Суть, особливості та форми міжнародної регіональної економічної інтеграції
В різних джерелах наводяться наступні визначення міжнародної економічної інтеграції (МЕІ):
- це об'єктивний, усвідомлений і керований процес зближення, взаємопристосування та зрощування національних господарських систем, що володіють потенціалом саморегулювання й саморозвитку. В його основі лежить економічний інтерес суб'єктів, що самостійно функціонують та міжнародний поділ праці;
- це процес зближення, переплетення, адаптації національних господарств світового співтовариства;
- взаємопристосування національних економік, включення їх в єдиний відтворювальний процес в інтернаціональних масштабах;
- процес економічної взаємодії країн, який приводить до зближення господарських механізмів, який приймає форму міждержавних угод й узгоджено регульований міждержавними органами;
- вищий рівень розвитку МЕВ, який характеризується сплетінням економік різних країн, проведенням узгодженої державної політики як у взаємних відносинах, так і у відносинах з третіми країнами.
Сучасні особливості процесів МЕІ:
- динамізм у розвитку;
- нерівномірність (за регіонами, рівнем розвитку);
- розвиток поряд з дезінтеграцією;
- глобальний субрегіоналізм (дія на глобальному рівні, але поділ регіональних об'єднань на субрегіони);
- формування реальних умов розвитку світової економічної інтеграції.
Розрізняють наступні форми міжнародної економічної інтеграції (табл. 13.1): зона преференційної торгівлі; зона вільної торгівлі; митний союз; спільний ринок; економічний союз; політичний союз.
Зона преференційної торгівлі (preferential trade area) - встановлення нижчих торгівельних бар'єрів у відносинах з членами об'єднання, ніж у співробітництві з третіми країнами.
Зона вільної торгівлі (free trade area) – повне скасування внутрішніх митних тарифів між країнами інтеграційного об’єднання зі збереженням національних митних тарифів щодо третіх країн.
Митний союз (customs union) – повне скасування внутрішніх митних тарифів між країнами інтеграційного об’єднання і встановлення спільного зовнішнього тарифу стосовно інших країн.
Спільний ринок (common market) – встановлення вільного руху капіталу та робочої сили.
Економічний союз (economic union) – вільний рух факторів і результатів виробництва доповнюється гармонізацією внутрішньої та зовнішньої економічної політики.
Політичний союз (political union) - передача національними урядами більшої частини своїх функцій у відносинах з третіми країнами наддержавним органам.
Таблиця 13.1.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1048;