Суть та класифікація інструментів зовнішньоторгової політики
Зовнішньоторгова політика держави — це система загальнодержавних заходів, спрямованих на оптимізацію торговельного та платіжного балансів країни. Головні напрямки зовнішньоторгової політики держави:
– протекціонізм — державна політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом використання інструментів тарифного і нетарифного регулювання;
– фритредерство — політика вільної торгівлі та обмеження втручання держави в зовнішньоторговельну діяльність.
Державне регулювання міжнародної торгівлі здійснюється на різних рівнях: одностороннє; двостороннє; багатостороннє.
Одностороннє регулювання полягає у застосуванні методів впливу урядами країн в односторонньому порядку без погодження або консультацій з торговими партнерами. Такі заходи використовуються здебільшого при загостренні політичних відносин.
При двосторонньому регулюванні заходи торгової політики попередньо узгоджуються країнами - торговими партнерами. Кожна із сторін попереджує свого торгового партнера про прийняття будь-яких заходів, які, як правило, не вносять суттєвих змін у торгові відносини, а лише сприяють їм.
Багатостороннє регулювання передбачає погодження і регулювання торгової політики багатосторонніми угодами.
Економічні інструменти зовнішньоторгової політики методи поділяються на тарифні та нетарифні. Класифікація інструментів торгової політики представлена у таблиці 6.1.
Таблиця 6.1
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 651;