Український класифікатор нормативних документів (УКНД) ДК 004–2003
Лекція № 4
Тема 4.Стандартизація та нормування стану повітряного середовища
План
1. Стандарти з якості атмосферного повітря
2. Стандарти з методів і методик визначання з забруднюючих речовин у повітрі
3 Стандартизація захисту населення і довкілля від викидів двигунів транспортних засобів
4. Екологічні нормативи якості навколишнього середовища
5. Метрологічне забезпечення контролювання забруднення атмосфери
ВИКЛАД ТЕМИ
Стандарти з якості атмосферного повітря
Система стандартів розглядається згідно з УКНД і каталогами нормативних документів, в яких всі стандарти розподілені на групи і підгрупи за ієрархічною трирівневою ознакою. Ця система стандартів встановлює терміни, характеристики і настанови щодо вимірювання якості повітря, розроблює правила і вимоги щодо якості повітря, розглядає якість повітря взагалі, атмосферу довкілля, повітря всередині приміщення, атмосферу робочої зони, викиди стаціонарних джерел і викиди двигунів транспортних засобів.
Український класифікатор нормативних документів (УКНД) ДК 004–2003
Код Назва
13 Довкілля. Захист довкілля та здоров'я людини. Безпека
13.020 Захист довкілля
13.030 Відходи
13.040 Якість повітря
13.040.01 Якість повітря взагалі
13.040.20 Атмосфера довкілля
13.040.30 Атмосфера робочої зони
13.040.35 Чисті приміщення та пов'язані з ними контрольовані
умови довкілля
13.040.40 Викиди стаціонарних джерел
13.040.50 Викиди двигунів транспортних засобів
13.040.99 Інші стандарти стосовно якості повітря
Якість атмосфери – це сукупність властивостей атмосфери, по визначенню ступеню впливу фізичних, хімічних та біологічних факторів на людей, рослинний і тваринний світ, а також на матеріали, конструкції і довкілля в цілому. Атмосферне повітря лише умовно можна вважати невичерпним природним ресурсом. Річ у тім, що повітря необхідне тільки певної якості, а під впливом антропогенної діяльності хімічний склад та, фізичні властивості повітря дедалі погіршуються. На Землі вже практично не залишилося місця, де б повітря зберегло свої початкові чистоту та якість, а в деяких промислових зонах стан атмосфери вже просто загрозливий для навколишнього середовища.
Забруднення атмосфери відбувається, як природним так й антропогенним шляхами. Природне забруднення атмосфери відбувається за рахунок надходження до неї вулканічного газу, природного пилу, спорів грибів, різних мікроорганізмів, пилок рослин тощо. Антропогенне забруднення атмосфери – це наслідок не продуманої виробничої діяльності людини. Взагалі, забрудненістю атмосфери називають несприятливі зміни стану атмосферного повітря, цілком або частково зумовлені діяльністю людини, ін. Шкідливі речовини, що потрапляють в атмосферу від промислових і сільськогосподарських підприємств, енергетичних установок, транспортних засобів, розчиняються у повітрі та переносяться рухомими потоками повітря на великі відстані. Розсіювання забруднень призводить до зниження концентрації шкідливих речовин у зонах їх викиду та до одночасного збільшення площ із забрудненим повітрям.
Найбільшими джерелами забруднення атмосферного повітря с крупні промислові підприємства, особливо металургійні, хімічні і нафтохімічні, будівельних матеріалів, електростанції, котельні, тобто ті галузі економіки, де використовується величезна кількість палива. Значні обсяги забруднюючих речовин надходять у атмосферне повітря і від діяльності транспортних засобів.
Якість атмосфери регламентується за стандартами в яких розглядаються показники якості атмосферного повітря за станом забруднення, правила контролю якості повітря населених пунктів, та ін.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1458;