Мета та сутність бухгалтерського (фінансового) обліку
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Кафедра обліку та аудиту
Конспект лекцій
З курсу ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК 1
для студентів професійного напряму підготовки 6.030509 денної та заочної форми навчання
Затверджено
Методичною Радою ОНАХТ
пр. № _____ від ___________
Одеса ОНАХТ 2015
Конспект лекцій з курсу «Фінансовий облік 1» для спеціалістів 6.030509 денної та заочної форми навчання / Укладач Л.Б. Скляр. – Одеса: ОНАХТ, 2015, 100 с.
Укладач Л.Б. Скляр, к.е.н., доцент
Відповідальний за випуск зав. Кафедрою облік та аудиту В.В. Немченко, д-р. екон. наук, професор
ЗМІСТ
с. | |
Тема 1. Основи побудови фінансового обліку…………………………. | |
Тема 2. Облік грошових коштів .……………….………………………. | |
Тема 3.Облік короткострокових фінансових інвестицій………........... | |
Тема 4. Облік довгострокових фінансових інвестицій…………........... | |
Тема 5. Облік дебіторської заборгованості ………………………..…... | |
Тема 6. Облік основних засобів ………………………………….....…..... | |
Тема 7. Облік інших необоротних та нематеріальних активів ………... | |
Тема 8. Облік виробничих запасів та малоцінних швидкозношуваних предметів …….…...................................................................................... | |
Тема 9. Облік витрат на виробництво продукції, браку та напівфабрикатів …….…............................................................................................... | |
Тема 10. Облік готової продукції, товарів та їх реалізації ……................. | |
Список літератури …………………………………………………………. | |
Тема 1. ОСНОВИ ПОБУДОВИ ФІНАНСОВОГО ОБЛІКУ
Мета та сутність бухгалтерського (фінансового) обліку
У більшості країн з розвинутою ринковою економікою бухгалтерський облік прийнято поділяти на фінансовий та управлінський (внутрішньогосподарський).
У Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 996-ХІV (далі — Закон про бухгалтерський облік).
Бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передання інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Ведення бухгалтерського обліку є обов’язковим для підприємства.
Внутрішньогосподарський облік — це система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства в процесі управління підприємством.
Таким чином, поділ обліку на фінансовий і управлінський об’єктивно зумовлений відмінностями в цілях і завданнях надання інформації зовнішнім і внутрішнім користувачам.
Господарська діяльність — діяльність, пов’язана з виробництвом, обміном і споживанням матеріальних і нематеріальних благ. Якщо вона спрямована на одержання прибутку, то це підприємницька діяльність.
Суб’єктами останньої можуть бути юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від їхніх організаційно-правових форм і форм власності, та представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності (далі — підприємства). Усі вони зобов’язані вести бухгалтерський облік і подавати фінансову звітність згідно з чинним законодавством. Так, суб’єктам малого підприємництва дозволено вести спрощену систему та подавати спрощену фінансову звітність.
Інформація про господарську діяльність підприємства цікавить не тільки власників, керівників, а й інших користувачів, які мають відносини з цим підприємством. До таких користувачів належать потенційні інвестори, працівники, банківські установи, кредитори, покупці (замовники), контролюючі органи тощо.
Дані обліку є базою для складання фінансової, статистичної, податкової та інших видів звітності, що використовують грошовий вимірник.
Тому метою ведення бухгалтерського (фінансового) обліку є надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності й рух грошових коштів підприємства.
У бухгалтерському обліку відображається інформація про окремі господарські операції, з яких складається господарська діяльність підприємства.
Під господарською операцією розуміють дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів, зобов’язань і власному капіталі підприємства. Це й впливає на фінансовий стан підприємства.
Інформація про господарські операції формується за допомогою спостереження, реєстрації. Таке спостереження виконується працівниками підприємства безпосередньо або з використанням технічних засобів, що фіксується в первинних документах (ручних або машинних).
Результати обробки та групування даних за певними ознаками відображаються в облікових регістрах, на підставі яких складається фінансова звітність.
Відповідно до Закону про бухгалтерський облік фінансова звітність — це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Згідно з П(с)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” фінансова звітність забезпечує інформацією потреби користувачів щодо:
― придбання, продажу та володіння цінними паперами;
― участі в капіталі підприємства;
― оцінки якості управління;
― оцінки здатності підприємства своєчасно виконувати свої зобов’язання;
― забезпеченості зобов’язань підприємства;
― визначення суми дивідендів, що підлягають розподілу;
― регулювання діяльності підприємства;
― інших рішень.
Фінансова звітність включає:
· баланс;
· звіт про фінансові результати;
· звіт про рух грошових коштів;
· звіт про власний капітал;
· примітки до звітів.
Дані, які містить фінансова звітність, повинні задовольнити загальні потреби користувачів в інформації щодо фінансового становища підприємства. У разі потреби для окремих груп користувачів (наприклад, для контролюючих і статистичних органів) можуть бути встановлені інші або додаткові вимоги до інформації.
Отже, головна мета бухгалтерського (фінансового) обліку — це задоволення користувачів (зовнішніх і внутрішніх) інформацією про господарську діяльність підприємства і, у першу чергу, про його фінансове становище.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 825;