Історія Польщі. без земель України та Білорусі
без земель України та Білорусі. Наприкінці 1856 р. в Київському університеті виник таємний гурток Пуристів (від лат. "purus" - чистий, простий), у складі якого було близько 20 польських та українських студентів (В. Милович, Я. Зеленський, Я. Веселовський, В. Антонович та ін.). Гуртківці ставили за мету зблизитися з народом, щоб вести серед нього демократичну пропаганду. На початку 1857 р. різні таємні товариства Київського університету об'єдналися в Трійницький союз (від організаційної побудови на засадах "трійок"), організаторами якого виступили Володимир Антонович (1830-1908), Леон Гояовацъкий (1834-1907) і Володимир Милович. Союз обстоював засади земельної реформи, повалення самодержавства, запровадження конституційного устрою, здобуття незалежності Польщі. Незабаром він налагодив зв'язки з подібними організаціями в інших університетах Росії. Пропагандистська робота серед українського селянства призвела до розколу багатьох польських таємних організацій в Україні. Зіткнувшися з негативною реакцією селянства на ідею відновлення Речі Посполитої, частина діячів польських організацій зірвала з польським рухом й причинилася до формування національної свідомості українського селянства (В. Антонович, Т. Рильський).
Того ж 1857 р. молодий польський офіцер Зихмунт Сєраковський (1827-1863) заснував у Петербурзі таємну офіцерську організацію, яка нав'язала контакти з російськими і польськими таємними гуртками, котрі виступали за повалення царату і підтримували ідею незалежності Польщі. До організації належали польські патріоти молоді офіцери російської армії Ярослав Домбровський (1836-1871), Зихмунт Падлєвський (1835-1863) та ін. Вони брали активну участь у підготовці загальноросійського повстання, яке повинно було повалити самодержавство і здобути незалежність для Польщі.
Патріотичний рух.У 1858 р. виникли таємні організації в середовищі варшавських студентів, які ініціював студент з Києва Нарциз Янковський (1827-1910), член "Трійницького союзу". Наприкінці 1859 р. за вказівкою Л. Мєрославського варшавські змовники утворили таємний комітет, який поставив завдання практичної підготовки повстання. На чолі комітету став Ян Франковський, який виконував розпорядження Л. Мєрославського з Парижу, нав'язав стосунки з польськими таємними організаціями в Росії, Австрії і Пруссії. Користаючи з певного послаблення царського режиму в королівстві, варшавський таємний комітет у червні 1860 р. влаштував у Варшаві першу патріотичну маніфестацію під час поховання вдови героя Листопадового повстання генерала Ю. Совінського. У ній взяли участь кілька тисяч чоловік, звучали патріотичні промови. Восени 1860 р. маніфестації набули значного політичного резонансу. У жовтні 1860 p., коли у Варшаві проходила зустріч імператорів Росії, Австрії та Пруссії, таємний комітет організував нові патріотичні демонстрації. 29 листопада 1860 р., у річницю Листопадового повстання, відбулася перша маніфестація відверто політичного характеру: перед костелом Кармелітів у Варшаві натовп проспівав польські гімни "Ще не вмерла Польща" і "Боже, що з Польщею". Таємний комітет почав поширювати у Варшаві та інших містах листівки, які закликали до згуртування патріотичних сил. Ці дії були підтримані міським населенням, інтелігенцією, ремісниками. У провінції відбувалися дрібні сутички з владою з приводу вивісок непольською мовою.
Організуючи маніфестації, радикали прагнули чинити тиск на ліберальні кола, змушуючи їх зайняти більш активну позицію щодо царату. Наприкінці лютого 1861 р. пройшов з'їзд Рільничого товариства, на якому було схвалено рішення про проведення земельної реформи з викупом селянських повинностей. Одночасно радикали організували демонстрацію на честь річниці битви під Гроховом, яка повинна була схилити лібералів до подання цареві адресу з вимогами розширення польської автономії. Однак царські жандарми розігнали мирну демонстрацію, що рухалася до ринку Старого Міста
Національний рух і повстання
у Варшаві. Через два дні (27 лютого) значно чисельніша маніфестація поляків була розігнана з використанням вогнепальної зброї. П'ятьох маніфестантів було вбито і багатьох поранено. Це викликало загальне обурення суспільства, зростання радикальних настроїв. Похорони забитих перетворились у грандіозні патріотичні демонстрації, які налякали намісника М. Горчакова.
У цій ситуації за ініціативою Л. Кроненберґа була терміново створена Міська Делегація, до якої увійшли підприємці, духовенство - разом 14 осіб. У відповідь на її обіцянку зберегти порядок у Варшаві намісник відкликав військо звідти. З участю Міської Делегації Рільниче товариство підготувало адрес до царя. Він містив загальні положення про "недолю краю" і вимоги запровадження "засад, що випливають з духа нації"'. Олександр II погодився на певні поступки. Спеціальним указом він поновив діяльність Комісії віровизнань і публічної освіти, директором якої було призначено маркграфа А. Вельопольського. Цар обіцяв створити дорадчу Державну раду, а також місцеві виборні ради. Однак ці поступки не задовільнили ані лібералів з Міської Делегації, ані радикально налаштовані патріотичні кола. Міська Делегація не заперечувала проти продовження кампанії патріотичних маніфестацій, які поширилися на провінцію. Тоді на початку квітня 1861 р. намісник розпустив Міську Делегацію і Рільниче товариство. 8 квітня відбулася демонстрація протесту мешканців Варшави, яка була розстріляна російськими військами; загинуло понад 100 осіб. Слідом за цим послідували арешти, які поховали надії на можливість компромісу ліберальних сил з царатом. Патріотичний рух з вулиць перемістився до костелів, де майже щоденно замовлялися молебні на честь вітчизни і патріотів. Настрої населення характеризувалися патріотичною екзальтацією, були просякнуті морально-релігійними та месіаністичними ідеями. Зростала опозиційність царській адміністрації.
У червні 1861 р. вийшли імператорські укази про утворення Державної ради, а також губерніальних, повітових і міських рад, котрі мали стати основою місцевого самоврядування з дуже обмеженими повноваженнями. Восени того ж року пройшли вибори до місцевих рад, після чого уряд приступив до придушення патріотичного руху, не зупиняючися перед профанацією костелів. 14 жовтня 1861 р. російська влада запровадила в королівстві воєнний стан, який забороняв будь-які збори і демонстрації, вводив поліційну годину. Патріотичні богослужіння припинялися з допомогою військ. У відповідь на ці дії адміністратор варшавської дієцезії А. Бялобжеський (1783-1868) закрив усі костели, за що був заарештований і засуджений до смертної кари, заміненої ув'язненням. Конфронтація між польським суспільством і царатом продовжувала зростати.
Восени 1861 р. радикальні кола, пов'язані з еміграцією, утворили таємний Міський комітет, який повинен був розпочати безпосередню підготовку до повстання. Його очолив поет і драматург Аполлон Коженьовський (1820-1869). Комітет розіслав агентів у провінцію, щоб розбудувати організацію. Почав видавати нелегальну газету Побудка. Радикали, які прагнули розв'язати національну справу шляхом безкомпромісної збройної боротьби, отримали назву партії червоних. Таємні комітети "червоних" виникли в Литві, Білорусі та Україні. Вони встановили контакти з Л. Мєрославським, який на той час організував у Генуї військову школу. Наприкінці 1861 р. до Варшави з Петербурга прибув Я. Домбровський, який увійшов до Міського комітету і завдяки ініціативності та організаційним здібностям швидко посів у ньому провідні позиції. Навесні 1862 р. йому вдалося підпорядкувати Міському комітетові кілька нових таємних організацій і перетворити його у Центральний національний комітет (ЦНК). Цей орган зайнявся розробкою конкретного плану збройного повстання. ЦНК встановив взаємодію з таємною офіцерською організацією, що діяла в російській армії на терені королівства.
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 523;