Тема 7. Облік інших необоротних та нематеріальних активів
7.1. Визначення та класифікація інших необоротних матеріальних активів (ІНМА)
До складу ІНМА відносяться предмети, термін експлуатації яких перевищує один рік або операційний цикл (якщо він довший за рік); тимчасові нетитульні споруди; предмети прокату; інвентарна тара; бібліотечні фонди тощо.
На підприємстві може бути створена експертна комісія, яка визначає можливий термін корисної експлуатації конкретного виду необоротних активів.
Для цілей бухгалтерського обліку ІНМА класифікують за такими групами:
1. бібліотечні фонди (рах. 111)
малоцінні необоротні матеріальні активи (рах. 112)
тимчасові (нетитульні) споруди (рах. 113)
природні ресурси (рах. 114)
інвентарна тара (рах. 115)
предмет прокату (рах. 116)
інші необоротні матеріальні активи (рах. 117)
Облік бібліотечних фондів.
Одиницею обліку бібліотечного фонду є примірник – кожна окрема одиниця книги, що надходить на підприємстві. Додатковою одиницею бібліотечного фонду є річний комплект – сукупність номерів (випусків) періодичних видань за рік, що приймається за одну облікову одиницю фонду, а також переплетена одиниця (підшивка) – сукупність номерів періодичних видань, зшитих, переплетених або скріплених іншим способом в одне ціле, які приймаються за одну облікову одиницю фонду.
Підприємство зобов’язане вести сумарний та індивідуальний облік книг, що надходять до бібліотечного фонду, і вибувають, у встановлених одиницях обліку.
Формою сумарного обліку є книга (журнал, аркуші сумарного обліку бібліотечного фонду), що містить відомості про надходження до фонду та вибуття з нього.
Підставою для віднесення періодичних видань до Книги сумарного обліку бібліотечного фонду є акт, який складається в міру завершення надходжень періодичних видань поточного року.
Вибуття окремих одиниць бібліотечного фонду відображається в Книзі сумарного обліку, актом про виключення окремої одиниці з бібліотечного фонду.
Індивідуальний облік кожного примірника документу може проводитись шляхом присвоєння одиниці обліку бібліотечного фонду інвентарного номера або шляхом реєстрації без присвоєння йому інвентарного номера.
В бухгалтерському обліку при прийнятті окремих одиниць обліку бібліотечного фонду витрати, пов’язані з придбанням видань (книг, брошур, журналів тощо) для використання при виробництві продукції, виконанні робіт, надання послуг, для управління підприємством, відображаються по кредиту рахунків грошових коштів в кореспонденції з рахунками обліку адміністративних витрат. При списанні витрат не має значення, чи існує бібліотечна служба (бібліотека) як структурний підрозділ підприємства, чи ні.
Якщо підприємство переплатило періодичні видання, то понесені витрати доцільно попередньо облікувати на рахунку 39 “Витрати майбутніх періодів” з наступним рівномірним списанням в дебет рахунку 92 “Адміністративні витрати”.
Облік малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА)
На рахунку 112 відображається вартість необоротних активів, термін яких більше одного року, але вони не є основними засобами, так як їх вартість менше вартості встановленої наказом про облікову політику на підприємстві та погашається така вартість нарахуванням зносу за встановленою підприємством ставкою (нормою) з урахуванням очікуваного способу використання таких об’єктів.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 830;