Особливості монополістичної конкуренції
Тема 6. Ринок монополістичної конкуренції
1. Особливості монополістичної конкуренції.
2. Рівновага фірми у короткостроковому періоді.
3. Рівновага фірми у довгостроковому періоді.
4. Нецінова конкуренція.
5. Монополістична конкуренція та її ефективність.
Особливості монополістичної конкуренції
В реальному житті умови, притаманні досконалій конкуренції та монополії, в ідеальному вигляді не існують. Монополію та досконалу конкуренцію можна розглядати як протилежні риси, реальні ж ринкові структури займають місце між ними, поєднуючи в собі окремі риси і монополії, і досконалої конкуренції.
Основи теорії монополістичної конкуренції розробили в своїх працях англійський економіст Дж. Робінсон і американський вчений Е.Чемберлін.
Монополістична конкуренція передбачає взаємне сполучення двох моделей ринку - досконалої конкуренції і чистої монополії.
Характерні риси монополістичної конкуренції:
1. Товар кожної фірми є недосконалим замінником товару, що реалізується іншими фірмами.
Продукт кожного продавця має виключні якості або характеристики, які надають йому переваги над іншими конкурентами. Ознакою монополістичної конкуренції є диференціація товару, яка означає, що продукт кожної фірми не є стандартизованим. Диференціація може бути як за дійсно якісними ознаками, так і за розбіжностями в рекламі, іміджі фірми, що дозволяє продавцю мати певну міру монопольної влади над своїм товаром.
Форми диференціації товару:
· Фізичні чи якісні параметри;
· Послуги та умови, пов’язані з реалізацією товару;
· Доступність та розміщення.
2. На ринку існує відносно велика кількість продавців, кожен з яких задовольняє невелику частку ринкового попиту. При монополістичній конкуренції частка кожного з виробників коливається від 1% до 10% продажу на ринку.
3. Продавці при визначенні цін на свої товари або при визначенні обсягів продажу не враховують реакцію своїх конкурентів.
Малоймовірно, щоб якийсь конкурент поніс збитки або втратив значну частку ринку при зменшенні продажної ціни будь-якою фірмою, оскільки він має унікальний товар, на який є досить сталий попит.
4. На ринку є умови для вільного входження. При монополістичній конкуренції вигідна кон’юнктура може приваблювати нових виробників, але вхід на ринок нових фірм більш складний, ніж за умов досконалої конкуренції, оскільки треба мати відповідний розмір капіталу, ноу-хау та певний термін для визнання покупцями товарів нових торгових марок та послуг.
Не дивлячись на те, що товар кожної фірми на ринку монополістичної конкуренції є унікальним, між ними існує достатня схожість, щоб групувати продавців у великі об’єднання, що схожі на галузь.
Галузь являє собою сферу виробництва товарів та послуг, які входять до певної товарної групи.
Товарна група являє собою декілька подібних, але не ідентичних товарів, що задовольняють одну й ту ж потребу. В кожній товарній групі продавців можна розглядати як конкуруючі фірми в межах галузі. Прикладом однієї товарної групи є прохолоджувальні напої, а іншої - будівельні матеріали.
В кожній товарній групі продавців можна розглядати як конкуруючі фірми в межах галузі. Прикладом однієї товарної групи є прохолоджувальні напої, а іншої - будівельні матеріали.
Існують певні проблеми у точному визначенні товарних груп відповідних галузей (наприклад, взуттєва галузь включає всі види взуття, в тому числі чоловіче, жіноче, дитяче, спортивне, домашнє та ін.). При визначенні галузі необхідно спиратись на аналіз перехресної еластичності попиту на товари конкуруючих фірм. У галузі з монополістичною конкуренцією перехресна еластичність попиту повинна бути позитивною і мати відносно великі значення. Це означає, що товари конкурентних фірм є близькими замінниками. Якщо фірма певної галузі значно підніме ціну на свою продукцію, то вона повинна очікувати значної втрати обсягу продажу на користь конкурентів.
Продукт кожного продавця має виключні якості або характеристики, які надають йому переваги над іншими конкурентами.
Дата добавления: 2015-09-21; просмотров: 522;