А) до 13-ї години; б) після 13-ї години.
Основа цього способу полягає в наступному. Сонце свій уявний шлях навколо Землі здійснює протягом 24 годин, годинникова ж стрілка за цей час обходить весь циферблат двічі. Якщо опівдні, коли годинникова стрілка показує 13 годин, спрямувати її на сонце, то своїм кінцем вона покаже напрямок на південь; в наступному ж своєму русі вона буде весь час двічі випереджати сонце. Тому доводиться, як зазначалося раніше, ділити кут на циферблаті навпіл: якщо годинникова стрілка спрямована на сонце, бісектриса кута буде показувати напрямок, в якому світило повинно знаходитися опівдні, тобто напрямок на південь.
Очевидно, що до опівдня потрібно ділити ту дугу (кут) на циферблаті, яку годинникова стрілка повинна пройти до 13 годин, а після опівдня – ту дугу, яку вона пройшла після 13-ї години.Цей спосіб дає менш точні результати весною і особливо влітку; у червні помилка може досягати 25°. У південних широтах (наприклад, у Середній Азії) точність способу настільки знижується, особливо влітку, що його застосування стає недоцільним.Для підвищення точності способу можна застосувати удосконалений прийом (рис.13.):
а) годиннику придають не горизонтальне, а нахилене положення, під кутом 40-50° до горизонту (для широти 40-50°); у цьому разі годинник потрібно тримати великим і вказівним пальцями біля цифр 4 і 10, цифрою 1 від себе;
б) знайшовши на циферблаті середину дуги між годинниковою стрілкою і цифрою 1, прикладають до цієї точки сірник, тобто перпендикулярно до циферблата;
в) не змінюючи положення годинника, повертаються разом з ним стосовно до сонця так, щоб тінь від сірника проходила через центр циферблата.
У цей момент цифра 1 буде знаходитися у напрямку на південь.
Рис.13. Визначення сторін горизонту за сонцем
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 842;