В С Т У П.
ЛЕКЦІЯ
З навчальної дисципліни
«Цивільне та сімейне право»
на тему:
«ПРАВО НА ЗАХИСТ ЯК СУБ'ЄКТИВНЕ ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО»
(2 год.)
П Л А Н.
1.Поняття і зміст суб'єктивного права на захист.
2. Способи захисту цивільних прав.
3. Система державних та громадських органів, що здійснюють захист цивільних прав організацій і громадян.
Література та нормативні акти:
1. Конституція України (ст.ст.3, 27,55,56).
2. Цивільний кодекс України (ст.ст. 15-23).
3. Гражданский кодекс Украины (научно-практический комментарий). –Харьков: ООО “Одиссей”, 1999. - 846 с.
4. Грибанов В.П. Пределы осуществления и защиты гражданских прав.– М.: "Российское право", 1992.- 208с.
5. Захист цивільних прав у суді: Посібник / Укладачі: В.В.Комаров, В.А.Бігун, П.І. Радченко; За ред. В.В.Комарова. – Харків: Основа, 1995. – 256с.
6. Малеина М.Н. Защита личных неимущественных прав советских граждан. - М.: “Знание”, 1991. – 128 с.
7. Ромовская З.В. Защита в советском семейном праве. – Львов: Вища шк. Изд-во при Львовском университете, 1985. – 180с.
8. Свердлык Г.А., Страунинг Э.Л. Понятие и юридическая природа самозащиты гражданских прав // Государство и право. – 1998. - №5. – С.17-24.
9. Шевченко Я.Н., Кучеренко И.Н., Мусияка В.Л., Штефан М.И. Охрана прав и интересов личности (гражданско-правовой аспект). – Киев: Наук. думка, 1992. – 200 с.
10. Эрделевский А.М. Самозащита гражданских прав // Юридический мир. – 1998. - №8. – С.45-47.
11. Антонюк О.І. Заходи самозахисту цивільних прав та інтересів // Підприємництво, господарство і право. – 2003. - №6. – С.23-27.
В С Т У П.
Конституція України заклала принципово нові підвалини для розвитку і зміцнення суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави, в якій відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Тому проблемі захисту суб'єктивних прав надається велике значення в цивільному праві. Значна увага питанням цивільно-правового захисту приділяється й у процесі реформування цивільного законодавства. Так, на відміну від ЦК 1964 р. новий Цивільний кодекс України містить окрему главу, у якій об’єднані положення з ключових питань цивільно-правового захисту, а саме щодо підстав виникнення права особи на цивільно-правовий захист, об’єктів, суб’єктів і способів цивільно-правового захисту. Певних змін порівняно з ЦК 1964 р. зазнав перелік способів цивільно-правового захисту, був дещо деталізований зміст певних способів (наприклад, способів відшкодування майнової шкоди). Новелою у механізмі цивільно-правового захисту стала досить широка можливість особи захищатися власними силами без звернення до юрисдикційних органів, тобто можливість самозахисту (ст.19 ЦК України). Слід звернути увагу на те, що серед суб’єктів захисту у ЦК України вказаний Президент України. Це положення ґрунтується на положеннях Конституції України щодо функцій та повноважень Президента України. Новий Цивільний кодекс України вказує серед суб’єктів захисту нотаріуса та передбачає яким чином він здійснює захист прав та інтересів суб’єктів цивільних правовідносин.
З огляду на те, що інститут цивільно-правового захисту є важливою гарантією непорушності на створення належних умов здійснення цивільних прав та задоволення законних інтересів суб’єктів правовідносин, а також на значні зімни, що відбулися у механізмі цивільно-правового захисту у напрямку підвищення його ефективності, вивчення нормативної бази та дослідження проблемних питань щодо цивільно-правового захисту посідає важливе місце у підготовці правознавців.
Слід погодитися з Р.Б.Шишкою, який зазначив, що право на захист є центральною ланкою будь-якого права, по якій можна судити про його реальність та зміст. Без захисту будь-яке право не має сенсу.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 509;