Землі смуг відведення
Положення, що стосуються смуг відведення, вміщені у ст.63 ЗКУ:
«1. Для забезпечення експлуатації та захисту від забруднення, пошкодження і руйнування каналів зрошувальних і осушувальних систем, гідротехнічних та гідрометричних споруд, водойм і гребель на берегах річок виділяються земельні ділянки смуг відведення з особливим режимом використання.
2. Розміри та режим використання земельних ділянок смуг відведення визначаються за проектами землеустрою, які розробляються і затверджуються в установленому порядку.
3. Земельні ділянки в межах смуг відведення надаються для створення водоохоронних насаджень, берегоукріплювальних та протиерозійних гідротехнічних споруд, будівництва переправ тощо.»
Також положення щодо смуг відведення вміщені до ст.91 ВКУ.
Смуги відведення повинні проектуватися у відповідності до положень чинних нормативних документів у галузі будівництва, зокр., СНиП 2.06.01-86 «Гидротехнические сооружения. Основные положения проектирования»5 (затверджені постановою Держбуду СРСР від 28.05.1986 №71), які встановлюють вимоги до проектування каналів, водосховищ, берегозахисних, захисних, регуляційних та огороджувальних споруд, та СН 474-75 «Нормы отвода земель для мелиоративных каналов» (затверджені постановою Держбуду СРСР від 14.07.1975 №120). Останні норми безпосередньо передбачають правила встановлення смуг відведення як на період будівництва каналів, так і для їх експлуатації.
Проблема. Спірним є питання щодо того, чи дозволене в межах смуг відведення будівництва виробничих приміщень. Ч.3 ст.91 ВКУ передбачає таку можливість, а відповідна норма ЗКУ (ст.63) - ні. На наш погляд, будівництво виробничих споруд у смузі відведення можливе, проте лише у випадку, коли воно потрібне «[д]ля забезпечення експлуатації та захисту від забруднення, пошкодження і руйнування каналів зрошувальних і осушувальних систем, гідротехнічних та гідрометричних споруд, водойм і гребель» (ч.1 ст.63 ЗКУ, ч.1 ст.91 ВКУ).
Поперечні перерізи каналів та лотка (згідно із СН 474-75) а - канал у виїмці; б – канал у напівнасипу (при hn ≥ hстр/2) і канал в напіввиїмці (при hn ≤ hстр/2); в – канал до насипу; г – переріз лотка. В - ширина смуги відведення земель в безстрокове (постійне) користування; L - ширина смуги відведення земель у тимчасове (на період будівництва) користування. |
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 792;