Сила Ампера
Введення поняття магнітної взаємодії було зручним на прикладі поодиноких зарядів, що рухаються. Силову характеристику магнітного поля, за аналогією з силовою характеристикою електричного поля, також зручно вводити для поодинокого заряду, що рухається. Однак на практиці мають справу не з поодинокими зарядами, а з величезною кількістю зарядів у провіднику з струмом.
Якщо провідник зі струмом вмістити у зовнішнє магнітне поле, то його дія силами Лоренца на кожний електрон провідності дуже слабка, але таких електронів у провіднику величезна кількість, і рухаються вони практично паралельно один одному. Тому сума дуже багатьох однаково напрямлених сил Лоренца дає величезну результуючу силу (силу Ампера), здатну викликати рух всієї ділянки провідника, яка опинилась у магнітному полі.
Умовна модель: сила, з якою одна мурашка діє на один біб, мала. "Сили тяги" багатьох мурашок, прикладені до багатьох бобів на візочку, додаються і (при великому терті між бобами і поверхнею, або при наявності огороджуючого борту) можуть привести візочок у рух.
Нехай ділянка l металевої пластини П, що здатна рухатись і замикає собою коло постійного струму, опинилась у магнітному полі. На кожний електрон провідності діє сила Лоренца.
Результуюча сила:
.
отже:
(під дією FA пластина може прийти в рух).
Звідси ще одна формула В:
Напрям сили Ампера (і сили Лоренца) зручно визначати, користуючись "правилом лівої руки": якщо ліву руку розташувати так, щоб силові лінії входили в долоню, чотири пальці співпадали з напрямом струму, то великий, відхилений на 90° палець покаже напрям сили Ампера.
Закон взаємодії прямолінійних провідників зі струмом (закон Ампера)
Нехай по двох "нескінченно довгих" провідниках (довжина яких значно більша, ніж діаметр) ідуть паралельні струми I1 та І2, провідники — у повітрі. Кожний з провідників виявляється у магнітному полі другого провідника.
Так, магнітне поле струму I1 діє на ділянку довжиною l провідника зі струмом I2 силою Ампера (у цьому випадку = 1).
Укажемо без виведення: індукція магнітного поля, що створюється в деякій точці простору нескінченно довгим провідником зі струмом, прямо пропорційна силі струму у провіднику і обернено пропорційна довжині кола лінії індукції, що проходить через цю точку.
Вводиться узгоджуючий розмірно-числовий коефіцієнт — магнітна стала, яка дорівнює .
Тоді:
Підставимо вираз В у формулу сили взаємодії провідників, врахувавши, що R = d:
- закон Ампера.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 819;