Одноступенева класифікація цивільно-правових договорів.
Існуючі концепції класифікації цивільно-правових договорів за універсальними критеріями можна поділити на дві великі групи: одноступеневі і багатоступеневі класифікації цивільно-правових договорів, які відповідно передбачають їх одноразовий і багаторазовий поділ. Класифікації договорів, що передбачають багаторазовий поділ, будуються за економічним чи юридичним критерієм або у поєднанні того й іншого (комбінований економічно-юридичний критерій класифікації тощо).
Класифікацію договорів за їх юридичними наслідками (правовою метою) було використано в одному з варіантів при підготовці проекту нового ЦК України, в якому зазначалися найважливіші види договорів, що належали до тієї чи іншої групи залежно від їх юридичної мети (causae). Зокрема, договірні зобов'язання були розподілені на такі групи: 1) зобов'язання з оплатної реалізації майна (купівля-продаж, поставка, контрактація, міна-бартер); 2) зобов'язання з оплатної передачі майна в користування (майновий найм, оренда, лізинг, побутовий прокат, житлові зобов'язання); 3) зобов'язання щодо виконання робіт (підряд, будівельний підряд, підряд на виробництво проектних і розвідувальних робіт, побутовий підряд); 4) зобов'язання з надання послуг (перевезення, експедиція, доручення, зберігання, комісія, довічне утримання); 5) зобов'язання з безоплатної передачі майна у власність або користування (дарування, безоплатне користування майном). Окремо виділялися зобов'язання зі страхування, розрахункові та кредитні відносини, зобов'язання про сумісну діяльність.
Позитивна сторона зазначеного підходу при класифікації договорів полягає в тому, що вона дає можливість розташувати договірні конструкції в порядку, визначеному ЦК України. Водночас недоліком цієї класифікації є її незавершений характер, оскільки за окремою рубрикацією залишилися договори у сферах страхування, розрахунково-кредитних відносин, спільної діяльності та деякі інші.Необхідно звернути увагу й на інші вади такого підходу щодо поділу договорів. Зокрема, договори зі спільною правовою метою — перехід права власності на майно, а саме договори купівлі-продажу і дарування — виявилися за ознакою оплатності в різних класифікаційних групах.
У літературі справедливо зазначається, що труднощі у класифікації договорів та віднесенні їх до тієї чи іншої групи обумовлені ще й наявністю в них елементів різних договорів (змішані договори). До таких, наприклад, належать договори транспортної експедиції, оренди майна з його викупом, на виконання аудиторських робіт тощо. В остаточному варіанті ЦК України таке групування договорів не проводиться, хоч і зберігається науково обґрунтована і перевірена практикою застосування система розташування окремих договорів залежно від основного правового результату.
У цьому відношенні вигідно виділяється запропонована В. В. Луцем класифікація договорів, яка грунтується в цілому на єдиному класифікаційному критерії і складається з наступних шести груп цивільно-правових договірних зобов'язань залежно від їх правових наслідків (правової мети): 1) договори про передачу майна у власність, повне господарське відання або оперативне управління (купівля-продаж, поставка, контрактація, позика, міна, дарування, постачання енергетичних ресурсів тощо); 2) договори про передачу майна у тимчасове користування (майновий найм, оренда, житловий найм, побутовий найм, безоплатне користування майна, лізинг тощо); 3) договори про виконання робіт (побутовий підряд, підряд на капітальне будівництво, на виконання проектних і розвідувальних робіт, на виконання аудиторських робіт тощо); 4) договори про передачу результатів творчої діяльності (авторські, ліцензійні договори, договори про передачу науково-технічної продукції тощо); 5) договори про надання послуг (перевезення, страхування, доручення, комісія, схов, про посередницькі послуги, довірче управління, кредитний договір тощо); 6) договори про спільну діяльність (установчий договір, угоди про науково-технічне співробітництво тощо).
З метою формування системної класифікації договорів за єдиним універсальним юридичним критерієм О. О. Красавчиков запропонував як такий критерій спрямованість цивільно-правового зобов'язання. Згідно з цим він виділяв чотири групи зобов'язань: 1) спрямовані на передачу майна; 2) спрямовані на виконання робіт; 3) спрямовані на надання послуг; 4) спрямовані на передачу грошей.
Певною мірою зазначений підхід знайшов своє підтвердження в обгрунтованій доктриною класифікації, в якій виділяються три види господарських договорів: 1) договори оплатної передачі майна у власність — поставка, контрактація, банківська позика, постачання теплової та електричної енергії; 2) договори оплатної передачі майна у тимчасове користування — найом жилого приміщення; 3) договори про надання послуг — договори про виконання робіт (підряд на капітальне будівництво, договір на виконання проектних, науково-дослідних, конструкторських робіт); господарські договори про надання послуг (схов, експедиція, перевезення).
Аналіз наведеної класифікації свідчить, що в її основу покладено критерій мети договору. Однак результати такої класифікації не можна визнати вдалими, оскільки в рамках окремих груп зібрано різні за своєю сутністю договори. Зокрема, важко знайти спільну видову ознаку між договорами поставки і банківської позики, які віднесено до договорів про оплатну передачу майна у власність. У даному разі зазначений автор обґрунтовує свою позицію тим, що для цієї групи договорів характерна наявність грошового зобов'язання. З одного боку, це так, однак зобов'язання поставки має зустрічний характер, на відміну від виключно грошового характеру зобов'язання банківської позики. Наведене свідчить, що цьому автору також не вдалося повною мірою створити однорідні групи договірних типів залежно від єдиного критерію класифікації.
Невдалі спроби класифікації договорів за юридичним критерієм стали поштовхом для пошуку «комбінованого критерію», який би містив у собі як юридичні, так й економічні ознаки (О. С. Іоффе).
Комбінований економіко-юридичний критерій системи договорів ґрунтується на ідеї поєднання при поділі договорів як юридичної мети (перехід права власності, користування, надання послуг, виконання робіт), так і економічних чинників, зокрема у вигляді сфери поширення певних договорів (перевезення, кредити і розрахунки, страхування тощо).
Одним із перших у цивілістичній доктрині колишнього Радянського Союзу класифікацію договорів за економіко-юридичним критерієм запропонував О. С. Іоффе, який виділяв одинадцять видів зобов'язань, зокрема дев'ять груп договірних зобов'язань: 1) зобов'язання з оплатної реалізації майна (купівля-продаж, поставка, міна); 2) зобов'язання з оплатної передачі майна у користування (майновий найом); 3) зобов'язання з безоплатної передачі майна у власність або користування (дарування, позичка); 4) зобов'язання з виконання робіт (підряд); 5) зобов'язання з надання послуг (доручення, комісія, схов); 6) зобов'язання з перевезення; 7) зобов'язання щодо кредитів і розрахунків (позика тощо); 8) зобов'язання зі страхування; 9) зобов'язання із сумісної діяльності. Наведені вище групи договорів автор доповнює двома видами зобов'язань, пов'язаних з договорами: 10) зобов'язання, що виникають з односторонніх правомірних дій (публічна обіцянка винагороди, ведення чужих справ без доручення); 11) охоронні зобов'язання (зобов'язання, які виникають внаслідок заподіяння шкоди).
Багатоступенева класифікація цивільно-правових договорів.Безуспішність спроб класифікувати договори за єдиною підставою пояснюється різноманітністю особливостей договірних видів, що викликає значні труднощі їх об'єднання в окремі групи за єдиною підставою. У зв'язку з цим у літературі обґрунтовується доцільність проведення багатоступеневої класифікації договорів шляхом багаторазового поділу. При цьому на кожному новому рівні повинен бути обраний інший критерій, і договори мають відображати особливості попередніх. Така класифікація отримала назву «дихотомія».
Дихотомія являє собою «поділ навпіл» всієї сукупності договорів шляхом послідовного використання певної підстави (критерію). При цьому відбувається «...поділ поняття на дві групи, з яких одну характеризує наявність цієї підстави, а іншу — його відсутність. Подібний поділ може бути багаторазово застосовано щодо одного й того самого поняття за умови, що кожного разу застосовується інша підстава».
Дихотомія при класифікації договорів використовується досить тривалий час, що дало можливість вітчизняній доктрині сформулювати за її допомогою ще на початку XX ст. використовувану до цього часу класифікацію з дев'яти основних пар договорів.
По-перше, традиційною парою договорів вважається їх поділ на договори речові та консенсуальні (тобто договори, які вчиняються простою угодою). Д. І. Мейєр визнавав речовими такі договори, які «...вчиняються за допомогою віддачі речі одним контрагентом іншому... . Всі ці договори вважаються існуючими, якщо одна особа дійсно передала іншій річ, доставка якої становить предмет договору. Консенсуальні — це такі договори, які існують на підставі однієї угоди».Варто зазначити, що наведене розуміння речових договорів у сучасній літературі збігається із поняттям реальних договорів.
По-друге, залежно від форми укладення традиційно виділяли договори словесні, які вчиняються на словах (за сучасною термінологією йдеться про усні договори), і письмові, які вчиняються шляхом написання акта.
По-третє, залежно від ступеня нормативного регулювання договори могли бути самостійними і несамостійними. Самостійні — це зазначені в законодавстві і визначені ним; несамостійні — решта. Сам Д. І. Мейєр пропонував називати їх інакше: «Краще було б, однак називати перші договори іменними, а другі безіменними, тому що несамостійними договорами можна назвати лише такі, які не існують самі по собі, а становлять лише доповнення до інших договорів або які не становлять самостійних видів договору, а підходять під поняття інших самостійних договорів. Але ні тієї, ні іншої ознаки не містять так звані несамостійні договори, а вони лише згадані в законодавстві й не визначені. Тому і краще, видається, називати їх безіменними, а інші — іменними, подібно тому як у римському праві існує поділ договорів на contractus nominati і contractus innominati».
По-четверте, залежно від змісту предмета традиційно ділили договори майнові та особисті, залежно від того, чи становить предмет доставка майна чи інша дія, виконання того, що називається особистою послугою.
Наведені вище чотири пари договорів, обґрунтовані одним із перших Д. І. Мейєром, було доповнено іншими дихотомічними парами, виявленими в роботах вчених-цивілістів наступних поколінь (йдеться, перше за все, про Г. Ф. Шершеневича і К. П. Победоносцева).
Зокрема, Г. Ф. Шершеневич виділяв договори: односторонні та двосторонні; обгрунтовані та абстрактні; головні й додаткові. Односторонніми він вважав такі договори, які «створюють одне лише відношення, з якого виявляється для одного контрагента лише право, для іншого — лише обов'язок... . В двосторонніх договорах, суворо кажучи, два відношення, з яких кожне має свого активного і пасивного суб'єкта, але ці відносини тісно зростаються в одне і не можуть бути довільно роз'єднуваними».
Поділ договорів на обґрунтовані та абстрактні ґрунтувався на тезі щодо характеру залежності обов'язків контрагентів від підстави договору. «Із смислу всіх подібних (обґрунтованих) договорів виявляється, що обов'язки контрагентів стоять в залежності від підстави договору. На противагу таким обґрунтованим договорам можливі договори, які безпосередньо не пов'язані зі своєю підставою, коли контрагенти зобов'язуються, не вказуючи взагалі на підставу».
Поділ договорів на головні та додаткові Г. Ф. Шершеневич проводив за критерієм ступеня їх впливу на правовідносини, тобто залежно від того, «... чи становлять вони сутність відношення, чи тільки ускладнення його, яке може бути усунено без порушення самого відношення».
Зазначений автор виділяв ще два самостійних види договорів, які, однак виходили за межі принципу дихотомії, — попередній договір і договір на користь третіх осіб.
У цьому зв'язку привертає увагу класифікація, запропонована К. П. Побєдоносцевим, який виділяв договори: 1) які встановлюють взаємне зобов'язання, і такі, що встановлюють одностороннє зобов'язання (за термінологією Г. Ф. Шершеневича, це відповідно двосторонні та односторонні договори); 2) взаємно інтересні й безоплатні або дарчі; 3) засновані виключно на ризику і договори, в яких ризик не входить до юридичного змісту договору.
Не можна оминути блискуче сформульовані К. П. Побєдоносцевим основні положення практичної значимості зазначеного поділу договорів.
У взаємних зобов'язаннях завжди є взаємність дії, взаємність виконання. Якщо ці взаємні дії тісно пов'язані одна з одною, то одна знаходиться в залежності від іншої, і якщо одна сторона порушить зобов'язання, то й інша може адекватно вчинити — відмовити у виконанні свого обов'язку. Наприклад, якщо при запродажі будинку (за сучасною термінологією, йдеться про попередній договір купівлі-продажу) продавець ще не отримав гроші, він може відмовитися від вчинення договору продажу.
В односторонньому зобов'язанні немає такого тісного зв'язку між позитивними діями обох сторін. Наприклад, за договором поклажі зберігач, який прийняв річ на зберігання, зобов'язаний повернути її, навіть якщо поніс витрати на її утримання та очікував на винагороду від іншої сторони. Зберігач не може утримувати річ, тому що не може вказати на невиконання з іншої сторони зобов'язання, прийнятого за договором. Проте він може утримати річ у своїх руках, однак не в силу договору, а у вигляді забезпечення за позов про винагороду, яку зобов'язаний пред'явити окремо.
Поділ договорів на інтересні й безоплатні ґрунтується на видимій меті договора, яка передбачається сторонами. Якщо в договорі видно, що при укладенні кожна сторона мала свою вигоду, матеріальну чи грошову, договір буде взаємно інтересним; якщо видима вигода на одній стороні, а з іншої сторони не видно вигоди чи винагороди або видно лише намір доставити вигоду лише протилежній стороні, такий договір буде безоплатним, або дарчим. Безоплатними є дарування, безоплатна довіреність, поклажа, позика без відсотків, у яких видима вигода вся знаходиться на одній стороні.
Практичне значення цього поділу виявляється при невиконанні й виконанні договору. При встановленні підстав нарахування неустойки зобов'язаної особи або неналежності його у виконанні зобов'язання очевидним є те, що особа, яка безоплатно (даром) зобов'язалася, має право на більше вибачення, ніж особа, дія якої винагорджується за договором. Це важливо для вирішення питання про винагороду. Це виявляється на прикладі становища дарувальника, коли він після вчинення дарчого запису маєтку, який залишився ще непереданим, поніс з власної вини певні збитки або зменшення доходу, а з іншого боку, коли йдеться про становище управителя маєтком, коли з його вини маєток неналежно управляється.
З неменшою переконливістю зазначений автор обґрунтовує поділ договорів на ризикові (вони грунтуються виключно на ризику) і неризикові (комутативні), в останніх ризик не входить до юридичного змісту договору. Варто зазначити, що подібна класифікація збереглася і використовується в сучасній доктрині, однак інколи їх по-різному називають: алеаторні та комутативні або ризикові та мінові. У даному разі загалом йдеться про односторонні або двосторонні оплатні договори, мета яких полягає в отриманні вигоди, збагачення обома сторонами чи однією стороною виключно.
Наведені вище способи класифікації договорів, хоч і в доповненому вигляді, але в цілому зберегли свій первинний вигляд і сприйняті сучасною доктриною цивільного права.
Поширена в сучасній цивілістиці багатоступенева класифікація передбачає об'єднання договорів у певні групи і відображення на кожному наступному рівні особливостей попередніх.
На першому рівні, залежно від спрямованості правового результату, всі договори поділені на чотири групи, які спрямовані на: 1) передачу майна; 2) виконання робіт; 3) надання послуг; 4) заснування різноманітних утворень.
Зокрема, під договорами, пов'язаними із заснуванням різноманітних утворень переважно розуміють установчі договори. З приводу цієї групи договорів у літературі звертається увага на їх особливу значимість при створенні підприємницьких товариств.
На другому рівні першу групу договорів залежно від підстави передачі майна поділено на договори про оплатну та безоплатну передачу майна. Другу групу договорів залежно від того, на кому лежить ризик випадкового неотримання результату, поділяють на договори, де такий ризик несе підрядник, і договори, де ризик несе замовник. Третю групу договорів другого рівня поділяють на договори оплатні та безоплатні, а до четвертої групи входять договори залежно від цілей об'єднання — договори про створення юридичної особи і договори про сумісну діяльність.
Третій рівень поділу має лише перша група договорів: залежно від обсягу переданих прав виділяють договори з оплатної передачі майна у власність, господарське відання або оперативне управління; оплатної передачі майна у користування; безоплатної передачі майна у власність, господарське відання або оперативне управління; передачі майна в безоплатне користування.
Останню за часом і досить вдалу спробу усунути існуючі недоліки класифікації зроблено Ю. В. Романцем, який запропонував розрізняти договори, направлені на: 1) передачу майна у власність; 2) в користування; 3) на виконання робіт (надання послуг); 4) на надання відстрочки; 5) на заміну осіб у зобов'язанні; 6) на досягнення спільної мети і 7) договори страхової направленості.
Водночас навіть ця класифікація не охоплює всіх видів договорів. При цьому зазначимо, що цього непросто досягнути в силу відкритого переліку реально існуючих видів договорів і постійної видозміни так званих непоіменованих (тобто, прямо не передбачених законом) договорів.
Законодавство і наука цивільного права проводять кілька специфічних класифікацій договорів за різними критеріями, згідно з якими вони поділяються на: 1) договори майнового і немайнового змісту; 2) договори вільні та обов'язкові для укладення; 3) договори, доступні всім учасникам цивільного обороту і доступні лише певній категорії учасників; 4) договори вільні у виробленні змісту і договори приєднання; 5) основні і попередні договори; 6) «чисті», змішані й комплексні договори; 7) договори типові й нетипові; 8) договори поіменовані (у законі) і безіменні (договори особливого роду, sui generis).
Паралельною до ЦК виявилася кодифікація договірного права в рамках Господарського кодексу (ГК) України. Зокрема, в розділі IV ГК поміщено загальні положення про господарські зобов'язання (глава 19) і господарські договори (глава 20). Поняття «господарський договір» вживається й у статтях 10 та 11 Господарського процесуального кодексу (ГПК) України, де йдеться про врегулювання розбіжностей (спорів), що виникають при укладанні, зміні або розірванні господарських договорів. У зв'язку з цим у літературі цілком слушно звертається увага на те, що «ні в ГК, ні в ГПК не дається визначення господарського договору, як і немає одностайності у визначенні цього поняття в літературі з господарського права», виданій в Україні за останні роки.
Автори першого науково-практичного коментаря Господарського кодексу України господарський договір визначають як «засноване на угоді сторін і зафіксоване у встановленій законом формі зобов'язальне правовідношення між суб'єктами господарювання та негосподарюючими суб'єктами — юридичними особами, змістом якого є взаємні права і обов'язки сторін у сфері господарювання».
При цьому звертається увага на можливість регулювання подібним договором як відносин юридично рівних сторін, так і відносин субординації між сторонами, які знаходяться в юридично нерівному становищі. В останньому випадку йдеться, зокрема про господарські зв'язки, які формуються між юридичними особами та органами управління щодо руху товару.
Аналіз наведених положень свідчить, що в останньому випадку поняття «господарський договір» позначає адміністративний акт, названий терміном «договір». Зазначений висновок обумовлений тим, що подібна «домовленість» виникла за відсутності вільного розсуду сторін, які перебувають в юридично нерівному становищі, предмет яких не охоплюється поняттям договірного зобов'язання.
Варто зазначити, що в літературі та деяких актах уніфікації правил про міжнародні договори використовується поняття «комерційний договір», що не завжди співпадає з поняттям «господарський договір». Зокрема, у коментарях до Принципів міжнародних комерційних договорів, розроблених у рамках Міжнародного інституту уніфікації приватного права (УНІДРУА), зазначається, що концепція «комерційні договори» (на відміну від «споживчого договору») повинна розумітися якомога ширше з тим, щоб включати в себе не лише підприємницькі угоди на поставку або обмін товарами чи послугами, а й інші типи економічних угод, таких як інвестиційні або концесійні угоди, договори про надання професійних послуг тощо.
Крім понять «господарський» і «комерційний» договори, в навчальній літературі з цивільного та підприємницького права вживається поняття «підприємницький» договір.
У зв'язку з цим В. В. Луць справедливо вважає, що цією категорією об'єднується вужче, порівняно з господарським або комерційним, коло договорів, бо суб'єктами підприємницьких договорів є фізичні або юридичні особи—підприємці, а підприємницькою вважається лише така господарська діяльність, яка має за мету одержання прибутку.
Норми про окремі види господарських договорів кодифіковані у главах ЗО—38 розділу VI ГК «Особливості правового регулювання в окремих галузях господарювання». В них йдеться про договори у сфері торгово-комерційної діяльності, поставку, контрактацію, енергопостачання, оренду і продаж цілісних майнових комплексів (підприємств), агентські відносини у господарському обороті, будівельний підряд, перевезення вантажів, страхування, аудит, факторинг, комерційну концесію та деякі інші договори, що застосовуються в господарській діяльності.
У літературі неодноразово звертається увага на існуючі суперечності норм ЦК і ГК у регулюванні системи та умов договорів.
Існуючі в ЦК і ГК відмінності норм щодо укладення та виконання окремих видів договорів не втратили актуальності в правозастосовчій практиці і не завжди можуть бути вирішені шляхом визнання норм ГК спеціальними щодо відповідних норм як загальних.
За предметом регулювання однорідну групу становлять договори у сфері сімейних правовідносин, які умовно можна назвати «сімейні» договори. За цим критерієм «сімейні» договори можуть бути поділені на особисті немайнові та майнові договори.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 СК України подружжя можуть укладати між собою будь-які договори, які не заборонені законом щодо спільного і роздільного майна.
У літературі поділ цих договорів зазвичай проводять на дві групи. По-перше, це можуть бути звичайні цивільно-правові договори (купівля-продаж, міна, дарування тощо), для укладення яких подружній статус їх учасників значення не має. У даному разі на подружжя поширюються загальні правила, які рівною мірою діють і щодо будь-яких інших осіб, які вчиняють угоду. Другу групу становлять договори, для яких наявність подружнього статусу учасників є необхідним. Зазвичай ці договори передбачені сімейним законодавством, але до цієї групи можуть бути включені й угоди, передбачені нормами ЦК (наприклад, договір довічного утримання за участі подружжя).
І. В. Жилінкова поділяє майнові договори подружжя на три групи: 1) договори подружжя щодо їх майна; 2) договори подружжя про надання взаємного утримання; 3) договори про утримання дітей.
Усі ці договори мають приватноправовий характер і можуть визнаватися цивільними договорами sui generis, незважаючи на те, що значна частина їх знаходиться за межами безпосереднього регулювання нормами ЦК України.
Перспективи розвитку класифікації цивільно-правових договорів. Незважаючи на значну кількість наукових класифікацій цивільно-правових договорів, проблема їх систематизації залишається невирішеною з двох підстав.
Прийнятною насамперед може вважатися класифікація договорів, елементи якої були б максимально дрібними, які співпадають із конкретними договірними видами або хоча б наближені до них. Крім того, класифікація не повинна перетворюватися на простий перелік договірних типів, згрупованих між собою за тими чи іншими різними ознаками.
Найближчими до виконання поставлених вище завдань можна вважати класифікації, виконані за критерієм мети або направленості договору. Саме така класифікація договорів знайшла відображення в ЦК України, в актах цивільної кодифікації багатьох інших правопорядків сучасності (Росія, Нідерланди тощо).
Водночас і згадані вище кодифікації не повною мірою відповідають існуючій у правозастосовній практиці системі цивільно-правових договорів.
Зазвичай існуючі в доктрині та законі класифікації без належних підстав залишають поза увагою питання щодо тенденцій формування дрібніших класифікацій у рамках окремих типів договорів.
Договори про надання фінансових послуг. Серед дрібних (неуніверсальних) класифікацій слід виділити групу договорів про надання фінансових послуг як найбільш динамічного підтипу договорів про надання послуг.
Договір про надання фінансових послуг знайшов своє відображення в нормах цілої низки законодавчих актів, у яких закріплено також особливості окремих видів із зазначеної групи (підтипу) договорів про надання послуг. У вітчизняній доктрині договір про надання фінансових послуг розглядається як «довірчий (фідуціарний) правочин, згідно з яким послугонадавач (фінансова установа або у випадках, встановлених законом, інший суб'єкт господарювання) надає за попереднім замовленням замовника (клієнта) фінансову послугу на оплатних і професійних засадах. Послуга, що надається систематично або з наміром її постійного вчинення з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів, вважається вчиненою на професійних засадах».
Специфіка договору про надання послуг визначається переважно предметом та об'єктом зазначеного договору.Предмет договору про надання фінансових послуг становить здійснення відповідних фінансових операцій, а об'єкт — фінансові активи, з якими особи здійснюють фінансові операції (грошові кошти, цінні папери тощо).Суб'єктами договору про надання фінансових послуг можуть бути особи (юридичні й фізичні), які вступають у договірні взаємовідносини з приводу надання зазначеної послуги.
Класифікація договорів про надання фінансових послуг у літературі проводиться за різними критеріями, серед яких виділяють поділ зазначених зобов'язань за їх характером, суб'єктами і предметом, а також за моментом придбання фінансових активів.
Залежно від характеру послуг окремі види договорів про надання фінансових послуг поділяють на три групи: 1) договори про надання фінансових послуг юридичного характеру (факторинг, банківська гарантія, комісія щодо фінансових активів тощо); 2) договори про надання фактичних фінансових послуг (зберігання фінансових активів); 3) договори про надання юридичних і фактичних фінансових послуг (довірче управління фінансовими активами, агентські послуги щодо фінансових активів тощо).
За суб'єктами надання фінансові послуги поділяють на банківські та небанківські (парабанківські) фінансові послуги. В свою чергу, видами небанківських фінансових послуг виступають страхові послуги, фінансові послуги кредитних спілок, лізингових компаній, установ недержавного пенсійного забезпечення, довірчих товариств, інших суб'єктів господарювання.
Підсумовуючи аналіз наведених вище класифікацій, слід зазначити, що поділ послуг за суб'єктним складом, предметом фінансових послуг тощо не повною мірою відображає визначальні особливості й родові спільні риси фінансових та інших послуг. На нашу думку, існуючу в дійсності систему фінансових послуг і всіх послуг у цілому, найбільш адекватно здатна відобразити класифікація за характером послуг та юридичними наслідками діяльності, яку і покладено в основу при проведенні характеристики окремих видів фінансових послуг за цим дисертаційним дослідженням.
Наведене є підґрунтям для висновку про те, що залежно від характеру послуг система договорів про надання фінансових послуг складається з чотирьох таких груп: 1) зобов'язання з надання юридичних послуг (факторинг, банківська гарантія, комісія щодо фінансових активів тощо); 2) зобов'язання з надання фактичних послуг (зберігання фінансових активів); 3) зобов'язання з надання юридичних і фактичних послуг (довірче управління фінансовими активами, агентські послуги щодо фінансових активів тощо); 4) зобов'язання з надання фінансових та інших грошово-кредитних послуг.
За юридичними наслідками діяльності різновидами договорів про надання фінансових послуг виступають такі три групи: 1) договори про надання основних (базових) банківських послуг; 2) договори про надання фондових та інших інвестиційних послуг; 3) договори про надання страхових послуг.
Проведеним аналізом не вичерпуються проблеми класифікації договорів у цілому. Значне коло пов'язаних із цим питань знаходиться за межами традиційних типів договорів. У зв'язку з цим особливої актуальності набувають проблеми припустимості й місця цілої низки нетипових або нетрадиційних груп договорів, серед яких необхідно виділити ризикові (алеаторні) договори, фідуціарні договори, непоіменовані (sui generis) договори, підготовчі договори (попередні, протоколи про наміри), немайнові (зокрема організаційного змісту) договори, змішані та комплексні договори тощо.
Ризикові (алеаторні) договори. З прийняттям ЦК України істотно розширено коло як врегульованих ним договорів, так і непоіменованих правочинів, які залишилися поза межами прямого регулювання ЦК та належать до певної, поіменованої ЦК групи договорів. У зв'язку з цим виникла необхідність проведення дихотомічного поділу в рамках одної певної групи. Йдеться про поділ оплатних договорів на «мінові» (комутативні) та «ризикові» (алеаторні).
Комутативними, або міновими, договорами називаються зазвичай оплатні договори, в момент укладення яких відомі обсяг, рівень і характер взаємних зобов'язань, конкретно визначено, що саме і яка із сторін «віддає» та «отримує» взамін, тобто відомі взаємні надання. Оплатний договір є міновим, якщо вже в момент його укладення кожна із сторін має можливість оцінити свій інтерес (вигоду), заради якого вона вступає в угоду... .
Ризиковими (алеаторними) договорами зазвичай називають пра-вочини, на момент укладення яких неможливо визначити загальний обсяг або можливість існування зустрічного надання.
Специфіка ризикового договору полягає в тому, що «за метою і наміром сторони кінцевий результат договору, матеріальна цінність його поставлені в залежність від події зовсім невідомої, або випадкової, або лише ймовірної, так що при укладенні його повністю невідомо, яка сторона в кінцевому результаті виграє, отримає вигоду».
Іншими словами, в алеаторному договорі невідомі точний рівень, обсяг та характер взаємних зобов'язань або невідомо, яка зі сторін матиме право, а яка — обов'язок, оскільки це поставлено в залежність від події або іншої обставини, про настання яких сторонам при укладенні угоди нічого невідомо. Отже, на відміну від суто еквівалентного характеру оплатних, «мінових» договорів, мета «ризикових» договорів поставлена в залежність від випадку, що робить їх кінцевий результат чи загальний розмір імовірним для обох чи однієї зі сторін подібних правочинів.
Аномальний характер ризикових (алеаторних) договорів обумовлює доцільність визначення їх поняття та місця в системі цивільно-правових договорів.
До цієї групи договорів зазвичай відносять договори страхування, рентного типу (рента і довічне утримання), гри та парі, про створення науково-технічного результату, окремі види біржових правочинів.
Специфіка алеаторних ігрових правочинів полягає в тому, що і при іграх, і при парі залежно від настання або ненастання встановленої обставини виграє одна сторона, а програє інша. При цьому невідомо, яка із сторін виявиться в тій чи іншій позиції.
Подібні договори мали місце й раніше, частину з них становили договори страхування і лотерея, яка проводилася за участю держави. В новому ЦК України лише окремі із зазначених правочинів знайшли своє закріплення у відповідних главах ЦК. Ціла низка традиційних договорів ігрового ризику (гра та парі, розіграш) не знайшла свого відображення в ЦК, що, ймовірно, можна розглядати як наслідок традиційно негативного ставлення держави до подібних правочинів, проведення яких вважається припустимим за умови спеціального дозволу з боку держави (за участю ліцензованого організатора гри).
Зазначений підхід законодавця видається невиправданим і таким, що ускладнює розуміння правового режиму зазначених правочинів. Адже загальне правило полягає в тому, що правочини з гри та парі визнаються обставинами, з якими не може бути пов'язане виникнення прав та обов'язків у сторін. Виняток становлять лотереї, тоталізатори та інші ігри, які проводяться державою та комунальними утвореннями або за їх дозволом. Для таких випадків встановлено досить ефективний захист інтересів учасників гри — тих, хто протистоїть організаторам гри.
Інше важливе питання стосовно гри та парі пов'язане з припустимістю інших видів подібних аномальних зобов'язань, які зазвичай не можуть бути укладені, якщо інше не випливає з правових звичаїв. Водночас подібний підхід створює істотні проблеми при кваліфікації й застосуванні окремих непоіменованих алеаторних зобов'язань. У цьому контексті актуальним є питання щодо правової природи і виконання зобов'язань азартного ризику (договори гри та парі, лотереї, грошового розіграшу, правочини «на різницю»).
Наведене свідчить про доцільність нормативного врегулювання правочинів з гри та парі на рівні ЦК України шляхом внесення до нього норм, які закріплять поняття, види та особливості правового режиму зобов'язань із гри та парі.
Фідуціарні договори. В доктрині виділяють в особливу групу довірчі, або фідуціарні, правочини (лат. fiducia — «довіра»), зокрема фідуціарні договори (договір про довірчу власність, інші договірні форми управління майном тощо). У зв'язку з цим у дихотомічній класифікації фідуціарним правочинам протиставляють нефідуціарні правочини.
Фідуціарні правочини ґрунтуються на особливих, особисто-довірчих відносинах сторін. Фідуціарність цих правочинів нерідко вбачають у тому, що втрата такого характеру взаємовідносин сторін дає можливість будь-якій з них в односторонньому порядку відмовитися від виконання правочину (наприклад, у договорі доручення як повірений, так і довіритель вправі в будь-який час відмовитися від його виконання без зазначення мотивів).
З приводу сутності фідуціарних правочинів у літературі обгрунтовано й інший підхід (І. Венедіктова, Р. Майданик. — С. Сліпченко), який ґрунтується на розумінні фідуціарності як діяльності фідуціарія (тобто довіреної особи) виключно або переважно в чужому інтересі, що полягає не стільки в особисто-довірливому характері відносин, як «...в специфічному способі здійснення права власності та ...особливому обов'язку діяти таким чином, як діяв би сам довіритель».
У зв'язку з цим Р. А. Майданик небезпідставно розглядає фі-дуціарниий правочин (на прикладі договору управління майном) «...особливим правочином, якому притаманні: висока ступінь довіри та особливе значення особистості його учасників, що знайшло відображення у предметі договору, наданні управителеві надмірних повноважень, встановленні з метою недопущення безпідставного збагачення обов'язку здійснення необхідних дій виключно у чужому інтересі — вигодонабувача та (або) установника, а також у підвищених вимогах до відповідальності управителя та підставах припинення договору у зв'язку з втратою довіри».
Зазначений автор обґрунтовує висновок про те, що «...тривалий, пролонгований характер зазначених фідуціарних відносин (тобто з управління майном) зумовив специфіку предмета цього правочину, яка полягає у здійсненні управителем від свого імені не однієї або кількох юридичних чи фактичних дій, а невизначеної їх кількості. Управління майном є специфічним способом здійснення права власності у чужому інтересі, що полягає у зобов'язанні управителя діяти в інтересах вигодонабувача та (або) установника. Під діями в інтересах вигодонабувача або установника слід розуміти вчинені з належною дбайливістю дії, що не суперечать закону і мають своєю метою зберігання та примноження вартості переданого в управління майна, здійснені без невиправданого ризику можливих втрат так, як вчинив би на місці управителя сам установник за аналогічних обставин».
Розуміння фідуціарності як діяльності в чужому інтересі найадекватніше відображає реальні оснуючі моделі фідуціарних правочинів, що знаходить підтвердження в доктринах більшості європейських країн (зокрема, Німеччини, Франції, Швейцарії, Нідерландів тощо).
У літературі висловлюються думки про те, що подібні правочини є досить рідкісними і тому не характерними для майнового обороту. З наведеним твердженням можна погодитися лише в частині незначної сфери поширення фідуціарних правочинів у вітчизняному праві за сучасних умов. Однак це не свідчить про недоцільність подібної класифікації в силу наявності в них значного потенціалу. Фідуціарні правочини у вітчизняному праві перебувають на етапі удосконалення існуючих і створення нових правових форм подібних правочинів; зазначені тенденції однозначно виявляються як у нор-мотворчій діяльності, так і в правозастосовній практиці.
Додаткові договори. Інший поділ договорів Грунтується на виділенні договорів основних і додаткових. Додаткові договори є право-чинами, які виникають із приводу заснованих на угоді сторін способів забезпечення зобов'язань.
У власному розумінні способами забезпечення виконання зобов'язання в літературі називають лише спеціальні забезпечувальні засоби, визначаючи їх як заходи, що мають не всеохоплюючий, а спеціальний, додатковий характер і застосовуються не до всіх, а лише до тих зобов'язань, для яких вони спеціально встановлюються законом або угодою сторін.
Забезпечення виконання зобов'язання, яке здійснюється шляхом встановлення спеціальних способів, стимулює боржника до належної поведінки, гарантує виконання ним основного зобов'язання з урахуванням інтересів кредитора. Ці способи спрямовані на упередження або зменшення обсягу негативних наслідків, які можуть настати у разі порушення зобов'язання. Вони полягають у покладенні на боржника додаткових майнових обтяжень (неустойка, завдаток) у резервуванні майна, за рахунок якого можливо забезпечити майнові інтереси кредитора (застава), у залученні до виконання зобов'язання поряд із боржником третіх осіб (порука, гарантія). Деякі з них мають характер санкцій.
У літературі звертається також увага на те, що в усіх наведених випадках йдеться про правові засоби, що надають кредиторові додатковий кредит — особистий або реальний.
Забезпечувальний характер всіх способів забезпечення виконання зобов'язань та їх взаємозв'язок з основним зобов'язаням означає, що угоди про їх встановлення повинні мати місце до факту невиконання (неналежного виконання) основного зобов'язання. В іншому випадку вони або трансформуються в угоди про відступне, про новацію зобов'язання, про покладання виконання на третю особу, або набувають характеру прихованих угод з усіма пов'язаними з цим наслідками. Наприклад, договір застави, укладений після факту невиконання основного зобов'язання, буде нічим іншим, як відступним, а договір поруки, укладений після факту невиконання основного зобов'язання, — покладанням виконання даного зобов'язання на третю особу.
Деякі науковці небезпідставно звертають увагу на сутність забезпечення виконання зобов'язання, яка полягає в можливості встановлювати окрему загальну санкцію за невиконання або неналежне виконання зобов'язання — відшкодування збитків — також і додаткову санкцію за ці самі порушення — неустойку. В цих випадках відсутній додатковий кредит (як особистий, так і реальний), а має місце передбачення, що боржник, пов'язаний із загрозою певної майнової невигоди, буде намагатися виконати зобов'язання належним чином.
Отже, способи забезпечення виконання можна визначити як спеціальні заходи майнового характеру, які спонукають (примушують) сторони до належного виконання зобов'язань, застосовуються до порушення (неналежного виконання) забезпечуваних зобов'язань (лише до зобов'язань, для яких вони прямо передбачені в законі або встановлені угодою сторін).
Особливість відмежування зазначених договорів полягає в тому, що доля кожного з договорів, віднесених до другої групи, похідна від долі одного з тих, які віднесені до першої групи. З іншого боку, основні договори незалежні, визнання додаткового договору недійсним жодним чином не впливає на юридичну силу основного договору. Найпоширенішим різновидом додаткових договорів є ті, які виникають із приводу наведених у ЦК чотирьох заснованих на угоді сторін способів забезпечення зобов'язань — неустойки, поруки, застави і завдатку. Інші два поіменованих у ЦК способи за-безпеченя зобов'язань залишаються за межами наведеного поділу. Зобов'язання, що становлять банківську гарантію, породжуються одностороннім правочином. З приводу такого способу, як утримання, небезпідставно вважається, що він взагалі виникає не з право-чину, а із спеціального передбаченого законом юридичного складу, який включає наявність боргу і знаходження в кредитора речі, яка підлягає передачі боржнику або за його вказівкою — третій особі.
Незважаючи на похідність від основного договору, додатковому договору притаманна відносна самостійність, яка, зокрема, виявляється в тому, що він визнається укладеним із моменту, коли сторони досягнуть згоди з істотних його умов. З відносної самостійності додаткового договору випливає відсутність необхідності надати йому особливої форми. У цьому зв'язку М. І. Брагінський справедливо зазначає, що істотні умови додаткового договору можуть бути включені до тексту основного. Проте навіть і при такому варіанті йдеться про два договори.
Попередні (підготовчі) договори не знайшли належного доктри-нального вирішення і нормативного закріплення питання стосовно поняття, правової природи і системи попередніх договорів та інших подібних правочинів (протоколи про наміри тощо).
Протилежністю попереднього договору виступає основний договір, який в літературі інколи називають остаточним (В. В. Меркулов). Подібна пара договорів виділяється за критерієм юридичної спрямованості породжуваних цими правочинами зобов'язаннями.
Основний договір безпосередньо породжує права та обов'язки сторін, повязані з переміщенням матеріальних благ: передачею майна, виконанням робіт, наданням послуг тощо. Попередній договір — це угода сторін про укладення основного договору в майбутньому.
Наприклад, договір купівлі-продажу квартири є основним договором. Цей договір містить обов'язки щодо вчинення у визначені строки зустрічних надань — квартири в обмін на її грошовий еквівалент. Договір про купівлю-продаж квартири в майбутньому є попереднім договором, оскільки його зміст становлять не безпосередньо перехід права власності на квартиру та отримання за неї грошей, а обов'язок укласти в майбутньому договір купівлі-продажу цієї квартири згідно з погодженими сторонами умовами.
Іншим прикладом попереднього договору є договір про організацію перевезень. Зміст цього договору становить не безпосереднє переміщення вантажу в просторі та отримання за це грошей, а укладення в майбутньому окремих договорів на перевезення згідно з погодженим сторонами графіком.
Змішані та комплексні договори. В літературі досить тривалий час чиертається увага на існування складних за своїм змістом та характером договорів, серед яких важливу роль відіграють змішані та комп-нексні договори. Раніше зазначалося, що «змішаним вважається договір, в якому поєднуються елементи різних договорів, який слугує підставою виникнення єдиного зобов'язання, поєднує риси договорів різного виду».
Прикладом змішаного договору є агентський договір стосовно вчинення двох видів юридичних дій — придбання агентом в інтересах довірителя пакету акцій від власного імені, а також управління цими цінними паперами (здійснення прав акціонера) від імені довірителя. В першому випадку йдеться про комісійні відносини, в другому — довірена особа виступає представником.
Іншим прикладом змішаного договору можна вважати договір купівлі-продажу, в якому покупець замість сплати купівельної ціни приймає на себе обов'язок виконати певну роботу.
У зв'язку з цим А. О. Собчак слушно зазначав, що в останньому випадку «виникле відношення можна розділити на два самостійні зобов'язання (купівлі-продажу і підряду) лише чисто теоретично. В дійсності ж виникає єдине зобов'язання змішаного характеру».
Поряд із «чисто» цивільно-правовими існують договори, які певною мірою застосовуються за межами галузі цивільного права і «містять набір прав і обов'язків, що в сукупності становлять породжене правочином правовідношення» комплексного характеру.
А. О. Собчак комплексними договорами визнавав «договори, які породжують два або більше різних зобов'язань, які мають єдину господарську мету і групуються навколо одного з них, яке є основним».
Комплексність цих договорів автор пов'язував із поєднанням у них організаційних та майнових відносин. Необхідність координації цих зобов'язань, їх пристосування до досягнення єдиної господарської мети викликає до життя організаційні відносини. Поєднання організаційних та майнових відносин А. О. Собчак вважав відмітною рисою комплексного договору, яка зумовлювала багатогалузевий характер регулювання зазначених відносин.
До комплексних договорів зазначений автор відносив договір підряду на капітальне будівництво, в рамках якого, крім зобов'язання з виконання підрядних робіт, виникає низка суміжних зобов'язань (із надання замовником різних послуг підряднику, з оренди будівель, зберігання будівельних матеріалів і конструкцій, надання транспорту для перевезення працівників тощо).
Наведене вище розуміння сутності комплексного договору, як і приклад такого договору (на капітальне будівництво) видається недостатньо вдалим. Зазначений договір не створює різногалузевих елементів, крім цивільно-правових. Згадані А. О. Собчаком організаційні відносини охоплюються цивільно-правовими зобов'язаннями з надання послуг (охорона, зберігання тощо) і не підпадають під сферу регулювання, власне, адміністративно-правових відносин, пов'язаних з організацією процесу капітального будівництва (надання ліцензій, інших дозволів на ведення такої діяльності чи володіння земельною ділянкою під будівництво об'єкту тощо).
Водночас заслуговує на увагу аналіз міжгалузевого та міжвидового характеру комплексного договору. Міжгалузевий характер виявляється в необхідності поєднання адміністративно-правового та цивільно-правового регулювання відносин, які виникають, міжвидовий —- в одночасному виникненні комплексу зобов'язань, що вимагає застосування законодавства про відповідні види зобов'язань.
Комплексні договори взаємно пов'язані зі змішаними договорами. Змішаний договір може розглядатися як необхідна проміжна стадія в процесі виникнення нових видів договорів, не має якостей самостійного цивільно-правового інституту і спеціальних норм, присвячених його регламентації.
Комплексний договір є продуктом (результатом) розвитку змішаного договору в новий інститут цивільного права, а тому має спеціальні норми (як цивільно-правові, так і адміністративно-правові), присвячені його регламентації.
Припустимість зазначених договорів зумовлена закріпленим сучасним законодавством принципом субсидіарного застосування цивільно-правових норм до відносин, які побудовані на рівності їх учасників і знаходяться за межами цивільного права як галузі права.
ЦК України (ст. 9) передбачає, що до сімейних, трудових відносин і відносин з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища, що представляють товарно-грошові та інші, побудовані на рівності учасників майнові відносини, а також пов'язані з майновими немайнові відносини, цивільне законодавство застосовується у випадках, коли ці відносини не регулюються нідповідними галузями права (сімейного, трудового тощо).
Крім того, ЦК України (ч. 2 ст. 1) містить положення, згідно з яким до майнових відносин, що ґрунтуються на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї стороні іншій, у тому числі до податкових та інших бюджетних відносин, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
При цьому необхідно звернути увагу на неприпустимість включення до системи цивільно-правових договорів так званих різногалузевих договорів. У силу нецивільно-правового характеру регульованих ними відносин зазначені договори не входять до сфери цивільного права, незважаючи на те, що подібні договори можуть регулюватися окремими положеннями цивільного законодавства у прямо визначених законом випадках за умови, що вони прямо не регулюються іншими, ніж цивільне право, галузями.
У цьому контексті заслуговує на увагу і вимагає детального аналізу обгрунтована представниками фінансового права двочленна класифікація договорів між суб'єктами фінансово-правових відносин. Договірні відносини у фінансовому праві пропонується поділяти на дві групи. Перша група договорів — це фінансово-правові договори, які поєднують у собі елементи цивільно-правових принципів побудови відносин і одночасно досить детально врегульовані фінансовими нормами. До таких договірних відносин, зокрема належать: відносини із зворотного повернення бюджетного фінансування з інвестиційного податкового кредиту і надання цільових податкових пільг. Сторони цих правовідносин юридично нерівні, що виявляється в їх різній правоздатності. Одна сторона реалізує компетенцію, а інша — правоздатність юридичної особи. У результаті цього договірним відносинам завжди передує управлінське рішення про надання відповідному суб'єкту бюджетного або податкового кредиту. І, нарешті, подібний «договір» фактично є роз'ясненням до закону або управлінського рішення, де свобода розсуду суб'єктів дуже мала.
ГТо-суті, в цьому випадку термін «договір» перетворюється на юридичну фікцію, оскільки від, власне, договору залишається лише його назва; характер правовідносин і зміст договору віддзеркалює відносини юридичної нерівності, для яких нехарактерне і непотрібне узгодження воль сторін, що робить недоцільним говорити про договір у зазначених вище фінансово-правових відносинах.
Друга група договорів розглядається як «безпосередньо цивільно-правові договори, «вплетені» в тканину фінансових правовідносин». До такого роду договірних відносин відносять договори поруки і застави, які використовуються як спосіб забезпечення виконання зобов'язання платником податку зі сплати податку. Зокрема, договори поруки, про розстрочення і відстрочення суми податкового зобов'язання передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» від 2001 року.
У зв'язку з цим К. Тотьєв небезпідставно вважає, що між платником податку і поручителем створюються приватноправові відносини, які відрізняються лише предметом поруки (виконання податкового обов'язку). Цивільно-правовий характер зазначених відносин дозволяє без будь-яких застережень застосовувати до них норми ЦК України, зокрема щодо поруки.
При цьому вважається, що в разі прямої відсилки норм фінансового законодавства до цивільного правового регулювання зазначені відносини мають вважатися цивільно-правовими за участі уповноважених державних органів. І тому договори, які укладаються суб'єктами фінансових правовідносин, регулювання яких здійснюється нормами цивільного законодавства, повною мірою належать до предмета цивільного права.
Іншими словами, в цьому випадку йдеться про своєрідну аналогію застосування цивільного права до фінансових відносин. Подібна тенденція видається неприпустимою і такою, що «розмиває» предмет і метод цивільного права в силу відсутності в арсеналі фінансового права адекватних конструкцій, подібних до розробленої приватним правом конструкції договору.
Наведене свідчить про припустимість застосування конструкції договору за умови збереження між учасниками правовідносин юридичної рівності з питань його укладення і виконання, що, однак, не виключає можливості одночасної присутності публічно-правових елементів, які певною мірою обтяжують здійснення приватного права та не допускають перетворення цих відносин на відносини юридичної нерівності.
Прикладами подібного проникнення публічного права в цивільно-правові відносини є договори концесії, угоди про розподіл продукції, специфіка яких полягає в участі державних органів або органів місцевого самоврядування як суб'єктів приватного права з обмеженнями публічно-правового характеру, встановленими відповідними нормативно-правовими актами.
Водночас не є договорами передбачені законодавством різного роду «публічно-приватні угоди між державним органом і суб'єктом господарювання з приводу здійснення першим ...публічно-правової функції».
Інший приклад подібних «угод» міститься в Законі України «Про нафту і газ», яким передбачено можливість укладання угоди між спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади (з одного боку) та заявником на отримання спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами (з іншого) про зобов'язання сторін і порядок регулювання відносин між ними в процесі користування конкретною ділянкою надр (статті 1, 10, 11, 5, 7, 20, 22, 23, 26-28 тощо).
До подібного роду «угод» необхідно віднести також «...переддоговірні домовленості між потенційним концесієдавцем з потенційним концесіонером щодо з'ясування волевиявлення кожного з них..., які стосуються умов отримання різного роду відомостей про об'єкт концесії та про потенційних партнерів».
Зазначені попередні угоди потенційних сторін відносин концесії не можна вважати, власне, угодою, оскільки остання «не створює договірне правовідношення, а лише має на меті його встановлення для реалізації стратегії економічного розвитку, окресленої в угоді». За своєю юридичною природою подібні «угоди» мають визнаватися суто публічно-правовим актом адміністративно-процесуального характеру, і тому застосування в подібних випадках терміна «угода» є зайвим, що не сприяє адекватному відображенню публічно-правового характеру відносин, які регулюються подібними немов би договірними конструкціями.
Договори немайнового змісту. Актуальним є питання щодо правової природи договорів немайнового змісту, у тому числі право-чинів з організаційним змістом. Цивільні кодифікації більшості країн цивільного права прямо не передбачають, однак і не забороняють можливості укладення подібного роду договорів немайнового змісту.
Питання щодо припустимості немайнового характеру дій як предмета договірного зобов'язання є предметом наукових дискусій.
Переважна більшість вчених обґрунтовує виключно майновий характер зобов'язань, оскільки останні оформлюють процес товарообігу і тому мають належати до групи майнових правовідносин.
Інша позиція передбачає визнання припустимими існування зобов'язань немайнового характеру в силу відсутності заборон і можливість існування подібних зобов'язань. Подібні зобов'язання доцільно вважати припустимими, оскшьки їх предмет становлять правомірні дії, і тому вони відповідають всім вимогам щодо умов дійсності зобов'язання.
Непоіменовані договори (sui generis). Однозначного вирішення не має питання щодо договорів, прямо не передбачених законом (непоіменовані договори). Зазвичай закон обмежується зазначенням можливості для сторін зобов'язання укладати договори, хоч і не передбачені законом, але які не суперечать загальним засадам (тобто принципам) цивільного законодавства.
Непоіменовані договори протистоять поіменованим договорам, тобто таким, які прямо передбачені законом. Зазначена класифікація існує з часів Стародавнього Риму, законодавство якого передбачало поділ договорів на contractus nominati і contractus innominati. При цьому непоіменовані договори існують у вигляді різного роду нетипових договірних конструкцій, які отримали в літературі назву змішаних, комплексних, інтегрованих тощо договорів.
Зокрема, змішані договори не відносяться до жодної з визначених законом груп договорів, оскільки такі угоди містять елементи кількох визначених у законі видів договорів (наприклад, агентський договір містить елементи двох договорів — доручення та комісії).
Підсумовуючи проведений аналіз класифікації договорів, можна констатувати, що систему цивільно-правових договорів становлять їх типи, види та підвиди.
Під типом цивільно-правового договору слід розуміти класифікацію договорів за такою сукупністю ознак, які виражають найбільш загальні та істотні риси цього типу. Такими ознаками необхідно вважати направленість результату цивільно-правового договору та його юридичну мету.
Види договорів являють собою певні групи договорів, які поряд із загальними рисами, притаманними тому чи іншому типу, одночасно мають й власні (видові) риси, які не суперечать віднесенню певного виду договору до однорідного типу. Так, видами договорів, направлених на передачу майна у власність, виступають договори купівлі-продажу, дарування, ренти тощо.
Підвидом договорів виступають договори, які відрізняються особливостями, що не мають істотного значення для визначення правової природи договору в цілому. Наприклад, підвидами купівлі-продажу є роздрібна купівля-продаж, поставка тощо.
Існуючу систему цивільно-правових договорів найадекватніше відображає класифікація за направленістю правової мети, яка може мати характер майнового або немайнового інтересу.
За цим критерієм систему цивільно-правових договорів становлять чотирнадцять груп договорів: 1) договори, направлені на передачу майна у власність; 2) договори, направлені на передачу майна в користування; 3) договори, направлені на виконання робіт (надання послуг); 4) договори, направлені на надання відстрочки (розстрочки); 5) договори, направлені на заміну осіб у зобов'язанні; 6) договори, направлені на досягнення спільної мети; 7) ризикові (алеаторні) договори (у тому числі рентного, страхового та ігрового ризику); 8) фідуціарні договори; 9) договори немайнового змісту (організаційні договори тощо); 10) підготовчі договори (попередні договори, протоколи намірів тощо); 11) додаткові договори (зокрема, з приводу заснованих на угоді сторін способів забезпечення зобов'язань); 12) «сімейні» договори; 13) непоіменовані договори (договори особливого роду, sui generis); 14) змішані (нетипові), комплексні, інтегровані договори.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1732;