Класифікація електричних схем

Електрична схема — це креслення, на якому за допомогою умовних графічних і буквено-цифрових позначень зображено електроустановку або її частину. Крім електричних, застосовують кінематичні, гідравлічні, пневматичні та інші схеми. Складову частину схеми, яка виконує певну функцію у виробі і не може бути поділена на частини, котрі мають самостійне функціональне призначення, називають елементом. Елементом є, наприклад, резистор, трансформатор тощо. Сукупність елементів, що являють собою конструкцію (наприклад, плата, механізм), називають пристроєм. Сукупність елементів, які виконують у виробі певну функцію і не об’єднані в єдину конструкцію, називають функціональною групою. Приклади функціональних груп: фільтр у випрямлячах змінного струму, підсилювач низької частоти в радіоприймачі. Електроустановки складаються з кількох частин. Щоб наочно показати склад і взаємодію основних частин електроустановки, складають структурну схему.

У проектах автоматизації сільськогосподарського виробництва використовують такі електричні схеми: структурні, функціональні, принципові, з’єднань, підключень та ін.

Визначення типу та сфери застосування схем автоматизації показано в таблиці 1.1.

В конструкторській документації схеми автоматизації кодуються буквами і цифрами в залежності від виду і типу схеми. Коди видів і типів схем автоматизації показано в таблиці 1.2.

Схеми автоматизації мають загальні терміни і поняття щодо схем (Додаток до ГОСТ 2.701-76).

Таблиця 1.1

Характеристики типів схем

Тип схеми Визначення типу Сфера застосування
1. Структурна схема Визначає основні функціональні частини виробу, їх призначення і взаємозв'язок Розробляються при проектуванні виробів (установок) на стадіях, що є попередніми відносно розробки схем інших типів, використовуються для загального ознайомлення з виробом (установкою)
2.Функціональна схема Визначає основні процеси, що протікають в окремих функціональних колах виробу (установки) чи у виробі (установці) в цілому Використовуються для вивчення принципів роботи виробів (установок), а також при їх налагодженні, контролі і ремонті
3. Принципова (повна) схема Визначає повний склад елементів і зв'язків між ними, і, як правило, дає детальне уявлення про принципи роботи виробу (установки) Служать основою для розробки конструкторської документації, наприклад схем з'єднань (монтажних). Використовуються для вивчення принципів роботи виробів (установок), а також при їх налагодженні, контролі і ремонті

 

4. Схема з'єднань (монтажна) Показує з'єднання складових частин виробу (установки) і визначає проводи, джгути, кабелі, якими здійснюються ці з'єднання, а також місця їх приєднання і вводу Використовуються при розробці конструкторської документації, і насамперед креслень, які визначають прокладання і способи кріплення проводів, джгутів, кабелів у виробі (установці), а також для здійснення приєднань і при контролі, експлуатації і ремонті виробів (установок).
5. Схема підключення Показує зовнішні електричні зв'язки між вимірювальними пристроями і засобами отримання первинної інформації, з одного боку, щитами і пультами автоматизації — з іншого Використовується при розробці конструкторської документації, а також для здійснення підключень виробів і при їх експлуатації.
6. Загальна схема Визначає складові частини комплексу і з'єднання їх між собою на місці експлуатації Використовується при ознайомленні з комплексами, а також при їх контролі і експлуатації. За необхідності загальна схема може розроблятися на збиральну одиницю
7. Схема розташування Визначає відносне розташування складових частин виробу (установки), а за необхідності, також проводів, двигунів, кабелів, трубопроводів тощо. Використовується при розробці конструкторської документації, а також при експлуатації і ремонті виробів (установок)

Елемент схеми – складова частина схеми, яка виконує певну функцію у виробі і не може бути розділена на частини, які мають самостійне функціональне призначення (резистор, трансформатор, насос-розподільник, муфта та ін.).

Таблиця 1.2 Коди видів і типів схем автоматизації

Вид схеми Шифр Тип схеми Шифр
Електрична Е 1. Структурна
Гідравлічна Г 2. Функціональна
Пневматична П 3. Принципова (повна)
Кінематична К 4. З'єднань (монтажна)
Оптична Л 5. Підключення
Вакуумна В 6. Загальна
Газова Х 7. Розташування
Автоматизації А 8. Інші
Комбінована С 9. Об'єднана

Пристрій – сукупність елементів, що являє собою єдину конструкцію (блок, шафа, механізм). Пристрій може не мати у виробі певного функціонального призначення.

Функціональна група – сукупність елементів, що виконують у виробі певну функцію і не об'єднані в єдину конструкцію.

Функціональна частина – елемент, пристрій, функціональна група .

Функціональне коло – лінія, канал, тракт певного значення (канал звуку, тракт ПВЧ та ін. )

Лінія взаємозв'язку – відрізок лінії, що вказує на наявність зв’язку між функціональними частинами виробу.

Установка – умовне найменування об’єкта в енергетичних спорудах, на який випускається схема, наприклад головні (силові) кола.

 








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 4907;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.