Когерентність
В експериментах по спостереженню результатів накладання кількох світлових хвиль (інакше кажучи — світлових променів) необхідно, щоб вони були когерентними (тобто взаємозв'язаними).
Умовний приклад: "Когерентними" будуть 2 студенти, які одночасно одержали стипендію (9 гривень!) і домовились щодня витрачати з неї однакове число копійок; і в перший день, і в наступні, аж до "зубожіння" студенти будуть знаходитись в "однакових фазах". Якщо ж другий студент одержав стипендію на день пізніше, коли перший уже витратив • 30коп., але відтепер обидва будуть мати однакові витрати, вони теж "когерентні" (пов'язані домовленістю), їх "фази" не збігаються, але цей незбіг не змінюється з часом.
Дві хвилі когерентні, якщо:
а) ;
б) їх фази або збігаються ( ), або ні ( ),
але .
Світло являє собою накладання великого числа хвиль від багатьох мікро-джерел (атомів речовини), які випромінюють незалежно один від одного (неузгоджено).
Когерентні хвилі випромінюють тільки лазери. Когерентні світлові хвилі від інших джерел можна одержати штучно, ділячи хвилю (промінь) на 2 частини і забезпечуючи проходження ними до точки зустрічі різних шляхів. Для цього використовують подвійні щілини, подвійні дзеркала, подвійні лінзи, подвійні призми, напівпрозорі дзеркала.
Первинна щілина S — точкове джерело світла; щілини 1 і 2 ("біщілина") формують когерентні хвилі, шляхи яких до точки зустрічі на екрані Е не однакові ( ).
Від джерела світла S через щілину промені йдуть до дзеркал Д1 і Д2, які дають 2 уявних зображення джерела (S1 і S2). Когерентні промені від S1 і S2 (наприклад, 1'і 2') проходять до точок зустрічі на екрані Е різні шляхи.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1006;