утворює систему вищого порядку – інформаційний простір (сукупність суб’єктів інформаційної взаємодії, власне інформації, інформаційної інфраструктури й суспільних відносин). Інформаційний простір є системотворчим чинником життя суспільства і, відповідно, виконує наступні функції:

а) інтегративна;

б) геополітична;

в) комунікативна;

г) соціальна (трансформуються суспільні відносини);

д) актуалізації

Інформаційний простір має наступні властивості:

- динамічність (його елементна база складається і функціонує тільки у процесі);

- структурованість;

- універсальність (можливості реалізації у будь-якій сфері);

- фундаментальність.

У межах інформаційного простору особливу важливість набуває розрізнення між знаннями і інформацією. Знання в інформаційному просторі не розглядаються як щось непорушне, постійне. Основною ознакою такого знання в контексті інформаційного простору є контекстуальність, тобто залежність від ситуації.

Структура інформаційного простору:

Інформаційне поле – це сукупність зосереджених у певному просторово-часовому обсязі інформаційних ресурсів, що відірвані від об’єкта відображення, так і від суб’єкта сприйняття. (знання, що переміщується між реципієнтом і комунікатором).

Інформаційний потік – це сукупність знань, що переміщуються в інформаційному просторі по комунікації. До структури інформаційного потоку входять також сукупність баз, банків даних, технологій, телекомунікаційних систем.

Інформаційна система – організаційно впорядкована сукупність фахівців, інформаційних ресурсів та інформаційних технологій, що зреалізовують інформаційні процеси.

 








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1365;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.