Радянський диктат

Варшавське повстання.Виникнення КРН і ПКНВ засвідчило утворення другого військово-політичного осередка влади Польщі, який спирався на реальну політичну та військову підтримку СРСР. Звільнення польських земель Червоною Армією давало йому у руки великі козирі і, одночасно, ставило під запитання визнання поляками. Більшість польського населення, пригніченого війною та репресіями, вітала прихід Червоної Армії, але віддавала перевагу легальному польському урядові в Лондоні та його осередкам в окупованій країні. Лондонське підпілля після невдалої спроби проведення операції "Бужа" на східних теренах вирішило випередити радянські війська у Варшаві, піднести повстання й опанувати місто, проголосивши там владу польського уряду. 25 липня 1944 р. командувач АК Т. Бур-Коморовський дав наказ загонам армії сконцентруватися в районі Варшави. 31 липня на нараді командувача АК з делегатом Я. Янковським і представниками РЄН було вирішено розпочати повстання за 12 годин перед ймовірним вступом ЧА до столиці. Увечері того дня радянські танки з'явились у передмісті Варшави Празі. Після деяких вагань було вирішено розпочати повстання 1 серпня о 17 годині. До прискорення акції спонукала також інформація, що поступала зі сходу. 30 липня московське радіо, а потім і ППР закликало варшав'ян до зброї в момент вступу радянських військ у місто.

Однак термін повстання був вибраний невдало. Німці зосередили врайоні Варшави великі сили і прагнули не допустити переходу радянських військ через Віслу. Вони перекинули під Варшаву свіжі дивізії й перейшли в наступ, змусивши ЧА відступити і закріпитися на правому березі ріки з тим, щоб перегрупувати сили та підтягнути свіжі дивізії. Командувач II Білоруського фронту маршал Костянтин Рокоссовський (1896-1968) доповідав Й. Сталіну, що його війська будуть готові до нового наступу на початку вересня 1944 р. Однак радянський диктатор не квапився прийти на допомогу повсталій Варшаві, розуміючи цілі організаторів повстання. Радянські війська довгих п'ять місяців залишалися на завойованих рубежах, в той час як активні наступальні операції проводилися на південних ділянках радянсько-німецького фронту.

1 серпня повстання у Варшаві почалося. Воно стало несподіванкою для усіх сторін воєнного конфлікту - німців, росіян, західних союзників. АК мобілізувала до боротьби понад 36 тис. бійців, до них приєдналися загони НСЗ (700 осіб) і АЛ (270 осіб).








Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 536;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.