Опис методик.

Для дослідження інтересів старшокласників використовувалась методика «Карта iнтересiв». Для дослідження мотивів вибору майбутньої професії використовувалась методика «Методика вивчення мотивів вибору професії».

1) Методика «Карта інтересів» – розроблена Б. О. Федоришиним (Профконсультационная работа со старшокласниками. Под. ред. Б. А. Федоришина. – К.: Рад. шк.., 1980.) і модернізована к.п.н., проф.. М. С. Янцуром.)

Мета застосування методики:виявити професійні інтереси старшокласників, рівень розвитку професійних інтересів та бажаних сфер діяльності.

Завдання:на основі отриманих даних зробити висновок про професійні інтереси старшокласників.

Дається наступна інструкція: «Ти маєш можливість продовжити навчання або влаштуватись на цікаву роботу. Для того, щоб допомогти тобі вибрати професію, пропонуємо перелік питань. Подумай перед тим, як вiдповiсти на кожне питання, постарайся дати як можна більш точну вiдповiдь. Якщо ти не раз переконувався, що любиш або тобі дуже подобається те, про що запитується, то у «Бланку вiдповiдей» у графі під тим же номером, що i номер питання, постав два плюси («++»); якщо просто подобається (любиш) – один плюс («+»); якщо не знаєш, сумніваєшся – нуль («0»); якщо не подобається (не любиш) – мінус («-»); якщо дуже не подобається – два мінуси («--»). Вiдповiдай на кожний пункт, не пропускай жодного питання. При читанні питань довгих пауз робити не потрібно.

Матеріал:бланки з запитаннями та кулькові ручки.

Обробка результатів: Після того, як учні дали відповідь на запитання, я заповнюю дешифратор, який накладається на початок «Бланку відповідей» безпосередньо до цифр. Необхідно підрахувати кiлькiсть «+» i «-» у кожній колонці. Нуль не береться до уваги. У «Бланку вiдповiдей» знизу дві порожні графи, в одній із них ставиться сума «+», в другій «–». Закінчивши підрахунок отримані результати підставляють у «Дешифратор», тобто тi сфери дiяльностi, інтерес до яких вивчався.

При набраних балах в межах:

· 10 – 12 – інтереси розвинуті на високому рівні,

· при 7 – 9 балах – середньому рівні,

· при 4 – 6 балах – на низькому рівні,

· а при балах в межах 0 – 3 інтереси взагалі відсутні до цієї діяльності.

Широкими вважаються інтереси, якщо в 7 і більше сферах діяльності набрано більше 4-х балів, середніми за широтою інтереси вважаються тоді, коли в 4 – 6 сферах відмічається більше 4-х балів, і вузькими – коли інтереси проявляються тільки до 1 – 3 сфер діяльності.

Після роботи з «Дешифратором» маємо записати позитивне ставлення до сфер дiяльностi, які набрали найбільшу кiлькiсть «+» та негативне ставлення, якi набрали найбільшу кiлькiсть «-» .

Hа основі отриманих кiлькiсних (плюсів i мiнусiв) даних робиться висновок про те, наскільки сильно, тобто на якому рівні і наскільки широко, проявляється інтерес до певних сфер трудової дiяльностi. Як сильно він проявляється на різних рівнях оволодіння ними. Потрібно визначити також тi сфери, ставлення до котрих має негативне емоційне забарвлення.

2) «Методика вивчення мотивів вибору професії» –запропонована Б. О. Федоришиним.

Мета застосування методики:вивчення мотивів вибору професії.

Завдання:визначити, які домінуючи мотиви керують старшокласниками при виборі професії та на основі отриманих даних зробити висновок.

Дається наступна інструкція:Нижче наведені твердження, які характеризують будь-яку професію. Прочитай твердження та оціни, якою мірою кожне із поданих нижче тверджень вплинуло на твій вибір професії, за наступною шкалою: «5» – дуже сильно вплинуло; «4» – сильно вплинуло; «3» – посередньо вплинуло, «2» – слабо вплинуло, «1» – ніяк не вплинуло.

Матеріал:бланки з запитаннями та кулькові ручки.

Обробка результатів: Виявлення внутрішньо індивідуально та соціально значимих та зовнішніх позитивних та негативних мотивів вибору професії проводиться за допомогою Ключа до методики, у якому вказані номера тверджень. Для цього необхiдно з бланку вiдповiдей перенести у вiдповiднi колонки бланку ключа всі бали.

Таким чином, ми визначаємо спiвпадання тверджень старшокласників вiдповiдним мотивам працi. Далi необхiдно пiдрахувати кiлькiсть балів у кожнiй iз чотирьох колонок «Ключа» i записати їх суму в нижнiй горизонтальній графi. Максимальна сума балів вказує на переважаючу мотивацію.









Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 1557;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.