Історія Польщі. золотий еквівалент. Обмін старих злотих на нові був проведений таким чином, що населення втратило 2/3 своїх заощаджень
золотий еквівалент. Обмін старих злотих на нові був проведений таким чином, що населення втратило 2/3 своїх заощаджень. Цього виявилося замало, і в 1951 р. уряд оголосив обов'язкову передплату облігацій Національної позики розвитку сил Польщі. У сумі ці заходи дали до бюджету величезну суму - 4,6 млрд. злотих, суттєво погіршивши матеріальне становище населення. На додаток громадянам було заборонено мати валюту і золоті вироби.
Розбудова промисловості спиралася на застарілі технології, які надходили з СРСР, а також малокваліфіковану робочу силу з села (за п'ять років у промисловість прийшло понад 2 млн. сільських жителів). До будівництва залучались ув'язнені у таборах, примусові робітники. Продуктивність праці була низькою. Брак кваліфікації і доброї організації виробництва намагалися компенсувати масовістю і штучним ентузіазмом. За радянським прикладом, поширився рух "соціалістичних передовиків праці", які служили взірцем для інших. До головних постатей руху належали шахтар Вінцентііі Пстров-ський, який ще 1947 р. вступив до ППР і кинув гасло "хто вирубить вугілля більше за мене" (помер від тяжкої праці у 1948 р.), швея Ванда Ґосьцімінська, будівельник Віктор Маркефка та ін. Внаслідок великих зусиль до 1953 р. були побудовані десятки нових підприємств, з'явилися нові галузі - літакобудування, тракторобудування, суднобудування, автомобілебудування. Серед найбільших новобудов були металургійний комбінат ім. В. Леніна в Новій Гуті біля Кракова, фабрика вантажних автомобілів і автобусів у Стараховіцах, фабрика легкових автомобілів у Варшаві, суднобудівний завод у Ґданську, цементні підприємства в Ополє, хімічні підприємства в Кендзєжині тощо. Кожний новий промисловий об'єкт здавався в дію в урочистій обстановці, супроводжувався маніфестаціями і пропагандистськими виступами. У липні 1952 р. у Варшаві пройшов зліт молодих передовиків-будівничих народної Польщі.
У 1951 р. ПОРП вчинила тиск на селянство, щоб прискорити колективізацію селянських господарств. Для цього було застосовано засоби економічного примусу - високі податки для приватних господарств і пільги для кооперативів і ПГР-ів (державних господарств). Однак це призвело до зменшення поставок продовольства до міст. Навесні 1952 р. уряд повернувся до системи обов'язкових поставок продуктів селянами, а в містах - до карткової регламентації основних продуктів харчування (м'яса, цукру). Тоді ПОРП розпочала кампанію "боротьби з куркулем", який нібито саботує народну владу. Проти селян кинули службу безпеки і війська, які конфіскували продукти, змушували селян вступати до кооперативів. У 1951 р. відбулися сутички селян з міліцією й армією у варшавському, білостоцькому, вроцлавському та інших воєводствах. У травні 1951 р. ЦК ПОРП спеціальним рішенням засудив "перегини" процесу колективізації в повіті Грифіце, де брутальність місцевих керівників переходила всі межі. Однак загальна лінія на кооперування сільського господарства не зазнала змін. У 1952 р. було ув'язнено кілька тисяч селян, які не виконали обов'язкових поставок. Незважаючи на примус, селяни не йшли в кооперативи. До кінця 1955 р. було створено 9,7 тис. кооперативів, які об'єднували 205 тис. селян і господарювали на 9,2 % земельних угідь. Загальний стан сільського господарства погіршився: держава не допомагала селу коштами, перед загрозою колективізації селянство перестало дбати про поліпшення стану господарств. У підсумку обсяг продукції сільського господарства зменшився.
Матеріальне становище і рівень життя населення, особливо в містах, у 1951-1953 pp. постійно погіршувався. У січні 1953 р. уряд вдався до різкого підвищення цін (на 36 %) і скасування карткової системи. Реальність повсякденного життя з "порожніми кишенями і полицями" різко контрастувала з офіційною пропагандою "успіхів соціалістичного будівництва", викликала розчарування серед нижчих верств суспільства, які пов'язували певні соціальні надії з комуністичним режимом. У різних районах країни виникали
В умовах комуністичного експерименту
страйки і заворушення, які придушувалися найжорстокішим чином службою безпеки, міліцією та армією. Невдоволення людей викликала нова верства комуністичних керівників, які мали численні привілеї і не відчували на собі тягаря "соціалістичних перетворень".
В еміграціїпродовжував діяти екзильний уряд, який був визнаний Ватіканом, Іспанією, Ірландією та деякими іншими країнами, мав неофіційні контакти з провідними західними країнами. У 1947 p., після смерті президента В. Рачкевича, його посаду посів А. Залеський, що спричинило вихід з уряду соціалістів. Приїзд на Захід С. Миколайчика поглибив розкол між емігрантами. Утворилося три основні політичні центри, які претендували на представництво польських інтересів перед урядами зарубіжних країн: президент і уряд, Політична рада в складі ППС, СН та хадецьких груп, Польський національний демократичний комітет С Миколайчика. Перед еміграцією стояло завдання здобуття коштів. У 1949 р. президент А. Залеський створив Національний Скарб, який формувався з добровільних внесків усіх поляків за кордоном. Політична рада нав'язала контакти з американськими спецслужбами й отримала від них 1 млн. доларів на проведення розвідувально-диверсійної' діяльності в Польщі. Однак усі контакти ради зі структурами ВІН контролювалися польським МБП, яке провадило "гру" іперехоплювало всіх агентів, які прибували до Польщі із Заходу. У 1952 р. МБП влаштувало гучну прес-конференцію, на якій викрило "прислужництво" еміграції перед "американськими імперіалістами". Від цього часу було вирішено обмежитися пропагандою на Польщу. У травні 1952 р. розпочала регулярні передачі на країну Польська редакція Радіо "Вільна Європа". і , • •
У червні 1954 р. за ініціативою СН виникла Тимчасова рада національної єдності (ТРНЄ) на чолі з Радою Трьох (В. Андерс, Т. Арцішевський, Е. Рачинський), яка перебрала на себе функції еміграційного представництва. Водночас на Заході поступово набували значення нові осередки, які орієнтувалися на тривалу пропаганду демократичних ідей. До них належали Польська редакція Радіо "Вільна Європа", керована Яном Новаком-Єзьораньським, Літературний інститут у Парижі з часописом "Культура", очолюваний Єжи Ґєдройцєм. Емігранти гуртувалися навколо полонійних осередків у США, Канаді, Великобританії, Франції тощо. 1945 р. у Лондоні почав діяти Історичний інститут ім. В. Сікорського, у США - Польський науковий інститут ім, Ю. Пілсудського, а також численні науково-культурні осередки в інших країнах, які спеціалізувалися на збиранні та поширенні матеріалів про Польщу, пропаганді польських культурних здобутків. Завдяки діяльності різноманітних фондів, польська культура набула поширення в багатьох країнах. Нова "велика еміграція" не втрачала надій на повернення до батьківщини.
Кінець сталінізму.На початку березня 1953 р. раптово помер радянський диктатор Й. Сталін, до влади прийшов Микита Хрущов, який був прихильником пом'якшення режиму партійної диктатури, зменшення міжнародної напруженості. Нове керівництво СРСР намагалося знайти точку опори між прагненням лібералізувати комуністичний режим з метою його модернізації, з одного боку, і збереженням обширної радянської імперії, з другого. Для зміцнення контролю над соціалістичнм табором 1955 р. на нараді у Варшаві був створений воєнно-політичний союз Організація Варшавського Договору (ОВД). Зміни курсу Москви і послаблення тоталітарних режимів спричинили вибухи соціального невдоволення населення у підпорядкованих країнах - НДР (1953), Чехословаччині (1953), Угорщині (1956).
У Польщі зміни проявилися не відразу. У 1953 р. ще тривали безуспішні спроби колективізації, наступ на костел, арешти. Б. Бєрут та його оточення ціле літо перебували в Москві "на консультаціях" з радянським керівництвом. Тільки восени 1953 р. на
Історія Польщі
пленумі ЦК. ПОРП, за радянським прикладом, було вирішено зміцнити принцип "колективності керівництва" партії і держави, а також взяти під контроль партії апарат безпеки. Пленум також приділив увагу господарській ситуації, що погіршувалася. У березні 1954 р. пройшов II з'їзд ПОРП, який вніс певні корективи в політику партії. Вони стосувалися розділення партійних і державних посад: Б. Бєрут залишився на чолі партії, а посаду голови уряду посів Ю. Циранкевич. Були внесені зміни до показників шестирічного плану: вирішено зменшити нагромадження і збільшити кошти на підтримку сільського господарства й сфери споживання.
Процес змін був прискорений утечею на Захід наприкінці 1953 р. колишнього заступника директора X департаменту МБП полковника Юзефа Святло, який у вересні 1954 р. розпочав на Радіо "Вільна Європа" серію передач про закулісне життя польських керівників і методи роботи служби безпеки. У листопаді 1954 р. відбулося таємне засідання по-літбюро ЦК ПОРП, на якому була створена комісія з розслідування діяльності МБП, а в грудні це міністерство було ліквідоване. Замість нього утворено Міністерство внутрішніх справ (МВС) і Комітет у справах громадської безпеки (КСБП). До СРСР було відкликано радянських радників. Одночасно були звільнені з ув'язнення В. Гомулка та деякі інші партійні діячі. У січні 1955 р. на пленумі ЦК ПОРП було піддано критиці діяльність органів безпеки за "порушення правопорядку", звільнені з посад і заарештовані високопоставлені працівники колишнього МБП. До апарату ЦК прийшли нові секретарі -В. Матвій і Є. Моравський, які були прихильниками лібералізації політики.
У країні відбувалася поступова зміна настроїв. Сповзала пелена страху, яка сковувала свідомість більшості, сміливіше лунали критичні голоси на адресу партії та держави, ставилися соціальні вимоги. Восени 1955 р. студентський часопис По просту почав друкувати дискусійні статті на заборонені раніше теми. Не останню роль у розкріпаченні свідомості відіграв всесвітній фестиваль студентів і молоді, який проходив у Варшаві в серпні 1955 р. На нього приїхало понад ЗО тис. молодих людей з 114 країн світу, які демонстрували свободу мислення. Ще у березні 1955 р. почали виникати дискусійні Клуби Кривого Кола, на засіданнях яких молодь ставила й обговорювала наболілі питання. На сторінках газет і часописів з'явилися літературні твори і статті, в яких період соціалістичного будівництва змальовувався у реалістичних кольорах. Набув розголосу твір Адама Важика Поема для дорослих, в якому колишній прибічник комунізму розривав з юнацькими ілюзіями. Послаблення цензури розв'язало руки багатьом митцям, які почували себе "незручно" в рамках обов'язкового соцреа-лізму. Сумніви і розчарування проявилися також серед комуністів. Молоді члени партії, що брали участь у дискусіях, виступали з вимогами демократизації порядків при збереженні ідейних засад партії. Загальне розпруження суспільної свідомості розпочало період відлиги. У рамках "дестанілізації" в СРСР масово звільняли з таборів і повертали із заслання тисячі поляків, що в них перебували. До грудня 1955 р. після важких життєвих випробовувань на батьківщину повернулося понад 5 тис. поляків.
Рис.69. Металургійний комбінат ім.Леніна в Новій Гуті (нині ім.Т. Сендзіміра). ,
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 1015;